ates üzerinde ziplayarak kutlama yapacagina, git namaz kil allaha yalvar yakar günahlarinin affi icin, zaten günahkarsan ahirette yeterince ziplarsin ates üstünde merak etme....... adamlar çoşmuş yaw. baksana gelen giden fetva veriyor:72: neyse herkesin newroz bayramını en içiten dileklerimle kutlar.huzur ve barış getirmesi dileğiyle.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2757
favori
like
share
By_ergen Tarih: 29.03.2009 12:58
Newroz ßayraminin isLamda kutLanması (kimSeyi yaraLamadan kimSenin canını katLedmicek ) şekiLde kutLanması haram değiLdir .
wolverine Tarih: 22.03.2009 11:33
ates üzerinde ziplayarak kutlama yapacagina, git namaz kil allaha yalvar yakar günahlarinin affi icin, zaten günahkarsan ahirette yeterince ziplarsin ates üstünde merak etme....... adamlar çoşmuş yaw. baksana gelen giden fetva veriyor:72: neyse herkesin newroz bayramını en içiten dileklerimle kutlar.huzur ve barış getirmesi dileğiyle.
karbeyazim Tarih: 22.03.2009 00:58
ates üzerinde ziplayarak kutlama yapacagina, git namaz kil allaha yalvar yakar günahlarinin affi icin, zaten günahkarsan ahirette yeterince ziplarsin ates üstünde merak etme.......
NaZ Tarih: 21.03.2009 21:52
@ arethusa
@ ozgurluk_5643

Boardda yabanci diller bölümü hariç yabanci dil kullanmak yasak, kürtçe yazilariniz editlenmistir
KONAMI Tarih: 21.03.2009 20:24
Konami kardeş asıl nevruz kutlayanların rengi belli bunlar Ayet ve hadisi delil kabul etmez Allah bunu anlamayıpta kutlamaya kalkan müslümanlara akıl şuur ve hidayet versin

Kardeş ben siyaset meselelerine çekmeyin İslamiyetin siyaset konusunda kullanılmasına kökünden karşıyım. Duanıza amin diyorum Rabbim hepimize hidayet ve şuur nasib etsin. Ben konuya sadece bir kardeşimin isteği üzerine açıklama yazdım. İsteyen dediğimizi anlar isteyen anlamaz.
Selam Dua İle
a-yan Tarih: 21.03.2009 20:21
Konami kardeş asıl nevruz kutlayanların rengi belli bunlar Ayet ve hadisi delil kabul etmez Allah bunu anlamayıpta kutlamaya kalkan müslümanlara akıl şuur ve hidayet versin
KONAMI Tarih: 21.03.2009 19:51
S.A Öncelikle buradaki açıklamalara biraz katkı yapalım nasibse..

Hocam, daha çok güneydoğu bölgemizde her sene nevruz kutlamaları yapılıyor. Nevruz'un İslam'da bir yeri var mıdır? Nevruz, "yeni gün" anlamına gelen bir kelimedir. Eski İranlılar ve Türkler bugünü yılbaşı olarak kutlardı. Nevruz Miladî takvime göre 21 Mart'a rastlar. Bugün ilkbaharın başlangıcı şeklinde kabul edilir. Bitkilerin toprak yüzüne çıktığı, ağaçların yeşerdiği, hayvanların, kuşların yuvalarından çıkıp dünyayı şenlendirdiği bir gündür Nevruz. Bugün, başta Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere İran'da bayram olarak kutlanır. Nevruz'un İslamî bir yönü yoktur. Varlıkların yeryüzünü canlandırıp şenlendirdiği bir gün olduğu için, bir tür "bayram" kabul edilmiştir. Nevruz'un hangi vesileyle bayram şekline getirildiği konusunda farklı görüşler olsa da, bazı rivayetlerde, Cenab-ı Hakk'ın, kâinatı ve Hz. Adem'i yarattığı gün olarak tarif edildiği gibi, hakkında şöyle bir rivayet de vardır:
İran sultanlarından Cemşid, dünyayı dolaştıktan, Azerbaycan'ı beğenip oraya bir taht kurduktan sonra üzerine süslü bir elbise, başına da çeşitli mücevherlerle işlenmiş bir taç koyup tahta oturdu. Gününün ışıkları tacına yansıyınca etrafı aydınlattı. Halk bugünü özel bir gün sayarak sevindi.
O günü, apayrı bir gün bilerek "Nevruz" dediler. Büyük şenlik yapıp, ondan sonra her sene bu merasimi tekrarladılar. Buna "Nevruz-i amme" dediler. "Nevruz-i hassa" ise, "nevruz-i amme"den altı gün sonradır. O gün Cemşid tahta oturup devlet erkânına şöyle dedi: "Cenab-ı Hak, hepimizi yoktan var etti.Akıl ve fikirle donatarak diğer hayvanlardan üstün kıldı. Bu sebeple hepimize lazım ve layık olan temiz su ile yıkanıp, ALLAH'ın dergâhına secdeye kapanalım ve şükredelim. Sonra bugünü ve bu usulü devam ettirelim." Cemşid'in bu isteği kabul edildi. Her sene iki nevruz arasında kalan bu altı gün kutlanmaya başlandı. O gün, kral, herkesin arzusunu yerine getirir, insanlar da bayram ederdi.Daha sonra bu âdet, Selçuklular ve Osmanlılar'da da devam etti. Hatta Osmanlı şairleri, diğer bayramlara yaptıkları gibi, Nevruz günlerine de kasideler yazardı. Nevruziye adı verilen bu kasideleri hediye ettikleri devlet adamlarından hediyeler alırlardı.Yine Osmanlılar zamanında, Nevruz günü değişik bir tatlı yapılarak, başta saray erkânı olmak üzere, halka dağıtılırdı.1 Kendi hatıralarında kaydedildiğine göre, bazı ALLAH dostları kırda kedilere, köpeklere ve kuşlara yiyecek ve yem verirler, "Bahar, mahlukatın bayramıdır.
Biz de onların bayramına katılalım" derler, bugünü sevinç ve neşe ile karışlarlar. Ayrıca baharı, öldükten sonra yeniden dirilmenin bir güzel örneği olarak görürlerdi. Bir bahar kutlaması olarak kabul edilen nevruzu kendi âdetleri ve şartları içinde kutlamak en güzelidir.Fakat bu neşeli bahar gününü birtakım taşkınlıklara, kargaşaya ve ayrımcılığa âlet ederek istismara yol açıcı davranışlar sergilemeyi, hiçbir zaman makul ve masum bir hareket olarak kabul etmemek gerekir

Demişsiniz bakalımki yazınıza göre dediğiniz gibi öncelikle bu günü şia yani şiiler kutlamaktadır. Yani ilk zamanları İrana dayanmaktadır.Şianın islamiyetteki yerinide araştırarsanız okursunuz. Gelelim sizin kutlama meselenize kaynak nedir diye bakarsak İslamı tevhidden uzak mitolejiye dayanan bir kutlamadır. Yani tamamen islam dışı bir kaynağın yani mitolejiye ait bir kültürün kutlamasıdır. Bakalım ayeti kerime nediyorki bize Kuranı Kerim yeter..

Kim İslamdan başka bir din hayat Nizamı ararsa, ondan bu din asla kabul olunmaz ve o, ahirette de en büyük zarara uğrayanlardandır: Kendilerine apaçık deliller gelmiş, O Peygamberin şüphesiz bir hak olduğuna da şahitlik etmişlerken imanlarının arkasından küfre sapan bir kavmi Allah nasıl hidayete erdirir muvaffak eder ? Allah zalimler güruhunu hidâyete erdirmez. Muhakkak Allahın Meleklerin, bütün insanların lâneti onların üzerlerinedir. İşte onların cezaları . Ali İmran : 85-87

Bu demek değildir İslamiyette kutlama yokmudur elbette vardır.
İslami kardeşliğin mübarek günleri müslümanların sevinç ve mutluluk günleridir. Hz. Peygamber Mekkeden Medineye hicret ettiği zaman Medinelilerin iki bayramı olduğunu öğrendi. Medineliler bu bayramlarında oyun oynar ve eğlenirlerdi. Bu durumu gören Hz. Peygamber

Allah Teala size kutladığınız bu iki bayrama bedel olarak daha hayırlısını, Ramazan Bayramı ile Kurban bayramını lutuf olarak vermiştir.
Ebu Davud : Salat 239 - Ahmed b. Hanbel : Müsned III 103-178

Düşünce ve açıklamalarımız burdadır. İsteyen kutlar istemeyen kutlamaz her beşeri kendi tercihini seçer ve yaşar bu yüzden ödülünüde cezasınıda kendi çeker..
Rabbim hepimize hidayet nasib etsin..
KSelam Dua İle.

ozgurluk_5643 Tarih: 21.03.2009 18:52
eyLem_güzeLi Tarih: 21.03.2009 18:43
Emperyalizm ve sermaye iktidarı tarafından talan edilen,
felakete sürüklenen ülkemizde,
eşit ve özgür bir şekilde yaşayacağımız sosyalist cumhuriyetimizi kurmak için
mücadele eden halklarımızın bayramı Newroz kutlu olsun.