Sistem Gereksinimleri;

* PIII 500 or equivalent
* 128MB RAM (Win 98/ME) / 256 (Win 2K/XP)
* 16MB Graphics Card (DirectX 8 compatible)
* Desktop display at 1024 x 768 resolution
* 600MB Free Hard Drive Space

Oyun İçi Görüntüler;Oyun Bilgileri

Bu aralar nedendir bilinmez strateji oyunlarını çok sık oynamaya başladım. Maalesef bilgisayarım eskimeye başladı, hatta çoktan eskidi diyebiliriz. Bilgisayarı yenileyemeyince de yeni çıkan 3D oyunları (özellikle FPS oyunları) oynayamıyorum, çünkü bilgisayar acayip kasılıyor ya da oyunu hiç açmıyor. Durum böyle olunca düşük sistem isteyen kaliteli oyunlara yöneliyorum (Bu oyunlar da strateji oyunları oluyor genellikle). Çok şanslıyım ki bu aralar piyasada böyle oyunlar bulmak mümkün.

Oyun piyasasında eski tarihlerde geçen bir sürü strateji oyunu bulabilirsiniz. Buna Aztec, Civizilation, Age of Empires, Age of Mythology vs. gibi oyunları örnek verebiliriz. Genelde bu oyunlarda hep klasik strateji öğelerini görürsünüz (Ev yap, altın madeninden altın çıkar, odun kes, demirci yap, kale yap, yemek bul vs vs.). Bu oyunda çok farklı öğeler göreceksiniz. Bu farklılıklar sayesinde bir strateji oyununun çok daha zevkli bir hal aldığını göreceksiniz. Okuyucularımızı fazla sıkmadan incelemeye geçiyorum.

Oyunumuzun adı Praetorians. Oyunun konusu ise çok kısa. Hatta buna bir konu bile denilemez. Biz bir General’iz ve ordudaki görevlerimizi yapmak için orduya geri çağrılıyoruz. Anlayacağınız üzere bu oyun tamamen savaş stratejileri üzerine kurulmuş. Oyunda 3 tane büyük uygarlık var: Romalılar, Barbarlar ve Mısırlılar. Bu uygarlıkların ayrı ayrı campaign’leri bulunuyor (Ayrıca hepsi de uzun ve zor campaignler). Campaignler Orta Avrupa, Kuzey Avrupa ve Mısır’da geçiyor. Sırasıyla görevleri oynadığızda sürükleyici bir konu sizi bekliyor.

Her bölümde ordunuzu düzenleyerek oyunun başında size verilen görevleri yapıyorsunuz. Amacımız General’e bir şey olmadan görevleri tamamlamak (General ölürse oyun hemen bitiyor, bu yüzden sık sık kaydetmekte fayda var yoksa bölümü en baştan oynarsınız). Oyun sırasında birçok düşmanla karşılaşıyorsunuz. Düşmanlar o kadar fazla ki her taraftan saldırıyor ve düzenli bir şekilde ilerlemezseniz sizi çok kolay yeniyorlar. Bölümde ilerlerken her tarafı iyi kontrol etmeniz lazım, özellikle ormanları iyi kontrol edin. Ben strateji oyunlarında araştırma yaparken hep atlıları yollardım ama bu oyunda atlılar ormana giremiyor ve ormanın içinde düşman birliği varsa güçlü atlı birliğiniz çok kolay yeniliyor. Bu yüzden piyadelerinizi ormana sokmalı ve araştırma yaptırmalısınız. Bu arada fark ettiyseniz hep birlik, bölük, grup gibi kavramlar kullanıyorum. Çünkü bu oyunda her zaman bölükler halinde dolaşıyorsunuz. Diğer klasik strateji oyunlarındaki gibi bir atlıyı veya bir piyadeyi tek başına yönetmiyorsunuz bütün bir atlı birliğini veya piyadeleri yönetiyorsunuz.

Yazının başında bir şeyden söz etmiştim. O da, artık altın topla, yemek bul, ev yap gibi kavramlardan kurtulduğumuzdu. Sizin amacınız sadece ordu kurmak. Ordu kurarken de büyük bir kolaylık var oyunda. Diğer strateji oyunlarında askerleriniz tek tek çıkardı. Bu oyunda ise birlik olarak çıkıyorlar. Mesela sağ alttaki menüden kılıçlı asker ikonunu tıkladınız karşınıza kocaman kılıçlı bir piyade bölüğü çıkıyor (tabi onlar çıkana kadar biraz bekleyeceksiniz).
Ayrıca oyunda, eski strateji oyunlarında olan bazı saçmalıklar kaldırılmış. Mesela Age of Empires’ta bir mancınık yapardınız ve o mancınık kendi kendine giderdi. Yahu mancınık büyülü müdür nedir? Bu oyunda ise mancınığı iten askerler var. Ayrıca diğer taşınacak silahları da götüren askerler bulunuyor. Bir başka güzellik de, bir yere saldırdınız mesela; ille de o yeri tamamen yok etmenize gerek yok. Saldırdığınız yer yanmaya başladığı andan itibaren yok olmaya başlıyor. Bunun gibi birçok hoş detay var. Aklıma gelen yeniliklerin birkaç tanesini daha söyleyeyim ve gerisini oynayıp siz görün; okçular iki türlü ok atıyor. Birincisi düşmana saldırırken normal ok, ikinci ise bir binaya saldırırken yanan ok.

Birlikleriniz çeşitli şekillerde hareket edebiliyor. Piyadelerinize emir veriyorsunuz (sağ ortadaki menü) hepsi kalkanlarını etraflarını sarıp kendilerini koruyorlar ve böylece çok iyi korunup düşmanlardan zarar görmüyorlar (Bunu ormandaki araştırmalarınızda kullanın, size ufak bir ipucu). Birliklerinizi hızlı ilerletmek istiyorsanız gidecekleri yeri sağ fare ile iki kez tıklamanız gerekiyor. Pyro Studios bu hoş detayları oyuna katarak strateji oyunlarına farklı bakış açıları getirmiş kendilerini tebrik etmek lazım (Commandos gibi bir oyunu yapan firmadan bu beklenirdi zaten).

Galiba oyunu çok fazla övdüm. Biraz da eksiklerinden bahsedeyim o zaman. Aslında göze batan çok büyük bir eksiklik yok diyebiliriz ama oyunun yapay zekası biraz kötü. Zaten bir oyunun yapay zekası ne kadar iyiyse oyunun kalitesi de o kadar iyi olur. Birliklerinizi bir yere yolluyorsunuz bazen dağılarak gidiyorlar (Bu dağılma dediğim grup içinde değil, yani atlılar bir yerden okçular bir yerden.). Dağıldıklarında da çok kolay öldürülüyorlar ve bu da sizin sinir krizleri geçirmenize sebep oluyor.

Oyunun içeriğinden çok bahsettim. Biraz da teknik detaylardan bahdeseyim. Oyun tek CD. Oyunu kurduğunuzda CD’siz çalışıyor (450 MB kadar yer kaplıyor). Oyunun oynanabilirliğinden pek bahsetmeye gerek yok. Klasik strateji kontrolleri işte. Oyunun ana menüsünden Single Player’a girdiğinizde ister görevleri yaparsınız (Campaign), isterseniz Skirmish yazan ikonu tıklayarak sadece kendi seçtiğiniz düşmanlarla savaşırsınız (Buna da Death Match diyebiliriz). Ayrıca oyunda multiplayer da bulunuyor.

Praetorians çok düşük sistemlerde yüksek performansla çalışıyor. 3D strateji olmasına rağmen benim bilgisayarımda bu kadar yüksek performans beklemiyordum. Grafik detaylarının neredeyse tamamı açık ve oyun çok az takılıyor (Eğer gölge ve hava efektlerini kaldırırsanız takılmalar çok daha az oluyor). Grafikler çok hoş modellenmiş ve düşük sistemlerde yüksek performansla çalışması oyun için çok büyük artı puan.

Praetorians’ın müzikleri de çok iyi. Sizin oyundaki durumunuza göre müzik sürekli değişiyor. Düşmanlarla savaşmıyorken sakin bir müzik çalıyor ama düşman saldırırsa hemen müzik hareketleniyor. Arka fonda çalan müzikler çok kaliteli.

Sonuç olarak Pyro Studios çok kaliteli bir oyun yapmış. Bence strateji oyunlarına farklı bakış açıları getirmiş. Praetorians, strateji severlerin mutlaka oynaması gereken bir oyun hatta strateji oyunlarını sevmeyenlerin de oynamalarını tavsiye ederim. Hani bazı oyunlar vardır oyunu oynamasanız da pek bir şey kaçırmazsınız. Bu oyunu oynamazsanız çok şey kaçıracaksınız. Benden söylemesi. Başka yazılarda görüşmek üzere...

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 532
favori
like
share