Bahar yorgunluğu çoğumuzu halsiz bırakıyor.
Bir açıp bir kapayan havalar bizim de havamızı bozuyor. İşte yorgunluktan kurtulmanın ve güne zinde başlamanın yolları...

Sabahları işe gitmeden 1 saat önce kalkmanız daha mutlu ve zinde olabilmeniz için yeterli olacaktır, önerisinde bulunuyor uzmanlar. Uyanır uyanmaz, vücudumuzdaki kasları 20 saniyelik tek set halinde gerdikten sonra (stretching) 30 dakikalık kardiovasküler çalışmalar (yürüyüş, bisiklet, kürek vb.) yapmak zindeliğe zindelik katıyor. Her gün bir kas grubunu çalıştıracak şekilde 5 dakikalık bir ağırlık programı uygulanmanın da çok etkili olduğu da kanıtlanmış. Ardından ılık bir duş ve kahvaltıdan sonra güne daha enerjik başlamak mümkün.

Kahvaltıya önem verin

Güneş içeriye girsin: Yatmadan önce perdeleri veya panjurları yarım açık duruma getirin. Böylece sabahın erken saatlerinden itibaren güneş ışınları odanızı dolduracak ve bu doğal ışınlar beyninize sinyal göndererek melatonin ve adrenalin hormonlarının salgısını tetikleyecektir. Saatiniz çalmaya başladığında, dinç olacaksınız.

Saati 15 dakika erkene kurun: Saatinizin alarmını, kalkmanız gereken süreden 15 dakika daha erkene kurmanın yararları gerçekten büyüktür. Böylece, yataktan daha rahat, ve sakin hareketlerle kalkar, güne daha huzurlu başlarsınız. Yatakta uyanık halde geçireceğiniz birkaç fazladan dakika sayesinde, hem fiziksel hem de ruhsal olarak kendinizi yeni başlayan güne adapte edersiniz.

Kararları sabaha bırakmayın: Ne giyeceğiniz, kahvaltıda ne yiyeceğiniz, işe hangi araçla ve hangi yoldan gideceğiniz gibi kararları akşamdan almak, sabah sizi stresten daha uzak yapacaktır.

Sevginizi paylaşın

Dilinizi fırçalayın: Ağzımızın gece boyunca yaklaşık 300 bakteriye ev sahipliği yaptığını biliyor musunuz? Sabah oluşan kötü kokudan kurtulmak, güne güzel bir başlangıç yapmak için iyi adımlardan biridir. Dişlerinizi fırçalarken 1 dakikanızı dilinize ayırın ve yavaşça dilinizi fırçalayın. Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Takvimin önemi: Mutfağınıza büyük bir takvim koyun. Önceki geceden, bugün için yazmış olduğunuz aktiviteleri ve yapılacak işleri, kahvenizi yudumlarken okuyun. Bu hem sizi -acaba neyi unuttum- stresinden kurtaracak, hem de kapıdan daha huzurlu çıkmanızı sağlayacaktır.

Aşkın gücü: Sabahları evde bulunan tüm sevdiklerinizi öpün. Bu, evin güzel bir köpeği veya şirin kedisi de olabilir. Terapi uzmanlarına göre sevgi ve aşkın paylaşımı sayesinde, stres ve ona bağlı sıkıntılar hafifliyor, zihne sakinlik ve huzur geliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 981
favori
like
share
CA-CHALLENGE Tarih: 21.03.2009 13:38
paylaşım için teşekkürler
nichole Tarih: 21.03.2009 08:01
Ellerine sağlık ayrıca güne mutlaka dua ile başlıyarak stresdende kurtulunabilir