Kafkasya’da “gelmeseniz de görmeseniz de” o köy sizin köyünüzdür diyebileceğim yerde Aliabat ismiyle maruf orta öğretim Kur’an kursunda Hz. Peygamber (s.a.v.)’e mektup yarışması düzenlenmiştir.

İlk harfinden son noktasına kadar buram buram samimiyet, hasret, nefis muhasebesi ve muhabbet koktuğu için her mektubun sahibi birinciliğe layık görülmüştür.

Hz. Peygamber’e hasretle yazılan her mektubun sahibi hangi zaman ve coğrafyada olursa olsun birincidir. Birinciliği kazanmış 24 mektuptan seçme cümlelerden bir demet hazırladık:

1- …Sen bize gardaş dedin ama ben sana gardaş olamadım. Gardaş gardaşın sözüne kulak asması gerekmez mi? Siz Tebüke gidende 2 sahabe gitmediği için uzun müddet onlardan incinmiştiniz. Ve demiştiniz ki; “Bu Tebük küçük savaştır büyük savaşa hazırlanın, nefsinizle savaşmaya” Ya Resulallah küçük savaşa gitmeyenlere kırıldınsa büyük savaşa gitmeyen bana karşı tavrın ne olur? Benimle kaç gün konuşmazsın?..

2- ...Allahım, ben Peygamberimizin devrinde yaşamadım ama onu çok severim. Ahirette cennet bahçelerinde görüşeyim, o kapıma gelmesin ben onun ayağına gideyim.

3- …Sizdeki ahlaktan bende de olmasını isterdim. Ben ahlaklı olmaya çalışıyorum. Bende de biraz ahlak vardır ama sizdeki kadar yoktur.

4- …Ey Allahın Resulu bu devir bilgisayar devridir şimdi bilgisayarlardaki ahlaksız siteler neticesi insanların, o cümleden de çocukların ahlakı bozulur. Sizin karşınıza salih ameller işlemiş ve tövbekar bir kul olarak çıkmayı arzuluyorum.

5- …Ya Resulallah dünyada kalmak ölmek arasında seçim size bırakıldığında ne için verilen şanstan istifade etmediniz? Eğer dünyada kalsa idiniz belki bütün dünya İslamı kabul etmişti. Biz sizin gibi dini yayamıyoruz ya Resulallah. Siz bu dünyadan gittikten sonra bu dini iki hisseye ayırdılar ya Resulallah Şia ve Sünni diye.

6- …Bugün siz kursumuza gelseydiniz biz sizi görüp heyecandan ne yapacağımızı şaşırırdık size hizmet ederdik.

7- …Senin, bizim tarafa misafir geldiğini görsem en güzel ikramı sana yapardım Senin rahatlığın için elimden geleni ederdim.

8-… Sen bir gün bize gelsen ne yaparım, nasıl konuşurum, nasıl davranırım bilmiyorum.

9- …Dünyada olan en güzel nimetleri sana ikram etmek isterdim.

10- …Ey Resulum, sen yoksun yanımızda, biz çok yalnızız. Keşke yanımda olsan da diz çöküp ağlasam.

11- …Bu dünyada bir gül doğdu dünyada o en güzel gül idi. Kokusu bütün dünyaya yayıldı. Öyle insanlar var ki bu gülün kokusunu duyuyor ama anlamak istemiyor.

12- …Ey Resul şimdi sen yoksun biz sensiz susuz kalmış kurumakta olan bir gül gibiyiz.

13- …Allah’a her gece dua edip yatıyorum ki sizi uykuda görmeyi bana nasip etsin.

14- …Peygamberimizin bana doğru geldiğini görsem yeni aldığım gazeteleri yerden kaldırırım, dağınık divanı düzeltir televizyon açıksa kapatırdım. Bütün yüreğimle sevgimi gösterirdim.

15- …Ey Allahın Resûlü biz, başının üzerinde kara bulutlar olan güneşe ihtiyacı olan solgun çiçekler idik. Sen bize parlak bir güneş gibi o kara bulutları yararak üzerimize ışık saldın. Bizi canlandırarak gaflet uykusundan uyandırdım.

16- …Ya peygamber sizinle yüz yüze gelsem ne yaparım? Size sorular sorar hali hazırdaki işler hakkında sizden nasihat alırdım. Bazı insanlar hakkında size şikayetler ederdim.

17- …Ben isterdim ki sen benimle ve ailemle hayatımın sonuna kadar beraber ol. Hiç istemezdim senin gitmeni. Eğer gitsen de beni de götürmeni isterim.

18- …Sizin devirde ashabı suffa olduğu gibi bu devirde kuran kursları vardır. Amma bazı adamlar talebeleri kötü görmekte, kursları kapatmak istemekteler….

19- …Ya Resulüm seni rüyamda görmek istiyorum ve o rüyadan da bir daha uyanmak istemiyorum. Allahım sana yalvarırım bana resulünü göster.0nun yüzün görmek için canımdan da geçerim.

20-…0nun ellerinden çok çok öpmek isterdim. Devem olsaydı onun ayağının altında kurban ederdim.

21- …Ya Peygamber, ben her namazda Allahu Tealaya yalvarıyorum ki cennette sizin elinizden doya doya Kevser içeyim. Sizinle beni cennette komşu etsin.Ey Allahın resulü ben her aynaya baktığım zaman sizi düşünerek böyle dua ederim:Ya Rabbim sevgili kulun olan peygamberimizi görmeyi bana nasip et.0nun ilminden hiç olmasa az bir hisse bana da ver.Bugün bir çok bacı ve kardeşimiz ana babasızdır onların anaları da babaları da sen ol ya Resulallah.

22- Ey Allahın sevgili kulu bilirim ki siz hiç kimsenin rica ve isteğine hayır demezsiniz. Ona göre de sizden bir ricam var. Mümkünse bize konak geliniz. Çok şad olurum. Sizinle abdestli olarak görüşürüm. Anamın en güzel yemeklerinden ikram ederim. Evimizin en rahat en güzel yerini size veririm.. Mürebbeli (reçelli) çayı ilk sizin önünüze getiririm.

Sağolun Ya Muhammed Sizinle cennette o nurlar aleminde görüşene kadar. Bunun için de ibadetlerimi vakti vaktinde yerine getirmeye çalışıyorum.

23- ...Biz seni çok özledik senin o mübarek yüzünü görmek için uyuyorum.

24- Döndüm hasretten küle

Daim yanarım böyle

Çağlar aşkın ile

Kanım Ya Resulallah

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 873
favori
like
share
kerim hoca Tarih: 22.03.2009 22:34
AYNENE KATILIYORUM.ÇOK GÜZEL BİR YORUM ÇOK GÜZEL BİR TEPİT.TEŞEKKÜRLER