Ve SonuclariC-Leg nedir?

C-Leg (“computerized leg” / kompütör bacak), Otto Bock HealthCare GmbH (Duderstadt) tarafından geliştirilen dünyanın ilk, tümüyle mikro işlemci kontrollü diz eklemidir. İleri derecede modern bir bacak protezinin merkezi parçasıdır.

Diz eklemi, yürüme siklüsü süresince bilgisayar üzerinden kontrol edilir. Hem salınım fazında hem de duruş fazında.

C-Leg, diğer bir deyişle, sağlıklı insanlar için son derece doğal olan ve önemli ölçüde bilinç dışı gerçekleşen yürüme hareketlerini kontrol eder.C-Leg nasıl çalışır?

Diz üstünden ampute kişilerde, kullanılan protez bacak hem diz ekleminin hem de diz altı kasların yerini alması gerekir. Kişi protezini sadece mevcut kalça ve güdük kasları ile idare edebilir.

Ancak C-Leg kullanan bir kişi için gerekli tüm ayarlamalar bir bilgisayar tarafından yapılır. Bu sistem protez diz ekleminin fonksiyonunu takip ve kontrol ederek protez kullanıcısına önemli ölçüde destek verir. Diz eklemine entegre sensörler, saniyede 50 kez, protezin yürümenin hangi aşamasında olduğunu denetler. Sensörler tarafından algılanan bu veriler sayesinde mikro işlemci, bir hidrolik sistem yardımıyla diz fonksiyonunu ayarlar. C-Leg kendini anında kullanıcısının o anki hareketine göre ayarlar. Hasta yürüme hızını değiştirse de. Elektronik ayarlar protez kullanan kişiye hem ayakta dururken hem de yürürken emniyet verir.

C-Leg, kapasitesi 30 saati aşan lityum akü ile çalışır. Akü şarjı genelde geceleri potez elektrik prizine takılarak yapılır.C-Leg ne tür amputeler için uygundur?

C-Leg, vücut ağırlığı 125 kiloya kadar olan diz üstü amputeler için uygundur ve heterojen bir hasta grubu için tasarlanmıştır. Avantajlarından aktif yaşayan hastalar gibi emniyet gereksinimi yüksek yaşlı hastalar faydalanır. Yelpaze; genç bir anne ve serbest meslek sahibi bir işletmeciden halen aktif yaşlı insanlara kadar uzanır.

Otto Bock HealthCare, üretici firma olarak endikasyon tavsiyelerinden oluşan bir liste oluşturdu. Bu liste, hasta tedavisini yapan hekime, hastasının bu türden bir yüksek teknolojik uygulamadan faydalanabilip faydalanamayacağı hakkında karar vermesine yardımcı olur. Bu listenin oluşturulmasında bugüne kadar yapılan çok sayıda C-Leg uygulaması ışık tutmuştur.

C-Leg ‘in geleneksel protezlerden farklı olan özelliği nelerdir?

C-Leg, yürüme siklüsünün tüm evreleri bir bilgisayar üzerinden kontrol edilen dünyanın ilk bacak protezidir. Bugüne kadar sadece salınım fazında bilgisayar kontrollü yapay diz eklemleri vardı. Ancak çoğu salt mekanik olarak çalışırlar.

C-Leg ‘in kullanıcısına önemli oranda konfor sağlayan kontrolünü, sisteme entegre kompleks bir yazılım mümkün kılar. Bu protez tekniğinde büyük bir yenilik. Ortopedi teknisyeni artık ince ayarları bir tornavida ile yapmıyor; bir laptop bilgisayar üzerinden yazılım parametrelerini ayarlıyor. Bu aşamada C-Leg hastaya ve bireysel ihtiyaçlarına göre ayarlanıyor. Dünyanın ilk diz eklemi protezi olarak kullanıcısına yüksek ölçüde dinamizmi, yüksek ölçüde emniyetle birlikte kazandırıyor.C-Leg kullanan bir kişi proteziyle neler yapabilir?

C-Leg farklı hızlarda yürümeyi ve normal olan tüm hareketlerin yapılmasını mümkün kılar. Bilgisayar ile kontrol edilen duruş fazı emniyeti sayesinde, meyilli zeminler üzerinde yürüme bile kolaylıkla mümkündür. Geleneksel protezlerde bu durumlarda ayağın kayması veya diz ekleminin içeri bükülmesi tehlikesi büyüktür.

C-Leg daha da geliştirilerek, normal fonksiyonlarına ikinci bir mod eklenmiştir. Örneğin bisiklet kullanmak için özel moda geçiş yapılabilir. Diğer bir mod sürekli ayakta durmayı mümkün kılar. Hasta özel modu gerektiğinde kendisi devreye sokabilir.C-Leg protez kullanıcısına hangi avantajları sağlıyor?

C-Leg protez kullananlar günlük yaşamlarında normal hareket edebilirler. Geleneksel protez kullanan kişiler gibi attıkları her adımda yapay bacaklarına konsantre olmaları gerekmez. Kısa adımlarla yürüyebilirler – örneğin kalabalık ortamlarda alış veriş yaparken – ama ani bir kararla tempolu yürüyüşe geçebilirler. C-Leg kendini günlük yaşamın gerektirdiği koşullara göre ayarlar. Hastanın bunun için protezini bilinçli olarak idare etmesi gerekmez.

Örneğin engebeli bir zemin üzerinde yürürken C-Leg ‘in içerisinde bulunan bilgisayar kontrolü otomatik olarak diz ekleminin birden bükülmesini önler. Protez kullanan kişi artık her adımına dikkat ederek muhtemel bir tökezlemeyi vaktinde önlemesine gerek kalmaz.

Bir araştırmanın sonucu C-Leg protez kullanan kişilerin yürürken çok daha az enerji harcadıklarını ortaya koymuştur. Bu normal kondisyona sahip protez kullanıcılarının, geleneksel proteze kıyasla daha uzun mesafeler yürüyebildikleri anlamına geliyor.

Akü boşaldığında ne oluyor?

Enerji kesilmesi durumunda C-Leg otomatik olarak emniyet moduna geçer. Ancak akü boşalmadan evvel kullanıcısını titreşim sinyalleriyle şarj seviyesinin azaldığına dair ikaz eder. C-Leg kullanan kişi emniyet modunda, diz eklemini artık bükemese de emniyetle yürümeye devam edebilir.C-Leg ‘le bugüne kadar olan tecrübeleriniz nelerdir?

Diz üstünden ampute 108 engelli insanla yapılan bir anketin sonucu, C-Leg kullanmaya başladıktan sonra neredeyse tümünün yaşam kalitelerinde iyileşme olduğunu ortaya koymuştur. Ankete katılanlar özellikle kendilerini daha fazla güvende hissettiklerine vurgulamışlar. Artık attıkları her adımda protezlerine konsantre olmaları gerekmiyor. Yürürken kafalarını başka konular için boş tutabiliyorlar. Merdiven, meyilli yollar ve engebeli zeminler gibi engelleri, bilgisayar kontrollü protezleri sayesinde daha kolay ve güvenle aşılabiliyor. Protez kullananların çoğunun günlük yaşamlarındaki aktivite çapı belirgin şekilde genişleme olmuştur.

Yapılan yürüme analizleri, doğal yürüme görüntüsüne en fazla C-Leg ‘in yaklaştığını ortaya koymuştur. Bir yandan daha az yorularak daha uzun mesafeler yürüyebiliyorlar, diğer yandan ise bedensel engelleri çevredekiler tarafından hemen fark edilemiyor. Bu sayede günlük yaşama, aile ve iş hayatına entegrasyonları kolaylaşıyor.C-Leg uygulamaları hangi ülkelerde yapılıyor?

Almanya, Amerika ve diğer ülkelerde olmak üzere günümüzde 7000 ‘i aşkın engelli insan yenilikçi protez teknolojisinden yararlanıyor bile. C-Leg uygulamalarının yapılabildiği diğer ülkelerse şunlardır: Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Çin, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Hırvatistan, Hollanda, Hong Kong, İngiltere, İsveç, İsviçre, İspanya, İtalya, İsrail, Japonya, Kanada, Kolombiya, Kore, Lüksenburg, Meksika, Polonya, Rusya, Tayland, Türkiye ve Yunanistan.

Bu arada C-Leg için tanınan mobilite garanti sistemi de yeni. Otto Bock HealthCare sadece 5 yıla kadar uzatılabilen 3 yıllık bir garanti süresi vermekle yetinmiyor aynı zamanda dünya çapında servis imkanı da veriyor. Bunun için farklı kıtalarda 6 adet servis merkezi kuruldu bile. Bunlar bir bütün olarak kurulan servis istasyonları ağının çekirdeğini oluşturuyor. C-Leg kullanan herkes sahip olduğu uluslararası servis belgesiyle bu ağdan faydalanma imkanına sahip oluyor. Tatil veya başka sebeplerle uzun süreyle yurt dışında bulunulduğunda kontrol ve bakım işlemleri yaptırabiliyor.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4866
favori
like
share