spastik cocuklar hakkinda
spastik cocuk egitimi

Çocuğunuzu herhangi bir pozisyonda 20 dakikadan uzun süre bırakmayınız.
Günlük yaşam içerisinde çocuğunuzun yapabildiklerini ve yapamadıklarını gözlemleyin ve fizyoterapistinizle birlikte gerçekçi hedeflerinizi belirleyin.
Çocukta mevcut olan hareketler günden güne farklılıklar gösterebilir. Bu farklılıkları dikkatle izleyip, gün içerisinde daha başarılı olduğu pozisyonlarda çalışmayı deneyin.
Bebeklik döneminde çocuğunuzu altını değiştirirken, beslerken, oyun oynarken uygun şekilde tutmayı alışkanlık haline getirin. Erken dönemde düzgün pozisyonlama tedavinin önemli bir bölümünü kapsar ve yaş ilerledikçe egzersizlerini yapmanızı kolaylaştırır.
Çocuğunuza karşı çok korumacı olmayın. Her istediğini önüne getirirseniz çocuğunuz hareket etme ihtiyacı duymayacak ve bağımsız hareket etme yeteneği gelişmeyecektir. Oyuncaklarını evin çeşitli yerlerine yayarak hareket etmesi için çocuğunuzu cesaretlendirin.
Çocuğunuzun oyun oynama ihtiyacı da olduğunu göz önünde bulundurarak onu belirli pozisyonlarda destekleyerek oyun oynamasını sağlayın.
Çocuğunuzun hastalığı hakkında yeterli bilgi edinin. Benzer sorunu olan ailelerle görüşün, kurulmuş olan derneklerle irtibata geçin.
Unutmayın ki çocuğunuzun tedavisi yıllar sürebilir. Siz kendinizi iyi hissetmedikçe çocuğunuz da hissetmeyecektir. Kendinize ve eşinize de zaman ayırın, çocuğunuzun ihtiyaçları için aile bireylerinden destek istemekte çekinmeyin.
Çocuğunuzun yapamadıklarını değil, yapabildiklerini görmeye çalışın ve başka çocukların yaptıkları ile değil kendi sınırları içinde kıyaslayın.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 463
favori
like
share