Bağ-Kur'lu engelliler de (özürlü) artık SSK'lılar gibi erken emekli olabilecek. Ama bunu Bağ-Kur (yeni adıyla SGK) memurlarına anlatmak oldukça zor. Birçok okurumuz konuya ilişkin dilekçelerini Bağ-Kur'un almadığından şikâyetçi. Aslında dilekçe almamak başlı başına bir suç, ama bunu dinleyen de pek yok. Bu sebeple dilekçe verme konusunda ısrarlı olun. 'Bu iş olmaz' demelerine inanmayın, dialekçeleri alıp, altına 'olmaz' diye yazarak imza atsınlar.

Konuya gelince, daha önce bu köşeden 18 Ekim 2008 günü demiştik ki, 'Özürlü Bağ-Kur'lu da artık SSK'lı gibi erken emekli olacak'. Gerçekten de 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun ana hükümleri 1 Ekim 2008'de yürürlüğe girdi. Bu tarihten itibaren 2 kesimin yüzü güldü: İlki işverenler diyebileceğimiz Bağ-Kur'lular, ikincisi ise Bağ-Kur'lu engelliler.

Engellilerin TBMM'deki temsilcisi Lokman Ayva'nın gayretleri ile bu konuda bir nebze olsun norm-standart birliği sağlanabildi. Çünkü, 30 Eylül 2008'e kadar SSK'lı engelliler erken emekli olabilirken, Bağ-Kur özürlülerine bu hak tanınmamıştı. Söz konusu hak artık Bağ-Kur'lu engelliye de verildi.

Bağ-Kur'lularda ilk defa sigortalı olduğu tarihten önce malûl (en az yüzde 60 vücut fonksiyon kaybı ve fazlası) olduğu için malûllük aylığı bağlanmayanlar, çalışma gücü kaybı yüzde 40 ila 59 arasında olanlar, 1 Ekim 2008'den sonra tahsis talebinde bulunmaları durumunda aşağıdaki şartlarda 4/b sigortalılığı kapsamına konulan özürlü emekliliğinden yararlanabilecek.


BAĞ-KUR’LULAR ÇALIŞMA GÜCÜNDE KAYIP ORANI

% 60 Ve Daha Çok Olanlar
% 50-59 Arası

Olanlar
% 40-49 Arası Olanlar

15 Yıl ve 3960 Pirim Günü
16 Yıl ve 4320

Pirim Günü
18 Yıl ve 4680 Pirim Günü

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 663
favori
like
share