Alay etmek; söz, yazı, işaret veya çeşitli davranışlarla bir kişinin ayıp ve eksikliklerini ortaya çıkarmak, onunla eğlenmek demektir. İnsanlarda bulunan çirkin, kötü huylardan biridir. Alay eden, kalb incitir. Gönül yıkar. Dinimizde, inkardan sonra en büyük günah, kalb kırmaktır.

Kendisi ile alay edilen, haysiyet ve şerefleri ile oynanan kimseler, bunu kolay kolay unutmazlar. Böylece insanlar arasında düşmanlıklar, dargınlıklar ortaya çıkar. Toplumun huzuru bozulur. Nitekim Allahü teâlâ, Kur'ân-ı kerimde: (Ey iman edenler! Bir kısım erkekler, diğer erkeklerle alay etmesin! Olur ki, alay edilenler kendilerinden daha hayırlı bulunurlar. Bir takım kadınlar da diğer kadınlarla eğlenmesin! Olur ki, eğlenceye alınanlar kendilerinden daha hayırlı olurlar. Hem birbirinizi ayıplamayın ve kötü lakaplarla atışmayın! İmândan sonra fâsıklıkla isimlenmek ne kötü isimdir!... Kim tövbe etmezse, işte onlar kendilerine zulüm edenlerdir) buyurarak başkaları ile alay etmeyi yasaklamıştır. Peygamber Efendimiz de Selmân-ı Fârisî'ye (Hiç kimse ile alay etme!) buyurarak başkaları ile alay edilmemesini emir buyurmuştur.

Görüldüğü gibi Allahü teâlâ ve Resulü, başkaları ile alay edilmesini, kötü lakap takılmasını yasaklamışlar ve bu davranışların kötü, günah olduğunu bildirmişlerdir.

Alay etmek ile latifeyi, şakayı birbirleriyle karıştırmamalıdır. Şaka, karşısındakinin incinmediği, belki memnun olduğu sözdür. Alay, onun aksi olup çirkindir, yasaktır. Müslüman, müslümanın kardeşidir. Kendisi için istemediğini, din kardeşi için de istemez. Başkaları ile alay etmek, onlara kötü lakaplar takmak yerine, onların kusurlarını düzeltmek, ayıplarını örtmek lâzımdır. Alay ve kırıcı sözlerle, kin ve düşmanlık tohumları ekilir. Tatlı dil ve gönül okşayıcı sözler, sevgi ve kardeşlik bağlarını kuvvetlendirir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 835
favori
like
share
duygulu43 Tarih: 19.04.2009 10:19
teşekküeler canım...
bide lakap takmasak takıyoruz ama masum lakaplar:20:
EZqiiiii Tarih: 19.04.2009 10:15
TeşekkürLer canımcım payLaşımın çok qüzeLdi.Rabbim razı oLsun.
mstcn Tarih: 19.04.2009 10:04
saolun