Penumbra Overture piyasaya çıktığında Adventure oyunlarına yeni bir soluk ve tat getirmişti. Çevreyle etkileşim, müthiş korku öğeleri ve sesleriyle çok güzel korku oyunuydu. Oyunumuzun konusunu şöyle bir hatırlarsak;
Karakterimizin annesinin cenazesinden sonra, o güne kadar hiç görmediği babasından esrarengiz bir mektup geliyor. Mektupta ona bıraktığı bazı belgeleri yok etmesini istiyor. Karakterimiz ise bu şifresi çözülmemiş belgelerin gizemini araştırmak için yola koyuluyor.İkinci oyunda hikayemiz kaldığı yerden devam ediyor.

Siyah Salgın Hastalık
İkinci oyunumuzun grafiklerine baktığımız zaman Overture ’den farkı yok. Sadece birkaç yeni efekt eklemişler. Su efekti,buzlu cam efekti oyunu daha güzel yapmayı başarmış ama ilk oyunda hiç rastlamadığım bazı garip durumlarla karşılaştım.Grafiklerin birbirine girmesi,eşyaların içinde geçmemiz gibi.Bunlar biraz canımızı sıskada fazla göze batan şeyler değiller.Yine ilk oyundaki gibi çevreyle etkileşime giriyoruz.Mesela bir kapıyı açacaksak kapının koluna sol fare düğmesiyle tutup geriye veya ileriye doğru faremizi oynatıyoruz.Penumbra’yı ayıran en temel özellik böyle çevreyle etkileşime girmemiz.Oyun grafikleri yeterli seviyede ama yeni nesil oyunlarına göre bir hayli eski görünüyor.Onun için grafikleri biraz daha geliştirmeleri ve günümüze uygun hale getirmeleri lazım.Ama bu demek değil ki grafikleri kötü kesinlikle değil yeterli seviyede.

Sessizlik
Oyunun en başarılı olduğu nokta sesleri, kesinlikle insanı ürkütüyor hiç olmadığı kadar oyundan korkmamızı sağlıyor.Oyundaki her nesnenin farklı sesleri var.Oyunun müziklerine gelecek olursak ortama uygun çalan müzikler iyice kalp krizi geçirmemize neden oluyor.

Korkudan Uyuyamadım

İlk oyunda savaştığımız düşmanlar, büyük solucanlar,kurtlar ve büyük örümcekler.İkinci oyunumuzda ise mutasyona uğramış insanlar var.Ellerinde fenerlerle ortalıkta dolaşan bu yaratıkların gördüğünüz an kaçın.Saklanacak bir yerler arayın.Oyunun en sevdiğim özelliklerinden bir tanesi ben kapının arkasındayken sesimi duyup kapıyı açmaya çalışmaları bir süre sonra başarısız olduklarını anlayınca bırakıyorlar.Yapay zekaya gelecek olursak,can sıkıcı olaylar mevcut.Düşmanlarımız belirli bir yolda dolaşıp duruyorlar,yapay zeka önceden belirlendiği için fazla yerlere gidemiyorlar,önceden belirlenmiş yerlerde dönüp duruyorlar.

Sonuç

Penumbra:Black Plague kesinlikle kaçırılmaması gerek bir oyun.Birkaç eksiğinin dışında kesinlikle oynanmayı hak eden,korkuyu iliklerimize kadar hissettiğimiz müthiş bir yapım.Sistem gereksinimleri düşük olduğu için her bilgisayarda rahatlıkla çalışıyor.Oyunsuz kalmayın iyi eğlenceler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 267
favori
like
share