Şu aylarda piyasaya birçok RPG tarzı oyun yağıyor ve çoğu da vasat oyunlar değil. Neredeyse her oyunda bir yenili gözümüze çarpıyor.Kendi adıma konuşursam son aylarım RPG oynarak geçti. Çıkan oyunlar türün takipçisi olmayanları bile kendine bağlıyor gördüğüm kadarıyla. Katı Diablo'cular bile bu yeni RPG fırtınasında heyecanlanıyorlar. Bu oyunlardan biri de Silverfall. Silverfall diğer abilerine göre sessiz sakin geldi, fakat hiç de boş gelmedi. Bilgisayarıma kurup oynamaya başlarken çok büyük bir beklentim yoktu fakat oyun beni kendime getirdi. Son aylarda birçok sağlam RPG oynasamda Silverfall bende varım diyordu.Oyuncunun kalbine giden yol nerden geçer?
Oyuncunun kalbine giden yolu iyi görmüş Monte Cristo, oyun atmosferinin üzerine gitmiş biraz. Atmosfer bir oyunun olmazsa olmaz ve oyuncunun kalbini fetheden anahtardır. İşte Silverfall ses ve grafik birleşimiyle bu atmosferi sağlamaya çalışmış ve pek de başarısız sayılmaz. Grafikler konusunda bu yazıyı okurken muhteşem yeni nesil grafikler bekleyenler hemen heyecanlanmasın aradıkları bu oyun değil fakat grafikler oyuna öyle bir oturmuşki senaryoyu hissediyorsunuz. Grafik çalışmasında çizgili grafikleri tercih etmişler, zoom yaptığınızda her karakterin etrafındaki kalın siyah çizgileri farkediyorsunuz. Ses ve müziklere gelince de oyunu oynarken kendinizi kaptırmanıza yardımcı olması açısından daha iyi arka fon müzikleri yapılamazdı diye düşünüyorum. Senaryo konusunda ise söyliyecek pek birşey yok alışılageldik klişe bir senaryomuz var oyunda, Nelwe dünyasında büyü ve tanrılar konulu senaryo. Silverfall kasabasında başlıyoruz oyunumuza ve NPC'lerden questlerimizi bir bir toplamaya başlıyoruz. Senaryo biraz klişe olsada kesinlikle görevleri yaparken can sıkıntısı çekmiyoruz. Bunun birinci sebebi demin değindiğim üzere atmosfer, ikinci sebebi ise haritalar. Haritalar çizgisel değil ve gayet hoş. Bölgeler arası geçiş yaparken atmosfer değişikliği hissediliyor.Oynanış ve Aksiyon
Oynanış konusunda oyun tamamen bir aksiyon, yani bir hack'n slash tarzı. Diablo severlerin hoşuna gidecektir. Benim en çok dikkatimi çeken nokta Skill ağacı oldu oyunu oynarken ve görünce takdir ettim. Hangi yoönde skill geliştirmeye ağırlık verirseniz o yönünüz daha kuvvetli olacaktır (Büyü,Teknoloji ve Doğa).Skill ağacı çok başarılı ve aşırı çeşitli.İstediğiniz dala yönelebiliyorsunuz ve etkin şekilde her skillden faydalanabiliyorsunuz. Aynı zamanda fiziksel özelliklerinize de XP'lerinizi harcayabiliyorsunuz. Mesela daha çevik olmaz veya hızlı yürümek gibi. Skill ağacı ve XP dağıtımı bu konuda başarılı. Menüler ve arayüzler de çok başarılı kafanız karışmıyor hemen kavrayabiliyorsunuz. Çoklu oyuncu modunda ise oyundaki questlere max. 8 kişi ile katılabiliyorsunuz. Multiplayerda yenilik getiren birşey yok fakat Silverfall'da multiplayer gerçekten oynamaya değer ve size RPG tadını sonuna kadar veriyor.

Sonuç olarak, elinizde oynanmayı bekleyen çok kaliteli RPG'ler yoksa hemen Silverfall'u deneyin. Farklı atmosferiyle sizi oyuna bağlayacaktır. Oynarken diğer kaliteli RPG'ler ile kıyaslama yapmadan oyunun tadını çıkarmaya çalışarak oynandığı takdirde büyük eğlence vaadediyor. Denemeden geçmeyin derim..

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 264
favori
like
share