SPIDER-MAN FRIEND OR FOE

Platform : PC - DVD
Tür : Aksiyon
Multiplayer : Yok
Çıkış Tarihi : 2007 Ekim

Minimum Sistem :
Windows XP/Vista, Pentium 1.6 Ghz, 256 MB RAM, 128 MB DirectX 9 destekli ekran kartı, 5 GB HDD AlanıGeride bıraktığımız yazboyunca üçlemenin son filmi, beraberinde gelen oyunu, şapkası, kalemi,sırt çantası, çarşaf yorgan takımı derken en çok hafızalarımızda yereden kahraman herhalde Örümcek Adam olmuştur. Hepimiz yeni bir ÖrümcekAdam oyunu için artık zamanın geldine karar vermiştik ki(!) sağolsunMarvel bizleri daha fazla bekletmemiş ve Friend or Foe'yu kafamızaatmış.

İlk giriş demosunda göreceğiniz üzere gayet uydurmasyon ve klişe birhikayeyle Örümcek Adam'ın artık amca oğlu olduğu düşmanları (Doc Oc.,Scorpion, Venom, Sandman vs..) bilinmeyen bir güç tarafından kaçırılırve ortam şenlenir. Marvel 90'ların ortalarında kendiçizgiromanlarındaki iyi ve kötü karakterleri daha büyük bir kötülüğekarşı ittifak yaptırma klişesini önümüze konan bu oyunda fazlasıylakullanmış.

Spider Pig

Intronun bitimiyle soluğu dünyayı bu yeni tehlikeden kurtamaya çalışanS.H.I.E.L.D'in ana gemisinde alıyoruz ve burada menü şeklinde dizaynedilmiş bir ana güverte bizleri bekliyor. Burada bölüm atladıkçayenileri eklenen, her bölüm boyunca sırt sırta dövüşeceğiniz yankarakteri seçebildiğiniz gibi hem kendiniz hemde yan karakter için yeniyetenek ve güçler satın alabiliyoruz. Satın almak deyince tabii ortadabir para biriminin bulunması gerekli ki bu da oyun boyuncadüşmanlarımızdan ve sağda solda kırıp döktüğümüz nesnelerden çıkanmarkalar. Kırıp döktüğünüz nesnelerden markaların yanı sıra oyunesnasında kullanabildiğiniz özel güçler kazandıran kristaller deçıkmakta. Aynı şekilde bu kristalleri ana menüde marka karışılığıalmanız da mümkün. Menüyle ilgili bir diğer şey ise bölüm boyuncaaçtığınız ve temizlediğiniz gizli odaların arena olarak versus modundaseçilebilir olması. Versus modu demişken oyunu iki kişi aynı makinedeoynanabilmekteyiz. Yani bir oyuncu Örümcek Adam'ı yönlendirirken diğeroyuncu seçilen yan karakteri oynama şansına sahip. Aynı şekilde tektabanca takılırken de TAB tuşuna basılı tutarak yan karakterlere geçişyapabilme şansınız var. Ancak malesef yan karakterlerin komboları veözel hareketleri Örümcek Adam kadar zengin olmadığından bu karakterioynayan kişi için bir monotonluk söz konusu. Çoklu oyuncu desteğiarcade mantığıyla çalışıyor yani internet veya herhangi bir ağüzerinden farklı oyuncularla oynama şansınız yok.
Oynanışıyla Marvel Ultimate Alliance'la oldukça benzerlikgösteren oyunumuzun zorluk derecesi de bir hayli kolay olmuş. Bunusöylerken oyunun hedef kitlesini göz ardı ettiğimi sanmayın. Onikiyaşındaki minik bir dost için bile herşey süt liman. Tek yapmanızgereken iki üç tuşa sürekli ve rastgele basıp ekranda olup biteniizlemek. İzlemek derken kontrollerin böyle basit olmasının aksinekombolardaki ve özel hareketlerdeki animasyonlar çok estetik ve keyifverici. Yani bir makro programı kurup devamlı düğmelere basmasınısağlarsanız oyunu baştan sona Örümcek Adam'ın mini bir filmini izlergibi takılabilirsiniz. Oynamaktan daha az sıkıcı olacağına bahsegirerim.

Oyun İçi Görüntüler


Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 644
favori
like
share