Belirli meslek gruplarında çalışan insanlarda, 50'li yaşlardan sonra ellerde ve dizlerde görülen sorunlar artıyor. Problemlerin artmasına karşın yeni çözüm olanaklarıyla hastaların kısa sürede sağlığına kavuşabilmesi artık mümkün.

Ellerde, omuzlarda, dizlerde ve dirseklerde oluşan birçok sorunu 5-10 sene öncesine kadar kolaylıkla tedavi etmek mümkün değildi. Oysa günümüzde bu uzuvlarda meydana gelen problemleri tedavi etmek çok daha kolay. Modern tanı yöntemleri ve tedavi şekilleriyle hastalar kısa sürede en az eskisi kadar sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebiliyor. Önümüzdeki yıllarda ise, insanları şaşırtacak büyük ve yeni tedavi seçenekleri uygulanabileceğinden söz ediliyor.

"Acıbadem-Harvard Tıp Günleri 11" kapsamında gerçekleştirilen "Ortopedi, Travmatoloji ve Rehabilitasyon Sempozyumu"nda görüşlerini dile getiren Massachusetts General Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Jesse B. Jupiter, önemli konulara değindi. Jupiter, "El, dirsek ve omuz bölgesini kapsayan ve üst ekstermite denilen uzuvlarda yapılan ameliyatlarda ciddi ilerlemeler var. Özellikle dirsek ve omuzda uygulanan artroskopi ile birçok ameliyat kapalı olarak gerçekleştiriliyor" dedi. Diz cerrahisi konusunda konuşan Massachusetts General Hospital Atroskopik Cerrahi Şefi Dr. Dinesh Patel ise, menisküs yırtığı tedavisinde de artroskopi cerrahi kullanıldığını belirtti.

Patel, "Yırtık uygunsa, yine artroskopik cerrahiyle menüsküsü dikmek mümkün. Son zamanlarda üzerinde çalışılan bir diğer konuysa menüsküs transplantasyonları. Bu kavramı kadavradan menüsküs nakilleri olarak açıklayabiliriz. Ancak bu tedavi yöntemi üzerinde çalışmalar halen devam etmektedir" şeklinde konuştu. Artroskopi, eklemi ilgilendiren hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan bir cerrahi yöntem. Açık cerrahi sırasında ulaşılamayan bölgelerde de görüntülenebildiği için, daha eksiksiz bir inceleme olanağı sağlıyor.

Diz eklemi, artroskopinin en başarılı uygulandığı uzuvların başında geliyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Uğur Haklar, "Artroskopik cerrahide amaç, hastaları en az doku hasarı ve en doğru tedaviyle en kısa sürede arzu ettikleri aktivite düzeyine geri döndürmektir" diye konuştu. Diz cerrahisinde artroskopik cerrahinin çok ilerlediğini söyleyen Haklar, artroskopik cerrahi yardımıyla da çapraz bağ ameliyatlarının başarısının çok arttığını kaydetti. Haklar, birçok uygun menisküs yırtığının çıkartılmayıp dikilerek korunabildiğini ifade ederek, diz içi kırıkların düzeltilip vidalanabildiğini ve kıkırdak üretimi konusunda çalışmaların hızla sürdüğünü, ancak halen deneme aşamasında olduğunu söyledi.

"ARTIK KADAVRADAN BAŞKA BİR KİŞİYE UZUV NAKLİ YAPMAK MÜMKÜN"

Artroskopi, günümüzde omuz ve dirsek problemlerin tedavisinde de başarıyla uygulanıyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Osman Güven, özellikle yaşlı hastalar açısından büyük yararlar sağlayan artroskopiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Güven açıklamasında, "Geçmiş yıllarda dirsek ve omuz bölgesini ameliyat etmek her zaman mümkün değildi.

Şimdi bu bölgelerdeki kırılmalarda, ameliyattan çok iyi sonuçlar alındığını görüyoruz. Eskiden omuzda en sık ağrı nedeni olan rotator kas yırtıkları ve omuz çıkıkları konusunda ameliyat sonuçları çok iyi değildi. Omuz ve dirsek artroskopileri cerrahi olanakları artırdığı gibi, ameliyat sonrası normale dönüşü çok kısaltmıştır. Ameliyattan sonra omuz ve dirseği eskisi gibi kullanma olanağı yoktu.

Bugün, kireçlenme ameliyatları, protez teknikleri, en az kalça ve diz kadar başarılı olmaktadır" ifadelerini kullandı. Dr. Jesse B. Jupiter, omuz kırıklarında da başarılı ameliyat sonuçları alındığını belirterek, "Omuz bölgesinde de yaşlanmaya ve kemik erimesine bağlı olarak kırıklar meydana gelebilir. Son yıllara kadar, bu tip hastalara ameliyat yapmak mümkün değildi. Ancak günümüzde plak denilen özel ve küçük vidalarla, kırıkları bir araya getirip tutan yeni implantlar sayesinde bu tür hastalar ameliyat edilip mükemmel sonuçlar alınabiliyor" diye konuştu.

Son zamanlarda el ve diz cerrahisi konusunda yaşanan gelişmelerin en önemlisi ise uzuv nakli. Teknolojik olarak günümüzde kadavradan başka bir kişiye uzuv nakli yapmak mümkün olabiliyor. Diz ve el konusunda bu konuda yapılan çalışmalar mevcut. Ancak işlemin bugünün şartlarında uygulanabilirliği yok. Gelecek yıllarda rutin kullanıma girmesi için araştırmalar sürüyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Ufuk Nalbantoğlu, mikrocerrahi ile el nakli yapılabilmesine karşın, günümüzde bu uygulama olanağının olmama nedenlerini şu ifadelerle anlattı:

"Bunun en büyük nedeni; organın vücuda uyum sağlaması için bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanma zorunluluğu. Böbrek, karaciğer gibi iç organ nakli yapılmazsa hasta hayatını kaybedebilir. Ancak, el gibi dokuların eksikliği yaşamı tehdit edici değil, yalnızca psikolojiktir ve yaşam kalitesini düşürür. Bu nedenle, nakli düşünmek yerine hastanın kendi dokularından çözüm üretiyoruz. Örneğin, ölmüş bir insanın başparmağını alıp hastanın kopmuş başparmağına takmak yerine, hastanın ayak parmaklarından el parmağı yapıyoruz."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4151
favori
like
share
hasankıvrakdal Tarih: 04.09.2009 03:49
tıbıa plato buyuk parcalı kırıgı amelıyat vıdeosu ızleyemedıııımmmm bır eser dahı yok