XXIX Olympiat Oyunları Organizasyon Komitesi (BOCOG) tarafından açıklanan Beijing 2008 Engelliler Olimpiyadı'nın simgeleri, yol işaretleme siyteminde, süslemelerde, dekorasyonlarda ve tetislerin işaretlenmesinde yaygın olarak kullanılacak.TV yayınlarında, reklamlarda ve pazarlama etkinliklerinde de kullanılacak olan bu simgeler seyircilerin Engelli Olimpiyatları'nı daha sistematik bir şekilde izlemelerine de yardımcı olacak. Engelliler Olimpiyatları'nın imaiında önemli bir yeri olan bu simgeler amblem ve renk sistemleri gibi öteki etkenlerle birlikte Engelliler Olimpiyatları'nın ruhunu yansıtmada önemli bir rol oynayacak. En önemlisi de, Engelliler Olimpiyatları'nın temel kavramlarının ve evsahibi ülkenin kültürünün simgesel taşıyıcılarından biri olacak.

Beijing Olimpiyat Oyunları'nın simgelerinde kullanılan yaratıcı konseptler ve stiller, Bejing Engelliler Olimpiyadı'nın simgeleri hazırlanırken de benimsenmiştir. Bu simgelerde Engelliler Olimpiyadı'nın özgün özellikleri dikkate alınmış ve daha önceki Oyunların deneyimlerinden de yararlanılmıştır. Bunu yaparken simge tasarım stilindeki devamlılığın korunmasına özen gösterilmiştir.

Çin damga yazısının yapısal özelliklerinden yararlanarak hazırlanan Bejing Engelliler Olimpiyadı'nın simgeleri, kaplumbağa kabuğu ve kemikler üzerindeki yazılar (jia gu wen) ve tunç eşyalardaki yazıların (jin wen) ilginç özelliklerini, çağdaş grafik sanatının basitliğiyle birleştirmektedir. Simgeler her bir spor dalının özel hareketlerini ve dinamizmini yansıtmakla kalmamakta, aynı zamanda kolay hatırlanır bir özellik de taşımaktadır. Simgeler 20 spor dalını kapsamaktadır: Okçuluk, atletizm, boccia, bisiklet, binicilik, 5'li futbol, 7'li futbol, goal-ball, judo, halter, kürek, yelken, atıcılık, yüzme, masa tenisi, voleyball (oturarak), tekerelekli sandalye basketballu, tekerlekli sandalye eskrimi, tekerlekli sandalye ragbisi ve tekerlekli sandalye tenisi.
Simgeler

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1303
favori
like
share