26 Mart 1954 İstanbul doğumlu.
Çocukluk yılları İstanbul Üsküdar Selamsız'da geçen Savaş Ay ünlü ses sanatçısı Şükran Ay ile Ünlü sihirbaz ve gösteri sanatçısı Turan Ay'ın oğludur.
Çocukluk yılları anne ve babasının ünlü birer sanatçı olması sebebiyle kulislerde ve birçok şehirde dolaşmakla geçmiştir.

Marmara Üniversitesi İktisat ve İdari Bilimler Fakültesi mezunudur.
Savaş Ay,daha sonra İİTİA' da eğitim görmüştür.Ve mesleğe yani gazeteciliğe 1974 yılında Dünya gazetesinde muhabir olarak başlamıştır.
Daha sonra bir çok gazete ve dergilerde çalışmıştır.
Bunlardan birkaç tanesi ; Tercüman,Vatan,Milliyet,Sabah,Posta gazetelerinde ve Akajans'tır
Halen Takvim gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.
Televiyon hayatına ise 32.gün programında çalışarak atıldı.Burada Ali KIRCA, M.Ali Birand, Coşkun ARAL, gibi ünlü isimlerle çalışmıştır. Daha sonra 18 Ağustos 1993 yılında "A Takımı" adlı bir haber programı yaptı ve uzun yıllar devam etti.
ATV,Kanal 6,star tv, TGRT, kanal 1 gibi tv kanallarında A takımının yanısıra; Savaş Ay'la show biz", "Savaş Ay'la tozlu yollar", "Savaş Ay'la sokak arası", "studyo 4" "Savaş Ay'la Muhabir" gibi programlar yaptı.
A takımı programıyla bir çok ilke imza atan Savaş Ay, Ağrı DoğuBeyazıt'a okul kampanyası sebebiyle bir gecede tam 1 trilyon (eski TL) para toplayarak adından uzun yıllar bahsettirdi.
Bunun yanısıra yapmış olduğu "Beyaz Tebeşir" kampanyası ile yine bir çok çocuğun okumalarına sebeb olarak yüzlerini güldürdü.
600 ün üzerinde birçok başarı ve ödülleri mevcuttur.
Bu ödüllerden en ilginci ise Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 1992 Yılın Gazetecisi ödülü'dür. Savaş Ay travesti kılığına girip onların yaşadığı bir takım zorlukları gözler önüne sermiş ve bunu haberle harmanlamasını bilip bu ödülü layıkıyla haketmiştir.

Yaşadığı ve yaptığı tüm haber ve tecrübelerin meyveleri olan 6 kitaba sahiptir.
Bunlar;
Ay Hikayeleri,
Göz Tanığı,
Ara Sokak,
Sokak Çocuğu,
Çamur Şevketin Torunu
Anlat Savaş Abi'ne

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1470
favori
like
share
onuralkac Tarih: 03.04.2009 07:45
Ben başka bir siteden almadım. Bizzat kendi cümlelerim onlar. Zaten bu kadar detaylı bir biyografi yok Savaş Ay hakkında. Benim sorunum aslında alta kaynak yazmamanız. Çünkü bazı kısımları almışsınız ordan.Sonuçta bilgi paylaşmak içindir elbette kullanacaksınız.Ama sizde beni maruz görün ki oradaki cümlelerden ben sorumluyum...
clshck Tarih: 03.04.2009 07:06
siz baska yerden alırken istediniz mi?
?
onuralkac Tarih: 02.04.2009 23:25
Bu bilgiyi buraya koymanız güzel birşey.Fakat keşke blog sitemden alırken izin isteseydiniz..