Maslow’a göre her insanın amacı kendini gerçekleştirmektir. Sahip olduğumuz potansiyeli en üst düzeyde etkili kullanmak anlamına gelen bu kavram hepimiz için geçerlidir.

Kendini gerçekleştirme süreci zor bir süreçtir ve ciddi çaba harcamayı gerektirir. Her yaşımızda bu çabanın amaçları değişiklik gösterir. Örneğin bir yaşındaki bir bebeğin çabası “yürümeyi başarmak” yönündedir. Üç yaşına geldiğinde bu çaba kavramlarla ilgilenmeye dönüşür. Her gelişim dönemine uygun farklı amaçlar yönünde çaba harcamak zorunda kalırız. Başarılı olduğumuzda bir üst aşamaya geçer ve bir ölçüde “kendimizi gerçekleştirme” yolunda ilerlemiş oluruz.

Çoğu beceriyi gözlemek ve gündelik yaşamın spontanlığı içinde edinen normal bireylerin aksine, engelli bireyin “kendini gerçekleştirme” süreci desteksiz olamamaktadır.

Destek olmadan gelişim basamaklarını geçmekte zorlanan engelli bireyin çeşitli duygusal sorunlar yaşaması kaçınılmaz olur. Bağımlı bir yaşam sürdürmenin yarattığı sıkıntılarla pekişince bu durum bazen çözümü zor davranış bozukluklarına dönüşmektedir.

Engelli bireyin gelişimine en önemli desteği hiç kuşkusuz eğitim ve rehabilitasyon çalışmalarıdır. Bu destekten yoksun kalan engelli bireyin “kendini gerçekleştirmesi” bir yana, olumsuz duygusal gelişim içinde olması kaçınılmaz olmaktadır.

Eğitimin başlıca katkısı engelli bireyin gelişim hızına uygun programlar aracılığıyla olumlu davranışlar kazandırmasıdır. Bu durum genelde bağımlı yaşamdan gittikçe bağımsız yaşama doğru bir yol açar. Kuşkusuz uzun ve zorlu bir süreç olan bu yol açma çalışmaları öncelikle sabır ve işbirliği gerektirir. Özellikle aile ve eğitim kurumu arasında oluşan olumlu işbirliği sayesinde daha kısa sürede olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Genelde kaderine razı bir tutum sergileyen ailelerin aksine, bu durumu kabullenen ve geleceğe yönelik bir yapılanmaya giden ailelerin engelli çocukları ile daha sorunsuz bir duygusal ilişki geliştirdikleri açıktır.

Engelli çocuğu olan ailenin erken dönem eğitim olanaklarından yararlanmaları çocuklarının sahip olduğu potansiyeli (sınırlı bile olsa) gerçekleştirmelerine destek olmuş olurlar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 350
favori
like
share