Bilim adamları kök hücreden yapay kan üretecek
İngiliz bilim adamlarının, embriyonik kök hücrelerden sentetik kan üretmeye çalışacakları bildirildi.

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberinde, İskoçya Ulusal Kan Nakil Servisinin rehberliğinde yapılacak ve üç yıl sürecek proje kapsamında bilim adamlarının, tüp bebek tedavisi için kullanılanlardan arta kalan insan embriyonlarından çıkarılan kök hücrelerden sentetik kan üretmeye çalışacakları belirtildi.

NHS Kan ve Nakil Ameliyatı ile Wellcome Vakfı'nın destekleyeceği araştırma çerçevesinde bilim adamlarının, doku reddi endişesi olmadan herhangi bir hastaya nakil edilebilen O RH negatif kan grubunu geliştirebilecek embriyonları bulmaya çalışacakları kaydedildi.

Nüfusun yalnızca yüzde 7'sinde bulunan 0 RH negatif kanın, embriyonik kök hücrelerin sonsuz çoğalma yetisi sayesinde sınırsız miktarlarda üretilebileceği belirtildi.

Araştırmanın amacının, hücreleri, acil nakiller için gelişmiş, oksijen taşıyıcı kırmızı kan hücrelerine dönüşmek üzere harekete geçirmek olduğu ifade edildi.

İskoçya Ulusal Kan Nakil Servisinin, birkaç hafta içinde milyonlarca pound tutarındaki araştırmaya fon sağlaması için Wellcome Vakfı ile bir anlaşma imzalamasının beklendiği belirtildi.

İngiliz The Independent gazetesine göre de projeye, İskoçya Ulusal Kan Nakil Servisinin yöneticisi, Edinburgh Üniversitesi profesörü Marc Turner rehberlik edecek.

Başarılı olması halinde araştırma, taze kan için bağışçılara gerek duyan kan nakil servisleri için bir devrim niteliği taşıyacak ve bu sayede enfeksiyon riski olmadan kan nakli yapılabilecek.

AA

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 327
favori
like
share
CA-CHALLENGE Tarih: 25.03.2009 23:28
Paylaşım için teşekkürler
AYIŞIĞI Tarih: 24.03.2009 16:40
keşke kardeşim bir acan sonuçta , duyarlı olmak lazım toplumca
Kartopu55 Tarih: 24.03.2009 16:38
Sagolasin Ayisigi,insanin kan kardesi olmasi ne güzel dimi,keske toplum olarak herkes bu konuda duyarli olsa,
AYIŞIĞI Tarih: 24.03.2009 15:40
bende 1992 senesinde Van'da yeni doğum yapmış bir kadeşimizin hayatını kurtarmıştım,
doktorların dediğine göre ölmek üzereydi:79: bir aşiretin geliniydi ben çarşıda gezinirken duydum anonsla koştum hastaneye hemen bana kısmet oldu ona bu iyiliği yapmak benim gerçek kankam Van'da
Kartopu55 Tarih: 24.03.2009 14:23
ALLAH razi olsun,kan vericiler olmasaydi bende bugün 5 senelik ölmüs olacaktim.Bizlerde bu arastirma tam yerine oturana kadar ve piyasaya cikana kadar kan verme konusunda duyarli olalim.Ben bundan 17 sene önce bir arkadasa kan vermistim,seneler gectiki kana ben ihtiyac duydum.Yaptigim iyiligin ve kurtardigim canin karsiligi seneler sonra beni kurtardi.O yüzden lütfen arkadaslar KAN verme konusunda sakin duyarsiz olmayalim.Paylasimin icin tesekkürler.
ultimatom Tarih: 24.03.2009 11:36
Ne güzel allah yardım etsin hepimize