Pedagoglar ve çocuk gelişimi uzmanları anne-babaları iyi örnek olmaları konusunda uyarıyor.

Çocukların pek çok şeyi izleyerek öğrendiğini belirten pedagoglar ve çocuk gelişimi uzmanları anne-babaları iyi örnek olmaları konusunda uyarıyor. Birkaç basit noktaya dikkat ederek çocuğunuzun zekasını açmanız mümkün...

1.Onunla konuşun. Araştırmalara göre, bebeğinizle konuşma şekliniz farklıdır ve bebeğiniz de konuşmayı sizin sözlerinizden öğrenir.

[COLOR="royalblue"]2.Bebeğinize şarkılar söyler, şakalaşırsanız daha erken konuşur.

[COLOR="royalblue"]3..Nesneleri anlatın. Ona bazı nesneleri isimlendirip tarif edip, diğer nesnelerle karşılaştırın, ne işe yaradıklarını açıklayın. l Arka plandan gelen sesleri kesin. Televizyon ya da radyonun sesini kısın sizi dinlemesini sağlayın.

[COLOR="royalblue"]4.Konuşurken bütün dikkatinizi ona verin. Sırtınızı dönmemeye çalışın, diz çöküp göz kontağı kurun.

[COLOR="royalblue"]5.Çocuğunuza bir şeyler okumak, dilini öğrenmesini sağlar, algılarını, dikkat genişliğini artırır. İlgisini çekmeye başladığında harflerin şekillerini göstererek okuyun, böylece bazı çocuklar okumayı 3 yaşından itibaren öğrenebilir.

[COLOR="royalblue"]6.Büyük küçük gibi niceliklerden bahsedin. "Masadaki tabakları sayabilir misin?" "Büyük olanı mı yoksa küçük olanı mı istersin?" gibi...

[COLOR="royalblue"]7.Aynaları kullanın. Bebeğinizin yansımasını izleyerek vücudunu ve hareket kabiliyetini fark ettirin.

[COLOR="royalblue"]8.Anne sütüyle besleyin. Bebeğiniz en az 6 aylık olana dek onu emzirin.

[COLOR="royalblue"]9.Bırakın boyasın. Çocuklarınızın boya kalemleri ve oyun hamurlarıyla vakit geçirmesine engel olmayın çünkü bunlar el becerilerini artırır ve sanatsal bir şekilde kendilerini ifade etmelerine yardımcı olur.

[COLOR="royalblue"]10.MATEMATiĞİ erken öğretin

[COLOR="royalblue"]11.Beğenilerinizi sunun, iltifat edin.

[COLOR="royalblue"]12.Sanatsal faaliyetler için malzemeler bulundurun. Yumurta kutularını, alışveriş paketlerini saklayın, tuvalet kağıtlarındaki ruloları da kesmek ve yapıştırmak için kullanın.

[COLOR="royalblue"]13.Sayıları hayatınızın bir parçası haline getirin. Matematiği ne kadar erken öğrenirse, o kadar rahat eder ve kendine olan güveni artar. Merdiven basamaklarını saymakla başlayın.

[COLOR="royalblue"]14.Sayıları melodik öğretin. "Beşten sonra altı nerde kaldı kahvaltı, altıdan sonra yedi kedi ciğeri yedi" gibi.

[COLOR="royalblue"]15.Sevdiği müziği seçtirin

16.Müzik çalın, müzik onun zihinsel ve duygusal gelişimini zenginleştirecektir.

[COLOR="royalblue"]17.Uyuturken şarkı söyleyin. Hem çocuğunuz rahat uyur, hem tekrar ile kelime hazinesi gelişir.

[COLOR="royalblue"]18.Müzik eşliğinde diğer şeyleri de öğretin. " 1- 2 -3 işte yıkıyoruz ellerimizi 4- 5- 6 şimdi diş fırçalama zamanı..." gibi melodiler çocuğunuzun konsantre olmasına ve kelimeleri hatırlamasına yardımcı olur.

[COLOR="royalblue"]19.Sevdiği müziği seçmesine izin verin, davullar, ziller kullanarak gürültü patırtı çıkarmasına bir süre katlanın.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 434
favori
like
share
Kartopu55 Tarih: 25.03.2009 14:47
Süper bilgiler,uygulamaya baslamakda fayda var.Paylasimin icin tesekkürler.