Mahruk Baba Bir Neyzenin Hikayesi Ceyhun Emre Teoman - mahruk baba kitap tanitimi - ceyhun emre teoman kitaplari - kitap tanitimi - kitap özetleri

Arka Kapak

Mevlevi dergâhlarında edep halkasına girmiş bir dervişin hayatından kesitin anlatıldığı hikâye, Ceyhun Emre Teoman'ın tanıma imkânı bulduğu ermişlerin bir hülasası niteliğinde. Gizli bir okur kitlesi oluşan Mahruk Baba'nın yazarı Ceyhun Emre Teoman, bunun her kitaba nasip olmayacağını, sahaflarda Mahruk Baba'nın aranan kitaplardan olduğunu ve piyasaya sürülecek bu baskının Mahruk Baba okurlarını sevindireceğini ifade etti. Ülkenin birçok yerinden mektup zarflarına para koyularak, Mahruk Baba istenildiğini söyleyen Ceyhun Emre Teoman, böylesi bir zamanda, böylesi bir okur kitlesine hem de piyasa dağıtımı yapılmadan ulaşabilmenin tamamen kitabın bahtı ile alakalı olduğunu söyledi ve şöyle ekledi: "Eskiden eli kalem tutan arifler yeni yazılan kitaplara şöyle dua edermiş: Allah bu yazılanların bahtını açık eylesin… Âmin"

MAHRUK BABA'dan… Bir ses ki neyden mi, tanburdan mı? Titretir kalplerin altından mızrabını Bir ses ki, salâ mıdır uzaktan gelen İsimsiz, kalabalık, musallaya giden Bir ses ki, asırlar evvelinden, atadan Bırakılan vasiyettir, kırık mezar taşından Yılların berraklaştırdığı uzun seyrek saçlarını aralayarak, tekrar kavuşturdu dudaklarını başpâre ile. Makamın neyin perdelerinde belirmesi ile adeta zikzaklar çiziyordu parmakları. Neyden tezahür eden makam, ipli topaçların atılıp geri çekilmesini andırıyordu. Taksimin sonuna geldiğinde, bir maratonu bitirmiş sporcudan farksızdı hali. Dudaklarını yâri gibi gördüğü başpâreden çekti, ellerini neyin perdelerinden göğsüne götürdü ve mecliste bulunanların yüreklerine son noktayı koydu… "Huuu"

Yazar: Ceyhun Emre Teoman

Sayfa Sayısı:
Yayınevi: Kent Kitap

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 423
favori
like
share