Antalya'daki Yunus Terapi Merkezinde, zihinsel ve bedensel engelli çocuklar ile depresyon hastası yetişkinler müzik eşliğinde yunuslarla terapi alıyorlar.

Antalya Ruhbilim Okulu Kurucusu ve Dolpinland Yunus Terapi Merkezi Sahibi Psikoterapist Murat Kemaloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1990'lı yılların başında Almanya'dan otistik çocukların, ABD'ye yunusla terapiye gitmek için iki üç yıl beklemek zorunda kaldığını öğrendiğini ve bunun üzerine böyle bir merkezi Antalya'da kurmaya karar verdiğini söyledi.

Yunusla terapi çalışmalarına 2001 yılında başladıklarını anlatan Kemaloğlu, 7 yıldır zihinsel ve bedensel engelli çocuklar ile depresyon hastası yetişkinlere terapi uyguladıklarını kaydetti.

Her yıl yurt dışından ve içinden onlarca kişinin tedavi olmak için merkezlerine başvurduğunu ifade eden Kemaloğlu, son olarak Polonya'dan gelen ve dünyada altı binde bir görüldüğü bildirilen tuberos skleroz (beyin ve böbreklerde tümör oluşması sonucunda epilepsi ve zeka gelişmesi geriliği) hastası 5 yaşındaki Alicya Pavek'in dört haftadan bu yana sürdürülen yunuslu terapi sonucunda tedaviye olumlu cevap verdiğini söyledi.

Küçük kızın sürekli uyku halinde olduğunu ve çevresindeki nesnelere tepki vermediğini belirten Kemaloğlu, terapi sırasında küçük kızın yunuslarla telepatik ilişki kurması sonucunda onları sevmeye, çeşitli kelimeler konuşmaya ve yürümeye başladığını bildirdi.

Antidepresyon etkisi

Yunusla terapinin antidepresyon etkisinin bilimsel olarak kanıtlandığını da belirten Kemaloğlu, şöyle konuştu:

"Yunusların insanlarla kurduğu ilişki tüm yargılardan arınmış, takdir ve hayranlık duygularının yoğun yaşandığı bir ilişki. Bu ilişki insanlardaki endorfin düzeylerini artırıyor, alfa dalgalarındaki kanalizasyonu sağlıyor, T hücrelerinde ve immobilin seviyelerinde artış oluyor. Dolayısıyla insanların bağışıklık sistemleri güçleniyor.

Antidepresan etkilerle birlikte de öğrenme süreçleri 2 ile 10 kat arasında hızlanıyor ve bu etkiler en az bir yıl sürüyor."

Bir süreden beri ilaçla depresyon tedavisi gördüğünü belirten rehber Burak Ercümen, yunuslarla terapiden büyük yarar gördüğünü söyledi.

Yunuslarla yüzmek ve onlarla telepatik ilişki kurmanın çok keyifli olduğunu belirten Ercümen, "bu duyguyu anlatamıyorum" dedi.

İnternetten Antalya'daki yunus terapi merkezine ulaşan Polonyalı aile de, 5 yaşındaki kızlarının tedavisinden olumlu sonuç aldıklarını söylediler. Anne Lucyna Pavek, içine kapanık yaşayan kızında gözle görülür bir iyileşme olduğunu, kızlarının artık güldüğünü ve bunun da kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti. Baba Nikolay Suchoccy de kızıyla birlikte yunuslarla yüzdüğünü ve tedavi süreci boyunca keyifli anlar yaşadıklarını anlattı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1311
favori
like
share
COCO Tarih: 27.04.2009 23:11
Sayın arkadaş isteğiniz ilk sayfada sunuldu.İnşallah size yardımcı olmuşumdur.Allah şifa versin.
selahattinBAS Tarih: 26.04.2009 22:22
selam arkadaslar benim 1.5 yasında oglum var sipastik dogdu tamamiyle kime basvurucaz yardımcı olmak isteyen yazsın lütfen tesekkürler
OturanDeva Tarih: 27.03.2009 23:41
bir dostumun, küçük kızı gördü yunus terapisi.
sonuç %100 başarılı
bu çok çok büyük gelişme engelli çocuklarımız için.