8 bıldırcın (yaklaşık 1 kg)
bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
1/2 tatlı kaşığı tuz
1/2 tatlı kaşığı biberiye
2 diş sarmısak (ince kıyılmış)
1 1/2 tatlı kaşığı ayçiçek yağı
25 cl. (1 su bardağı) tuzsuz tavuk suyu
4 çorba kaşığı elma sirkesi

Önce fırınınızı 230 °C'a ısıtın.
Bıldırcınların göğüs boşluklarına karabiber, tuz, biberiye ve sarmısakları serpip, mutfak tezgâhına sırtüstü yatırın. Her bıldırcının altından, boyundan kuyruğa doğru 25'er cm uzunlukta birer sicim geçirip, sicimlerin 2 uçlarını göğüslerin tam ortasına getirerek düğümleyin. Butların uçlarını da sicimlerin altına sokun.
Ayçiçek yağının 1/2 çorba kaşığını ateşe dayanıklı bir cam kaba koyun. Bıldırcınların üstlerine kalan ayçiçek yağını mutfak fırçasıyla sürüp, göğüs bölümleri üste gelecek biçimde kaba yerleştirin ve kabı fırına verip, bıldırcınları 20 dakika pişirin.
Kabı fırından alıp, orta ateşe oturtun. Tavuk suyunu bir kâsede sirkeyle karıştırdıktan sonra, kaba boşaltıp, bıldırcınları sık sık altüst ederek 2 - 3 dakika pişirin. Kabı ateşten alıp, bıldırcınları bağladığınız ipleri kesin. Bıldırcınları ısıtılmış 4 tabağa 2'şer 2'şer yerleştirip, üstlerine cam kapta kalan pişme suyunu kaşıkla gezdirerek, servis yapın.

SERVİS ÖNERİSİ: Yanında tereyağında sote edilmiş taze fasulyelerle.

NOT: FIRINDA YÜKSEK SICAKLIKTA PİŞİRME, BILDIRCINLARIN İYİCE KIZARARAK DERİLERİNİN KITIR KITIR OLMASINI SAĞLAR. SONRA KISIK ATEŞTE PİŞİRİLMELERİYSE SOSA PİŞME SUYUNUN LEZZETİNİ DE EKLER.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 442
favori
like
share