Çocuğunuz, çevreden gelen seslere ilgisizse, ilk seslenişte cevap vermiyorsa, yükses sesle televizyon seyrediyorsa mutlaka üzerinde durun...

İşitme kaybı çocuklarda yetişkin insanlar kadar ve hatta daha da fazla karşılaşılabilen bir problem. Dahası ağrı, ateş gibi şikayetlere daha açık tepki veren çocuk işitme kaybına aynı berraklıkta reaksiyon vermeyebilir. Dolayısıyla pek çok ebeveyn tarafından haftalar, aylar, hatta yıllarca ihmal edilebilir. Özellikle bebeklerde ve küçük yaştaki çocuklarda ihmal riski artar.

Peki anneler problemi nasıl farkedebilir? Soruyu Bosphorus International Kulak Burun Bogaz' dan Op.Dr. Fuat Güder'e sorduk.

"Çocuklardaki işitme kayıpları doğuştan ya da sonradan kaynaklanabilir. En önemli belirtilerinden birisi duymayan cocuğun kendini ifade güçlügünden kaynaklanan sinirliliğidir. Erişkin işitmediğini anlatabilir ama çocuk duymakta zorluk çektiğini veya hiç işitmediğini ebeveyinlerine ifade etmekte zorluk çeker. İfade güçlüğünü sinirli, huysuz ve hırçın olarak çevreye yansıtabilir. Bu noktada aile üyelerine önemli bir sorumluluk düşmektedir."

Uzmanlar çocuklardaki işitme kaybı belirtilerini farklı yaş dönemine göre sınıflandırıyorlar. Buna göre doğumdan 6 aya kadar geçen dönemde, bebeğiniz yüksek sesli gürültülerle uyanmıyorsa, duyduğu sesleri taklit etmiyorsa ya da tepki vermiyorsa alarma geçmeniz ve bir KBB uzmanına başvurmanız gerekiyor.

6 ay -1 yaş aralığında ise konuşma sesi çıkarmaması veya tanıdık kişi ve eşyaları gösterememesi dikkate alınması gereken belirtiler. Bebek 1-2 yaş döneminde ise çevreden gelen seslere ilgisiz olması, ilk seslenişte cevap vermemesi, yükses sesle televizyon seyretmesi gibi ayrıntıların üzerinde durmak gerekiyor.

Op Dr Fuat Güder bebeklerdeki işitme sorunlarına zemin hazırlayan hamilelik öncesi ve genetik faktörlere dikkat çekiyor.
"Gebelik döneminde anne adaylarının alkollü içki tüketmiş olmaları, grip, kızamıkçık veya viral enfeksiyon geçirmeleri risk faktörleridir. Ailede kalıcı ya da ilerleyen işitme kaybı geçiren akrabaların olmasının da üzerinde durmak gerekiyor"
Özellikle yaşamlarının ilk ayında menenjit geçiren, düşük ağırlıkla doğan, kan değişimi yapılan bebekler işitme kaybı konusunda daha fazla risk taşıyorlar.

Annelerin bilinçli yaklaşımları çocuklarındaki işitme probleminin bir an önce ortaya çıkarılmasında anahtar rol oynuyor. Doktor muayenesi ve gerekiyorsa ileri teknolojinin sağladığı olanaklarla yapılan testlerle teşhis konuluyor. Ancak çocuk işitme değerlendirmesi yetişkin insanlardaki değerlendirmeden tamamen farklı. Hassas cihazlarla yapılan ölçümlerin dışında, genetik testlere de başvurulması gerekebiliyor. Dolayısıyla başvurulan merkezin ileri teknolojik sistemlere sahip işitme laboratuarına sahip olması şart. Testlerin uzman kişiler tarafından yapılması gerekiyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 332
favori
like
share
Şayeste Tarih: 05.04.2009 13:26
Çok önemli bir konu..
Çok ciddiye almayız ama dikkat etmemiz gerek.
Bilgi için teşekkürler..