Koninginnedag’, bir başka deyişle Queen’s Day kraliçenin doğum günü 30 Nisan’da Hollanda’nın her yerinde, özellikle de Amsterdam’da coşkuyla kutlanıyor. Göz kamaştıran bu eğlence tüm dünyadan milyonlarca eğlence düşkününü bir araya getirirken eğlenmeye gelenlerin sayısı her geçen yıl katlanarak artıyor. Avrupa’nın en gözde eğlence adreslerinden biri olan Amsterdam, Queen’s Day günü cadde ve sokaklarında açılan binlerce tezgâhıyla “yok yok” dedirtecek türden bir alışveriş alanına, dünyanın en büyük bitpazarına dönüşüyor. Böyle bir günde belli başlı meydanlarda orkestralar yüksek ritimli müzikler çalarken, teknesi olanlar müzik ve biranın tadını tekne partilerinde çıkarıyorlar. Floris Wenberg ve Tim Skelton Avrupa’nın en büyük partilerinden birine giderek bu eğlencenin gerçekte nasıl bir deneyim olduğuna ilişkin notlar aldı. Sonuç olarak baştanbaşa oranj ve göz alıcı bir deneyim!

Nasıl ki İrlanda kendi bağımsızlık gününde topraklarını tamamen yeşille donatıyorsa, Hollandalılarda kendileri için çok özel olan bu günde, ülkelerin baştan aşağı oranja boyuyor. Aslında bu gelenek Hollanda Kraliyet Ailesi’nin resmi soyadının “Oranje” olmasın dan kaynaklanıyor. Bu nedenle yılda bir gün ülke baştan aşağı oranj renge bezenerek muazzam bir eğlencenin merkezi haline geliyor.

Koninginnedag’ın tarihçesine baktığımızda bu geleneğin 19. yüzyıl sonlarında Kraliçe Wilhelmina’nın doğum günü şerefine düzenlenen kutlamalarla başladığını görüyoruz. Bu tatil geleneği daha sonra kraliçenin kızı Juliana’nın doğum günü olan 30 Nisan’da da sürdürülmüş. Söz konusu tarih aynı zamanda Kraliçe Juliana’nın 1948 yılında tahta çıktığı güne denk gelmiş. 1980 yılında tahta geçen ve bugün hala Hollanda Kraliçesi olan Beatrix bozmamış. Böylelikle bu geleneksel kutlamaların aynı tarihte yapılması geleneği, günümüze kadar sürmüş.Ziyaretçi sayısı, şehir nüfusunun iki katı Hollandalılar dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar 30 Nisan’ı olabildiğince özel kılmak için ellerinden geleni yapıyorlar. İnsanın böyle bir kutlama ile memleketinden başka bir yerde karşılaşması oldukça ilginç bir deneyim.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3634
favori
like
share