22 Nisan 1985'te Dinç Bilgin'in sahibi olduğu Sabah Yayıncılık A.Ş. bünyesinde İstanbul'da yayımlanmaya başlandı. İlk genel yayın yönetmeni Rahmi Turan'dır. 2002 yılında Ciner Grubu tarafından satın alındı. 2 Ocak 2006 itibariyle genel yayın yönetmenliğine Fatih Altaylı'nın getirildiği ulusal bir gazetedir. Sloganı "Türkiye'nin en iyi gazetesi"dir.

Gazete, 1997 yılının Ocak ayından itibaren internet üzerinden de yayımlanmaya başlamıştır.

2006'da 21. yılındadır. 44 sayfa, 35 ykr. Seri ilanlı, çok ekli, 5 sayfa spor, 5 sayfa ekonomi-borsa ve sarı sayfalarıyla Printcity'de basılıp Merkez Dağıtımla dağıtılır.


Yazarları ve çizerleri Mehmet Barlas
Engin Ardıç
Salih Memecan
Meliha Okur
Nazlı Ilıcak
Mahmut Övür
Hıncal Uluç
Erdal Şafak
Yavuz Donat
Emre Aköz
Şelale Kadak
Hasan Bülent Kahraman
2 Nisan 2007 itibariyle Sabah gazetesine de, tüm Ciner grubu kuruluşlarına olduğu gibi TMSF tarafından el konuldu. Sabah-ATV ortak ihalesi 7 Kasım 2007'de yapıldı. İhalede açılış bedeli de 1.1 milyar dolar olarak belirlendi. 22 Nisan 2008'de Çalık Holding' satışı onaylandı. 31 Aralık 2008'de Genel Yayın Yönetmeni Ergun Babahan, gazetenin imtiyaz sahibi Ahmet Çalık'a istifasını sunmuştur.
Sabah Gazetesi'nin kurucusu Bilgin Ailesi'nin gazetecilik serüveni, ‘Asır’ gazetesine kadar uzanıyor. Asır yayın hayatına, 1 Eylül 1895'te Selanik'te başladı.
Sabah Gazetesi'nin kurucusu Bilgin Ailesi'nin gazetecilik serüveni, ‘Asır’ gazetesine kadar uzanıyor. Asır yayın hayatına, 1 Eylül 1895'te Selanik'te başladı. Abdurrahman Nafiz ve Fazıl Necib tarafından kurulan Asır, 22 Temmuz 1908'de ‘‘Yeni Asır' adını alarak günlük yayına geçti. ‘Yeni Asır', 6 Eylül 1924'ten itibaren, Yunanistan'dan İzmir'e göç eden Bilgin Ailesi tarafından Türkiye'de yayımlanmaya başladı. 1976'da yönetime Dinç Bilgin geçti. 1980'de Genel Yayın Müdürlüğüne Güngör Mengi getirildi. 1985'te kısa süre İstanbul'da yayımlanan gazete başarılı olamayınca, Bilgin ailesi, İstanbul'a adım atmak için yeni bir gazete kurmaya karar verdi.

Aslında Dinç Bilgin'in İstanbul'da yeni bir gazete kurma yönündeki girişimleri 1982 yılına kadar uzanıyor. O tarihte şimdiki Star Televizyonu ve İmarbank'ın sahibi olan Kemal Uzan'la yeni bir gazete çıkarmak konusunda anlaşan Bilgin, imtiyaz sahibinin kim olacağı konusunda çıkan anlaşmazlık yüzünden bu girişiminde sonuca ulaşamadı. Dinç Bilgin yine de vazgeçmedi. İşadamı Selahattin Beyazıt'ın kapısını çaldı. Beyazıt'tan 100 milyon liralık bir çek, Citibank'tan 200 milyon ve Yapı Kredi Bankası'nın o zamanki Genel Müdürü Hüsnü Özyeğin'den 100 milyon lira kredi alan Bilgin, rakiplerinin dağıtım şirketi Gameda'dan da 175 milyon lira avans alarak İstanbul'da gazetecilik yapma hayalini gerçeğe dönüştürdü.

Bilgin, Tan'la ününü pekiştiren tecrübeli gazeteci Rahmi Turan'ı kadrosuna transfer ederek, 22 Nisan 1985'de Sabah Gazetesi'ni çıkarmayı başardı. Bu arada, aralarında Zafer Mutlu, Aydın Öztürk ve Akgün Tekin'in bulunduğu Günaydın Gazetesi'nin 20 üst düzey görevlisi de Sabah'a transfer oldu. ‘‘Hayırlı Sabah'lar’’ sloganıyla okuyucuyla buluşan Sabah Gazetesi'nin tanıtımını Cenajans üstlendi. Birinci yılın sonunda gazetenin Genel Yayın Yönetmenliğine Zafer Mutlu getirildi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2629
favori
like
share