Kadınlar her zaman daha fazla fedakarlık yaparlar. Hatta kendi sağlık sorunlarına yeterince vakit ayırmadıkları bir gerçek. Ancak kadınların sağlıklarına yeterince önem vermemeleri ve kendilerine yeterince vakit ayırmamaları ileride büyük sıkıntılara neden olabilir. Bir kadının ev işlerinden, çocuklarından veya çalışanların işlerinden vakit ayırıp sağlıklarına yönelmeleri pek de kolay olmamaktadır. Basit rahatsızlıklar da olsa sürekli ihmal bir kadının uzun ve sağlıklı yaşama şansını tehlikeye sokar. Habuki herşeyin başı sağlık, biz kadınların beş parmak gibi iyi bilmemiz gereken beş büyük hata var.

Kadınların sağlıkları ile ilgili yaptıkları 5 büyük hata şunlardır:

1. Kalp Hastalıklarını Önemsememek

Yapılan bilimsel araştırmalar kadınlarının büyük bir kısmının göğüs kanseri riski taşıdığını göstermektedir. Fakat kalp hastalıklarından ölen kadınların sayısı , bütün kanser çeşitlerinden ölenlerden daha fazladır. Kadınların kalp hastalıklarının erkeklerden daha az olduğu doğrudur ama kadınlardaki kalp hastalıklarının teşhisi erkeklerden daha zordur. Kadınlarda kalp hastalıklarını belirlemekte doktorlar her zaman zorlanmaktadır.Kalp hastalıklarında görülen tipik belirtiler kadınlarda farklı olabilir. Ve bu belirtiler farklı nedenlerden zannedilebilir. Kadınların kalp hastalıklarından korunmalarının birinci yolu kolesterol seviyelerine dikkat etmeleridir. Kandaki kolesterolün farklı alt grupları vandır.Örneğin HDL (iyi kolesterol ve LDL (kötü kolesterol). Kandaki total kolesterol yüksek olsa bile HDL kolesterolün yüksek olması kalp riskini azaltacaktır. Ama kanda az bir kolesterol yükselmesi ile LDL alt grubunun yüksek olması kalp hastalığı tehlikesini arttıracaktır. Dolayısı ile kadınların kalp hastalıklarını önemseyip belirli aralıklarla kan kolesterolünün takibi ve kalp hastalıklarına karşı bilgili olmaları gerekir.

2. Jinekolojik ve Meme Kontrollerini İhmal etmek

Birçok kadın rahim ağzı kanserlerini erkenden tesbit edebilecek çok basit bir test olan 'vajinal smear' testini düzenli olarak yaptırmamaktadır. Halbuki rahim ağzından basit bir sıyırma metodu ile alınan hücrelerin incelenmesi birçok kanser vakasını çok erken devrede tesbit edebilir. Uzmanlar bu testin en az 3 yılda bir yapılmasını önermektedir.Ayrıca 40 yaşın üzerindeki kadınların düzenli olarak kendi memelerini muayene etmeleri gerekmektedir.Bu çok basit incelemeyi her kadının bilmesi ve düzenli olarak uygulaması gerekir. Bu düzenli muayene elbette çok önemlidir ama yeterli değildir. Kırk yaşının üzerindeki kadınların iki yılda bir mamografi denilen memenin detaylı radyolojik incelemesini yaptırmaları da gerekir. Kadınların meme ve jinekolojik kontrollerinin ihmalinde en önemli etmen yapılacak tetkiklerde 'bir şey bulunacağı' korkusudur. Birçok kadın korktukları için kontrollerden kaçmaktadır. Tıptaki son ilerlemeler erken teşhisle meme kanserlerinde ilk 5 yılda tedavilerin % 90 başarı sağlamaktadır. Mamografi de göğüs kanserini erken teşhis etmede en önemli teşhis yöntemlerindendir. Uzmanlar kırk elli yaş arasında 2 yılda bir ve 50 yaşından sonra yılda bir kez bu incelemenin mutlaka yapılmasını önermektedir.

3. Aileden Gelen Hastalıkları Yeterince Bilmemek

Ailesinde, özellikle ana-baba ve kardeşler gibi birinci derece yakınlarında gelişen hastalıkların genetik özellikleri olabilir. Mesela herhangi bir kadının yumurtalık kanserine yakalanma riski %1 iken ,annesi veya kardeşinde yumurtalık kanseri olan bir kadında bu oran % 5 hatta % 9 ’a kadar çıkmaktadır. Ailesinde kanser hikayesi olan tüm kadınların senede bir kez kontrol testlerini ve jinekolojik muayenesini yaptırması gerekir. Aynı şekilde ailesinde meme kanseri olan kadınların belli aralıklarla mamografi yaptırmaları şarttır. Hatta ailesinde bu tür hastalığı olan kadınlar daha otuzlu yaşlardan itibaran bu kontrolleri yaptırmalıdırlar.

4. Yeterli Kalsiyum Almamak

Araştırmalara göre 50 yaşın üzerindeki her iki kadından birinde kemik erimesine ( osteoporoz) bağlı kemik kırıkları ve ilgili problemler görülmektedir. Özellikle omurga kemiklerindeki kemik erimesine bağlı kamburluk kadınlarda sık görülmektedir. Kalça kemiğinin erimeye bağlı kırılmasında ise durum çok daha kötüdür , bu kırık kişiyi ölüme kadar götürebilir. Kadınlarda kemik kütlesi otuzlu yaşlarda azalmaya başlar ve menopozda hızla kayıp artar.erişkin dönemde günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg iken 50 yaşından sonra 1200-1500 mg olmaktadır.Nedense kadınlarda süt içme ve sütten yapılmış gıdaları tüketmede bir eksiklik olmaktadır. Dengeli beslenme hayatın her devresinde çok önemlidir. Ama kalsiyumlu gıdaları ihmal edilmesi genel beslenme hatalarından daha çok görülmektedir. Kadınların düzenli olarak kalsiyum almaları ve süt, yoğurt, peynir ve sütten yapılmış gıdaların da daha fazla tüketilmesine özen göstermeleri gerekir.

5. Yeterince Egzersiz Yapmamak

Düzenli egzersizin kadınlar için faydası hiç tartışılmaz. 'Hiç zaman bulamıyorum' bahaneleri ile ihmal edilen, bir türlü başlamaya fırsak bulunamayan düzenli egzersizler kadınları yormaz aksine enerji verir. Doğru yapılan düzenli egzersiz stresin dağılması ve sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir. Egzersiz için harcanan zamanda kazanılan şeyler o kadar büyüktür ki her yaşta kadın için bunu yapmaya değer.Ayrıca birçok kadın için fazla kilo önemli bir problem olmaktadır. İdeal kilolara ulaşmak düzenli egzersiz yapmak ile daha kolaydırdır. Neden ne olursa olsun her kadın egzersizden yarar görür. Her kişiye göre egzersiz tipi ve süresi değişse bile her kadının hergün 30 dakika egzersiz yapmasını öneriyoruz.Ev işleri de egzersiz kabul edilse bile yürüyüyüş ve kas güçlendirme egzersizlerinin de mutlaka yapılması gerekir.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 406
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 28.03.2009 21:00
Biz kadınlar çok fedakarız kendimizi düşünmeden önce eşimizi ve çocuklarımızı düşünürüz kendimize yeterince zaman ayırmayız aslında kendi saglıgımıza dikkat etmek gerekir.
DİDEM Tarih: 28.03.2009 20:10
kadınlar fedakardır, kendinden önce eşini ve çocuğunu düşünür
kendisine bakmak çogu zaman aklına bile gelmez , öncelikle ailem iç güdüsü ağır basar, kendi sağlığı son plandadır

sağlık konusunda bu 5 şartı önemsemek gerek, teşekkürler