Migren ataklarını sıklaştıranlardan biri de düzensiz uyku
İLGİLİ HABERLER
" Migren felç riskini iki kat artıyor

" Migren beyne zarar veriyor


Öldürücü olabildiği gibi geçici körlüğe de yol açan migren, baş ağrısı ya da sinüzitle karıştırılıyor.

Alman Hastanesi Nöroloji Kliniği Direktörü Prof. Dr. Mustafa Ertaş, yaşam kalitesini kalp krizinden daha çok etkileyen hastalık olarak bilinen migrenin, dört saat ile üç gün arasında süren baş ağrısına yol açtığını söyledi.

Migrenlilerin yüzde 27'sine sinüzit tanısı konduğunu da anlatan Ertaş, komaya yol açarak tek başına öldürücü olabilen migrenin, bazı çeşitleriyle de geçici körlüğe yol açabildiğini belirtti.

Türkiye'de her beş kadından birinde ve her 10 erkekten birinde migren olduğuna da değinen Ertaş, "1998'de yapılan çalışmaya göre migrenin görülme sıklığı yüzde 16.4 olarak saptandı" dedi.

Migrenin baş ağrısından farkı

Migrenin engelleyici bir baş ağrısı olduğunu anlatan Prof. Dr. Mustafa Ertaş, "işten, aktiviteden bir miktar ya da tamamen keser. Migren için ağrının başın yarısında olması ve tekrarlayıcılığı, zaman zaman baş ağrısı ataklarının olması önemli. Aylardır, yıllardır tekrarlayan ağrının olması, aralarda en azından hiçbir probleminin olmaması, ağrıların birbirine benzer olması ayırt edici belirtileridir" dedi.


En tipik belirtileriAğrının zonklayıcı olması
Ağrı şiddetlendiğinde bulantının eklenmesi
Ağrı sırasında ışıktan, sesten rahatsız olmak
Karanlığa ihtiyaç duymak
Baş ağrısı sırasında hareketin ağrıyı artırması

Migrenin herkes için ortak belirtileri olmadığını söyleyen Prof. Dr. Mustafa Ertaş, "hastaların yüzde 70'inde migren tek taraflıdır" dedi.


Etkili olduğu belli dönemler


Migren hamilelikte yüzde 60 oranında geçer
Hormon düzeyindeki değişiklikler migren ataklarını tetikler
Migren âdet döneminde tetiklenir, gebelikte siner
Menopozdan sonra da hormon düzeyinde dalgalanma olmadığı için migren geçer
Ataklar ilk kez doğum kontrol hapı kullandığında da ortaya çıkar
Migren ataklarını sıklaştıran faktörler


Öğün atlamak
Düzensiz uyku
Hastanın dikkat ettiği ya da fark ettiği yiyecekler
Mayalı içkiler
Stres
Hafta sonu geç kalkmak
Çok geç saatlerde yatmak
Uyku alamamak ve öğlen uykuları
Klimanın önüne oturmak
Soğuk hava
Mevsim dönümlerinde daha fazla canlanma gösterebilen migren için, kişilerin tedavide ilaçtan önce yaşantısını düzene sokması da ön plana çıkıyor.

Çikolata migreni tetikler mi?

Migren atağının ön belirtilerinden birinin de tatlı bir şeyler yeme isteği olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Mustafa Ertaş, "insanlar sıklıkla çikolataya rağbet eder. Çikolata yedikten sonra başım ağrıyor efsanesi de bundan kaynaklanıyor. Kafein baş ağrısına iyi de gelebilir, aşırı tüketildiğinde ağrıyı tetikleyebilir de. Kafein içeren ilaçlar, kolalı içecekler de baş ağrısını artırabilir" dedi.

Çok yorucu bedensel aktivitelerin de migren atakları için iyi olmadığını anlatan Ertaş, "meditasyon ve yoga gibi gevşeme tekniklerinin çok olumlu etkileri olabiliyor" diye konuştu.

Migrenin kaç tipi var?

Temel olarak 'auralı' ve 'aurasız' olarak ikiye ayrılan hastalıkta, 'auralı' migrenlerin de özel çeşitleri bulunuyor.


'Hemiplejik migren' felce neden olabiliyor
'Baziler' (baş dönmeli) migrende ise ağrı öncesinde çok şiddetli baş dönmesi, çift görme ve dengesizlik görülüyor
'Retinal migren'de ise hastalar migren olduğunu yıllar sonra fark edebiliyor. Migren atağı öncesinde kör olunabiliyor ve bu durum saatlerce sürebiliyor.

Auralı migren nedir?

'Aura', dört dakika ile bir saat arasında değişen sürede bir gözün görmemesi, gözünün önünde ışıklar, şimşek gibi veya kırık çizgiler görülmesi ve bunların dakikalarca devam etmesine olarak tanımlanıyor.

Görüşün düzelmesinin ardından dakikalar sonra ise baş ağrısı başlıyor.

"10 binde bir hastada ise bir tarafta kuvvetsizlik, felç de olabiliyor" diyen Prof. Dr. Mustafa Ertaş, "bu, birkaç saat ya da 1-2 gün sürüyor. Nadir görülmekle birlikte komaya giren hastalar, sara nöbetleriyle seyreden migren atakları bulunuyor" dedi.

Teşhiste kullanılan en yeni yöntem

'ID (identity-kimlik)' migren testi, doktora başvurmadan tanı koymak için değil, doktora rağmen hastanın kendi tanısını koyabilmesi için geliştirilmiş.

Üç sorudan oluşan testte, sorulardan iki ya da üçüne 'evet' deniyorsa, migren olma ihtimali yüzde 93.3 olarak saptanıyor.

Üç soruda test edin

1-Baş ağrılarınız sırasında hiç midenizde bulantı ya da rahatsızlık hissettiniz mi?
2-Bu baş ağrısı sırasında ışık sizi rahatsız etti mi?
3-Son üç ay içinde en az bir gün baş ağrısından dolayı güçlük çektiniz mi, işe gidemediniz mi?

Kokunun da migren ataklarını tetiklediğini hatırlatan Ertaş, "bu, migren için çok spesifiktir. Örneğin parfüm kokusu, keskin bir koku baş ağrısı getiriyorsa migren için ipucu olmalı. Rüzgâr, lodos tetikliyorsa, çok parlak ışık, güneşe bakmak, sigarı dumanlı ortamda bulunmak, kırmızı şarap, bira içmek, uykusuz kalmak, adetin başladığı gün baş ağrısı oluyorsa bu belirtiler migreni düşündürmeli" dedi.

Ertaş, bir aydan daha fazla süreyle, her gün ya da gün aşırı baş ağrısı çekiliyorsa mutlaka doktora gidilmesi gerektiğini de söyledi.

"Çok sık ataklarda ağrı kesici kullanmayı tavsiye etmiyoruz" diyen Ertaş, "ağrı kesiciler sadece önleyici tedavide kullanılmalı. Çünkü hastanın atakları sıksa, ağrı kesiciler atakları arttırıyor. Böyle durumlarda uygun ilaca doktor karar vermeli" dedi.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3768
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 25.12.2005 12:59
KATILIYORUM EMEKLERİNE SAĞLIK
masarac Tarih: 25.12.2005 12:57
Paylaşımın için teşekkür ederim.Ellerine kollarına sağlık
CAKIR1917 Tarih: 14.05.2005 17:02
teşekkürlerEMEĞE SAYGI:
kurtjara Tarih: 26.04.2005 13:10
teşekkürler
O.N.C.S Tarih: 26.04.2005 11:44
kesinlikle doğru cümleler kullanılmış bana ilk önce sinüzit teshisi konmustu daha sonra migren olduğu anlaşıldı ama gec oldu :6:
DeePGrEeN Tarih: 24.04.2005 16:42
teşekkürlerr
MaRaBoGLu61 Tarih: 17.04.2005 12:24
paylasimin icin tesekkürler arkadasim
HaVRaNLI Tarih: 13.04.2005 03:23
Paylasimin icin tesekkürler
***kördügüm*** Tarih: 13.04.2005 03:11
:43:dostum üzülerek diyorum sanki beni bana anlatmisin :19:bu dert cok kötü birsey ALLAHIM kimseye yasatmasin olanlarada acil sifalar versin RABBIMpaylasimin icin tsk ederim :3: