Cevdet Bağca Kimdir - Cevdet Bağca Resimleri - Cevdet Bağca Biyografisi - Cevdet Bağca Hakkında
Cevdet BAĞCA ...

1965 IGDIR ili Melek li Kasabası dogumludur.
O yıllarda Manisa,Turgutluya göç etmiş, oldukça kalabalık ve yoksul bir ailenin çocuguydu.
Anne ve babası yıllarca işçilik yapmış fakat eğitime duyarlılıkları nedeniyle eğitim olanakalarından yararlanmış birisidi.
Üniversite yıllarına kadar Turgutluda yaşamış.Birkaç kentte üniversite yaşantısı oldu.Bazıları politik gerekçelerle yarım kalmıştır. En son Gazi Üniversitesi sınıf ögretmenligini bitirmiştir.
1989 da Ögretmenlige başladı.Halen Ögretmenlige devam etmektedir.
Müzikle ilgili özgeçmişinden söz etmek gerekirse 18 yıldır Profesyonel anlamda söz yazarlıgı ve Bestecilik yapmakta. Edip Akbayram ,Grup Sentez,Yeninur Ada, Metin Yılmaz,Yol Arkadaşları,Alişan,Güler Işık, Nurettin Güleç, Nurdan İpek, Grup Umuda Ezgi, Deniz Erdoğan,Bağdagül, Recep Ergül Yavuz Bingöl ,Hüseyin Turan , Umuda Ezgi Grubu ve bir çok sanatçılarla çalıştı.Ayrıca film müzikleri ve Belgesel çalışmaları yaptı. 2000 yılında SİMURG isimli bir albüm yaptı daha sonra ondan aldıgı cesaretle EMANET ÖYKÜLER diye ikinci albümü mü yaptı ve şimdi MAYNA Albümü ile sizlerle...Yurt içi ve Yurt dışında konserler vermektedir.Halen hem Ögretmenlige hemde Müzige devam etmektedir .....

Anadoludaki kentin sokakları aydınlık yüzlü cocuklara karakol olmasın diyor

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6168
favori
like
share
dumanalti Tarih: 01.02.2010 13:20
Cevdet Bağca’yı çoğumuzun yaşamına ortak ettiği eserleriyle tanıyoruz. Belki daha çok da kendi alanlarında oldukça popüler sanatçılar tarafından seslendirilen bu bestelerin Cevdet Bağca’nın yüreğinden kanadığını bilmeyenlerimizin çoğunlukta olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak bir albümün arka planını merak edenlerimiz Cevdet Bağca’yı çoktan beğenilerinin özel bir köşesine koymuşlardır. Her yeni albüm bu çizgiyi daha da belirgin kılacaktır.
MAYNA CEVDET BAĞCA’NIN 3.SOLO ALBÜMÜ
MAYNA ALBÜMÜ ANKARA’DA YAPILDI
Albümün aranjör ve yönetmeni Mete Artun. 3 eser de İzmir’de kayıt edildi, Özgür Ercan’ın imzasını taşıyor. Çok değerli müzisyenler sazlarıyla eşlik ettiler.
Daha önce yine İber Müzik’ten çıkan SİMURG adlı albümü oldukça beğenilmişti. Bu albümden de birçok eseri popüler olmuştu. Daha sonra “EMANET ÖYKÜLER” albümünü çıkardı.MAYNA albümü bu müzik çizgisinin bir devamı. Bazılarımızın ‘Özgün’, bazılarımızın ‘Kent Türküleri’ dediği, yine yaygın bir söylemle : ‘Politik-Protest’ bir albüm.Mayna’da ağırlıklı olarak Cevdet Bağca’nın eserleri yeralıyor. 10 eserin söz-müzikleri,yine 2 eserin sözleri Cevdet Bağca imzası taşıyor. Ayrıca yine çok önemli müzik insanlarımızdan biri olan Sahir Gürel ‘in 2 müziği de renk katmış. Albümdeki tek kürtçe türkünün söz ve müziği de Mehmet Atlı’ya ait.
ALBÜMDE 12 ESER VAR:
Kavgada Gör Beni, Al Ömrümü, Loçixalo, Gün Olur, Firari, Kırgın, Gel, Cudi, Kırlangıç, Mülazım, Oğul, Yaralıyım.
Sanatçının çok sayıda eseri seslendirildi: Edip Akbayram’da: ‘Ey Gönül’, ‘Hani’, ‘Dağlar’, Yavuz Bingöl’de: ‘Üzme’, ‘Leyli Leyli’ Hüseyin Turan’da: ‘Söyleyemedim’, Güler Işıkta: ‘Kırgın’, Deniz Erdoğan’da: ‘Ben Sensiz vurgunum’, Metin Yılmaz’da: ‘Hıdır’, Şu sıralar ‘FOX TV de yayınlanan ‘Yemin’ dizisinin jenerik müziği, Ayrıca bir ‘Irak Belgeselinde Cevdet Bağca müziği kullanıldı.