Hayatınızda yaşadığınız boşlukları yemek yiyerek doldurmaya çalışmayın Onun yerine, sizi mutlu edecek ve size güzel zaman geçirtecek hobiler edinin.
Duygusal boşlukları yiyeceklerle doldurmak, büyük bir hatadır. Bugün hep birlikte, kilo almanın gerçek nedenlerini inceleyeceğiz. Bilimsel olarak kilo almanın temel nedenleri; zihin, vücut ve yaşam biçimi ile ilgilidir.

Duygusal eksiklik (zihin) Duygusal boşluklar yaşadığınızda, bu boşluğu doldurmak için evrensel bir yönteme başvurursunuz. Şuursuzca yemek yemek; belki bir müddet sizin en iyi dostunuz olacak, sizi rahatlatacak, uyuşturacak. Ancak, duygusal boşluğunuzu hiçbir zaman dolduramayacaktır. Çevrenizdekilerin taleplerinden korunmak için kendinize kısıtlamalar getirmezseniz, strese çare bulmak için daha fazla yersiniz. Stresten uzaklaştıkça yeme isteğiniz azalacaktır.

Şekilsiz vücutlar... Fazla kilolar vücut şeklinizi bozunca, kendinizden nefret etmeye başlarsınız. Ama kendinize güvenseniz ve kendinizi sevseniz, sizi kim yemek masasında tutabilir? Spor salonlarında ter atmanıza kim engel olabilir? Eğer kendinizi önemsiyorsanız, neden kilolarınızı sorun edesiniz ki? Bunun tersini düşünürseniz; hiçbir egzersiz yapmaz, aç olmadığınız halde masadan kalkmazsınız. Bitkin bir şekilde vakit geçiriyorsanız, hareket etmek yerine, koltuğa uzanmayı tercih edersiniz. Dolayısıyla da kilolarınıza kilo katarsınız.

Yaşam biçimi... Duygusal açlığınızı gidermek ve zevk için yemek yemek, kilo almanızı almanızı kaçınılmaz kılar. Bunun yerine, vücudunuzun ihtiyacı olan beslenme türüne göre beslenmeyi seçmelisiniz. Tekdüze ve sporsuz bir yaşam biçimi, sizi yemeğe yöneltir. Bunu önlemek için de yaşamınızı renklendirmeniz gereklidir.

Kalıcı alışkanlıklar edinin Bu nedenler güçlü bir kilo problemi oluşturur. Bunların tümü tedavi edilmediği sürece, kilo probleminiz asla tam olarak çözüme ulaşamaz. Tedavi şeklinin her biri, bisiklete binmeyi öğrenmek gibi her yaşta kazanılacak alışkanlıklardır. Bu geliştirilecek hünerler, sizin kendinizi son derece güçlü hissetmenizi sağlayacaktır. Tedaviyi dener denemez sağlığınıza olan yararlarını gördükten sonra, yeniden denemek için cesaretleneceksiniz. Kısa bir süre sonra da bunları son derece doğal olarak ve bilinçsizce (alışkanlık olarak) uygulamaya başlayacaksınız. Alışkanlıklarınızı değiştirmeye, gece yatmadan önce bir şeyler atıştırmaktan vazgecerek başlayabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 798
favori
like
share
canturk87 Tarih: 04.06.2005 16:22
paylaşım için teşekkürler.
hmask Tarih: 03.06.2005 22:06
paylaşımın için teşekkürler.
CAKIR1917 Tarih: 14.05.2005 17:04
oldukça güzel bir haber teşekkür ederimEMEĞE SAYGI:
O.N.C.S Tarih: 26.04.2005 11:37
oldukça güzel bir haber teskkürler paylaşım için vallahi yemek yeme alışkanlığım olsada keşke :6:
tarbal Tarih: 24.04.2005 19:08
Gercekten ac misin degilmisin? Bunu gercekten bilmek cok önemli!! Bilgiler icin sagol dostum
MaRaBoGLu61 Tarih: 24.04.2005 18:42
[COLOR=coral]Cok ilginc bir konuya temas etmissin zaman zaman canimin SIkintisindan bende yemek yiyorum
tesekkürler uyarici haberin icin arkadasim
DeePGrEeN Tarih: 24.04.2005 17:06
bu bilgiler için teşekkürler
hallavye Tarih: 24.04.2005 10:27
çok teşekkürler insana iyi moral veriyo
bu dedikelrin aslında ne kadar doğru ya insanın hayatında olumsuzluklar özellikle bayanlarda direk yemeğe saldırıya dönüşüyo
Kemal50 Tarih: 09.04.2005 07:14
Degerli bilgiler icin sagolasin
Tesekkurler