Yıllarca bize, ancak, ALLAH'ı inkar etmekle kafir olunduğu anlatılageldi. Fakat şeytanın, Kabil'in, firavunların, Mekke'li müşriklerin de ALLAH'ı, yaratıcı olarak kabul ettiğini görüyoruz. Bunlar, ALLAH'ı yaratan olarak kabul etmekle beraber, dünya işlerini ancak kendilerinin düzenleyeceklerini iddia etmeleri ve inatlarından dolayı kafir olmuşlardır.

Bakın şeytan ne diyor :

Allah, “Sana emrettiğim zaman seni saygı ile eğilmekten ne alıkoydu?” dedi. (O da) “Ben ondan hayırlıyım. Çünkü beni ateşten yarattın. Onu ise çamurdan yarattın” dedi. (Araf 12)

Şimdi de Mekke'li müşriklere bakalım :

İyi bilin ki, halis din yalnız Allah’ındır. Onu bırakıp da başka dostlar edinenler, “Biz onlara sadece, bizi Allah’a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz” diyorlar. Şüphesiz Allah ayrılığa düştükleri şeyler konusunda aralarında hüküm verecektir. Şüphesiz Allah yalancı ve nankör olanları doğru yola iletmez. (Zümer 3)

Görüldüğü gibi sadece ALLAH'ı inkar etmekle değil, O'nun koyduğu kanunları kabul etmemekle de kafir olunur. ALLAH esirgesin...

(Prof. Dr. İ. Süreyya Sırma)


Allah’ın indirdiği ile hükmetmeyenler kafirlerin ta kendileridir.
(Maida 44)

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 441
favori
like
share
KONAMI Tarih: 30.03.2009 21:52
S.A Güzel bir konu Müslümanları genelde bilgileri yoksa yanıltan çağrı filmidir :5: Ne alaka diyenleri duyuyor gibiyim hemen anlatayım nasibse..
Tevhid nedir Rabbimizi birlemektir. Yani Rabbimizin Varlığını birliğini onun eşi benzeri olmadığını bilmek ve buna inanmaktır.
Mekkedeki müşrikler flimde anlatıldığı gibi Allaha inanmıyorlar değillerdi. Onlar Allaha inanıyorlardı sadece putlar yaparak Allahdan dileklerini istiyorlardı yani onunla kendilerinin arasına putları aracı koyuyorlardı. Bu yüzden Tevhid ayetlerinin hepsi Mekkede inmiştir.
Buna göre bizim yapmamız gereken nedir.

O nun koyduğu kurallara uymak, O nun hükümlerini yerine getirmek, resullerinin gösterdiği yoldan yürümek demektir. Yalnızca O ndan yardım dilemek, korkmak, O na güvenmek, dayanmak, tevekkül etmek, sığınmak, O ndan başkasını veli edinmemek, sorunların çözümünü O na havale etmek, O ndan başka koruyucu, kollayıcı kabul etmemek de tevhid inancının gerektirdiği tek Allaha ibadetin boyutlarını oluşturur.

Mekkeliler inanmadıkları için değil Rabbimle aralarına aracı koydukları için müşrik olmuşlardır.

Ey iman edenler, müşrikler necistir. Onun için bu yıllarından sonra onlar Mescidi Harama yaklaşmasınlar. Eğer fakirlikten korkarsanız, Allah dilerse kendi fazlından sizi zenginleştirir. Çünkü Allah gerçek bilicidir, tam hüküm ve hikmet sahibidir. Kendilerine kitap verilenlerden ne Allaha ne ahiret gününe inanmayan, Allahın ve Rasûlünün haram ettiği şeyleri haram tanımayan, hak dinini din olarak kabul etmeyen kimselerle, ta boyun eğip itaat ederek cizyeyi verinceye kadar savaşın . Tevbe : 28-29

Buradaki müşrik tarifi alimler tarafından puta tapanlar olarak tarif edilmiştir.
nichole Tarih: 30.03.2009 21:35
Ellerine sağlık Allah (c.c.) razı olsun
doorcap Tarih: 30.03.2009 12:28
[COLOR="PaleTurquoise"]Allah (cc) Razı olsun..