İzlanda Avrupa’nın en batısındaki ülke. Başkent Reykjavik ise dünyanın en kuzeydeki başkenti.

Soğuk bir ülke. Kışın sular donuyor bu ülkede. Donmuş göllerin üstünde yürümek sıradan bir durum. Dünyanın en az nüfusa sahip ülkelerinden birisi. İşsizlik sorunu ise hiç yok bu ülkede.

İzlanda’da sıcakla soğuğun kesiştiği noktada.

Strokkur sıcak su kaynağında manzara muhteşem. Bir tarafta yeraltından kaynayarak fışkıran sular bir tarafta -15 derecede buz tutan toprak.

Bu doğal kaynak suları İzlanda'da evlerin, işyerlerinin ve hatta seraların ısıtılmasında kullanıyor. Kaynak her 5-10 dakikada bir 30 m yüksekliğe fışkırıyor.

Hava sıcaklığı -1 derece ancak insanlar gölün içerisinde eğleniyorlar.

Blue Lagoon İzlanda’nın en çok turist çeken noktalarından birisi. Yer altından çıkan doğal kaynak suyu ile bir gölet oluşturulmuş. Su dışarıdaki soğuk havaya inat 38-40 derece civarında olunca insanlar dışarıda dolaşmak yerine sıcak suda eğlenmeyi tercih ediyorlar.

Viking atlarının İzlanda'dan çıkarılması yasak

İzlanda’ya has Viking atlarının cinsini muhafaza etmek için bu yola başvurulmuş. Olur da bir at dışarı çıkarılırsa ülkeye sokulmuyor. Karlar üzerinde bir grup Viking atına rastlıyoruz. Hepsi de sanki donmuş gibi hareketsiz duruyorlar. Uzun tüyleri onları soğuktan koruyor. Normal atlar 4 farklı sitilde koşabilirken, Viking atları 5 farklı sitilde koşabiliyor.

İzlanda’da okullara ayakkabıyla girmek yasak

Orta öğretim öğrencileri kendilerini ev ortamında hissetsinler diye böyle bir uygulama yapılmış. Öğrenciler çok rahat bir şekilde eşofmanları ve pijamalarıyla derse giribiliyor bu ülkede.

Danimarkalı Rebeca Köktürk ise başörtülü olarak Danca dersi veriyor bir Hristiyan okulunda ve bir Hristiyan ülkesinde. Ne İzlanda Devleti, ne okul yönetimi, ne de öğrenciler rahatsız bu durumdan.

Dünyanın ilk kadın Devlet Başkanı İzlanda’dan.

1980 yılında seçilen kadın Başkan 4 dönem Devlet Başkanlığı yapmış.

Gulfoss, altın şelale

Bu şelale İzlanda’nın en meşhur şelalelerinden. 2 basamaktan oluşuyor ve su 70 m aşağıya düşüyor.

İzlanda’nın nehir ve akarsuları kimyasal atıklarla kirlenmediği için yüzde yüz içilebiliyor. Böylece halk çeşmelerinden akan suyu rahatlıkla içbiliyor.

Kar motosikleti şovu

İzlanda kar ve buzlar altında kalan bir ülke olduğu için kar motosikleti çok kullanılıyor. Ülkeye gelen turistler de günü birlik kırsal alan gezilerinde bu motorları kiralayıp ülkeyi daha da yakından tanıma imkanına kavuşuyor. Biz de kar motosikletleriyle küçük bir tur atıyoruz kar altındaki İzlanda’da.


Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 518
favori
like
share
Piranha_TR Tarih: 30.03.2009 18:31
teşekkürler eline sağlık