Kaşlar gözlerimizle birlikte yüzümüzün önemli estetik ünitlerinden birisidir. Estetik ölçütlerde kalkık kaş kişiyi genç ve dinamik, düşük ve düzleşmiş kaşta kişiyi yorgun ve yaşlı gösterebilir. Kaş kaldırma ile daha canlı ve daha genç bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Peki ideal kaş şekli nasıl olmalıdır? İdeal kaşın apeksi yani arkın en yüksek noktası lateral limbus dediğimiz göz bebeğinin dış kenarından geçen dikey hat üzerinde olmalıdır. Kaşın laterali yani dış kenarı, kaşın medialinden yani iç kenarından 1-2 mm yüksekte olmalıdır. Kaşlar göz çukurunun üst kenarının daha üzerinde olmalı ve çok uzun olmamalıdır.

Kaş kaldırma uygulamalarını kaş askısı ve endoskopik kaş kaldırma olarak iki gruba ayırmak mümkün.

Kaş askısı aslında lokal anestezi ile kolaylıkla uygulanabilecek bir yöntemdir. Saç çizgisi ön sınırından açılan küçük bir delik içinden geçirilen bir dikiş ile kaşı istenilen pozisyonda asılabilir. Bu yöntemin dezavantajı istenilen etkinin uzun süre kalıcı olamaması, kaşların bir süre sonra eski yerlerine inmesidir. Bu problemin üstesinden gelmek için yeni geliştirilmiş özel iplikçiler kullanmak iyi çözümdür. Kaş askısı ile elde edilen sonuç o zaman daha uzun süreli olabilir.

İkinci yöntem olarak endoskopik kaş kaldırma ise genel ya da sedasyon ile desteklenmiş lokal anestezi altında uygulanabilir. Şakak bölgesinde saçlı bölge içinden yapılan birkaç santimlik kesi ile bu bölgedeki dokular serbestlenir ve kaşlar istenilen pozisyonda yukarı asılabilir. Ameliyat sonrası hafif ödem ve morarma olağandır. İlk günler olacak hafif ağrılar için ağızdan alınacak basit ağrı kesiciler yeterlidir. Dikişler ortalama 10 gün sonra alınır. Operasyon izi saçlı deri içinde kaldığı için hiçbir zaman iz sorunu olmaz.

Kaş kaldırma prosedürü ile kaşlarınız istenilen pozisyonda kaldırılabilir. Daha kalıcı sonuçlar elde edilmiş olunur. Aynı zamanda göz kenarında kazayağı dediğimiz kırışıklıkların düzelmesi, şakak bölgesinin gergin ve pürüzsüz hal alması ile bir miktar orta yüz şekillenmesine katkı sağlanması da en önemli avantajıdır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 617
favori
like
share