Birçok insan için yaşlılığın ilk belirtisi göz etrafında başlar. Gözaltında torbalar oluşması, göz etrafındaki kırışıklıklar ve göz kapağının sarkması kişiyi yorgun ve yaşlı gösterir. Kozmetik göz kapağı cerrahisi ile bu problemlerden kurtularak daha canlı ve daha genç bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Göz kapağı ameliyatları lokal anestezi altında kolaylıkla uygulanabilir ve ortalama ameliyat süresi 1-2 saattir. Operasyon öncesi kişi titiz bir muayeneden geçirilir. Göz kapaklarını yüzün bir parçası olarak değerlendirmek ve yüzün diğer yapıları ile uyumuna bakmak gerekir. Yapılacak girişim planlanırken gözkapağı ameliyatına kaş kaldırma, alın germe, şakak germe, orta yüz askısı ya da diğer kozmetik uygulamalar da dahil edilebilir.

Üst göz kapağı kesisi gözkapağının doğal katlantı çizgisi içindedir. Göz kenarı boyunca da yüzün gülme çizgileri içinde uzanır. Bu bölgedeki fazla cilt ve kas çıkarılır. Aslında yaygın olarak yapılanın aksine yeni konsept çoğu zaman yağ çıkarılmasına gerek yoktur. Bunun yerine yağların fıtıklaşmasını önlemesi için septumu güçlendirmek daha iyi bir seçenektir. Çünkü alınan yağlar erken dönemde güzel bir görünüm sağlasa da kişilerin yaşlanma proçesi devam ettikçe bu bölgelerde çökme görülmesi kaçınılmaz olunacaktır. Çok geç dönemde ‘kadavra göz’ dediğimiz göz kapaklarında ciddi yumuşak doku eksikliği ve çökmeler görülecektir.

Alt gözkapağı kesisi hemen kirpik dibinden ya da göz kapağı içinden yapılabilir. Kirpik diplerinden yapılan kesi ile fazla cilt ve bir miktar kas çıkarılır. Alt göz kapağındaki torbalar gevşemiş dokular nedeniyle dışarıya olan yağ fıtıklaşmalarıdır. Yine yaygın olarak yapılanın aksine çoğu zaman bu torbaları düzeltmek için yağ çıkarılmasına gerek yoktur. Göz torbalarının altında uzanan çukurlar bu bölgedeki yağların pozisyonunu değiştirerek doldurulmalıdır. Bu şekilde alt gözkapaklarında yanağa kadar uzanan dümdüz bir yüzey oluşturmak genç ve diri gözükmek mümkün olabilir.

Operasyondan sonra kişiler kolaylıkla ayağa kalkıp evlerine gidebilirler, hastanede yatmak gerekmez. Yine operasyondan sonra özellikle göz etrafında şişlik ve morarma olağan bir süreçtir. İlk 24-48 saat bu bölgeye aralıklarla uygulanacak buz tatbiki şişliği önemli derecede azaltmaktadır. Ayrıca önerilecek bazı etkili kremler yolu ile de morarmalar daha az olmakta ve daha hızla iyileşmektedir. Ağızdan alınacak basit ağrıkesiciler yeterlidir. Kesi yerleri ince bantlarla kapatılmakta dikişler alınana kadar pansuman gerekmemektedir. Dikişler ortalama 4-5 gün sonra alınır. Gözkapağı vücudun en iyi iyileşen parçasıdır, ameliyata ait farkedilen bir iz kalmaz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 679
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 31.03.2009 01:44
teşekkürler ellerine sağlık