Çocuğunuzdaki bademcik ve geniz eti sorununu hafife almayın! Her çocukta olur deyip geçilen bademcik ve geniz eti rahatsızlıkları çocukların psikolojisini, sosyal hayatını, okuldaki başarısını bile olumsuz etkileyebiliyor. KBB Uzmanı Dr. Süreyya Şeneldir, çok sık karşılaşılan bu sağlık sorunu ile ilgili neler yapılması gerektiğini bakın nasıl anlatıyor...

Çocukluk çağının önemli ve sık tekrarlayan rahatsızlıklarından geniz eti ve bademcik rahatsızlıkları, kimi zaman yatakta geçirilen sıkıntılı günlere neden oluyor. Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Dr. Süreyya Şeneldir, geniz eti ve bademcik sorunlarının hastanın günlük yaşantısını etkilediği gibi okul çağındaki çocukların başarısının da ciddi oranda etkilediğini, karşımıza ciddi bir sosyal ve eğitim sorunu olarak çıktığını belirtiyor.

Yaşanan bu sağlık sorunu ile ilgili yapılması gerekenler konusunda bilgi veren Dr. Şeneldir, miniklerin korkulu rüyası haline gelen geniz eti ve bademcik rahatsızlıkları nedeniyle çocuklarda burun tıkanıklığından, gündüz yorgunluk hissi ve baş ağrısına, horlamadan uykuda nefes kesilmesine, davranış bozukluklarından hiperaktiviteye kadar birçok sorun yaşanabildiğini ifade etti. Dr. Şeneldir, bu rahatsızlığın, yalnızca sağlık açısından değil psikolojik açıdan da sıkıntı yaratabildiğini vurguladı.

Kalp romatizmasına bile yol açabiliyor!

"Geniz eti ergenlik sonrası gerileyen, bademcik ise daha çok 3-10 yaş arasında görülen bir rahatsızlık olma özelliğine sahiptirler ve vücudun bağışıklık sisteminde görev alırlar." diyen KBB Uzmanı Dr. Süreyya Şeneldir, buna rağmen bademcik ve geniz eti operasyonlarının neden yapıldığı ve bademciklerin neden ameliyatla alındığının en büyük merak konusu olduğuna değindi. Dr. Şeneldir, bu konuya şöyle açıklık getirdi: "Sağlıklı olmayıp işlevini yerine getiremeyen bademcikler, vücudu dışardan giren mikroplara karşı savunmak yerine sürekli iltihaplanarak, bırakın vücudu savunmayı, aksine vücut için mikrop kaynağı oluşturmaktadırlar. Daha da önemlisi, çok sık geçirilen bademcik iltihapları sadece o bölgeyi etkilemekle kalmayıp; kalp, eklem ve böbrek romatizması için de önemli bir risk oluşturmaktadır."

Bu konuda başarılı çalışmalara imza atan Dr. Süreyya Şeneldir, geniz eti ve bademcik hastalıklarının tedavisinde öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulanması gerektiğini, uygulanan ilaç tedavisine rağmen sonuç alınmayan durumlarda ise cerrahi yola başvurulması gerektiğinin altını çizdi.

Geniz eti ameliyatına hangi durumlarda karar vermeliyiz?

KBB Uzmanı Dr. Süreyya Şeneldir, geniz eti ameliyatına hangi durumlarda karar verilmesi gerekenler konusunda ebeveynleri şöyle bilgilendirdi:

- Ortaya çıkan geniz eti iltihapları çocuğun sık tekrarlayan orta kulak iltihabı geçirmesine sebep oluyorsa,

- Geçirilen geniz eti iltihapları kronik orta kulak enfeksiyonlarına yol açmışsa,

- Senede 5 veya daha fazla sayıda geniz eti iltihabı geçiriliyorsa,

- Ağzı açık uyuma, gündüz ağzı açık dolaşma, burun tıkanıklığı ve horlamaya yol açan geniz eti büyüklüğü varsa,

- Uykuda nefes kesilmelerine sebep olan geniz eti büyümesi varlığında geniz eti ameliyatı yapılmalıdır.

Bademcik ameliyatı şu durumların herhangi birisinin olması durumunda gereklidir:

- Sık bademcik iltihabı geçiriyorsa (senede 5 veya daha fazla sayıda),

- Uykuda horlama ve nefes kesilmesine sebep olacak kadar sorun çıkaran büyük bademciklerin varlığında,

- Çocuğun havale geçirmesine sebep olan sık bademcik iltihapları oluşuyorsa,

- Beslenme bozukluğu ve kilo kaybına yol açıp büyüme gelişmeyi bozacak kadar büyük bademciklerin varlığında,

- Erişkinlerde tüm tedavilere rağmen geçmeyen bademcik taşı ve ağız kokusu varlığında,

- Geçirilen bademcik iltihapları kalp, eklem ve böbrek romatizmasına yol açmışsa.

KBB Uzmanı Dr. Süreyya Şeneldir'in belirttiğine göre, bahsedilen bu sıkıntılar yaşandığı takdirde bademcik ve geni ameliyatına gerek olduğuna kadar veriliyor. Bademcik ameliyatlarında teknolojik gelişmelerin sayesinde artık yeni yöntemler kullanılıyor. Thermal welding sistem denilen ve ameliyat sırasında dokulara verilen termal hasarı minimuma indirmeyi hedefleyen bu yeni yöntem sayesinde bademcik ameliyatları klasik yöntemlere oranla çok daha kansız geçiyor, kısa sürüyor ve termal hasarın minimuma inmesi, ameliyat süresinin kısalması gibi avantajları sayesinde ameliyat sonrası dönemde ağrı da büyük ölçüde azalıyor. Çocuk sadece birkaç gün içerisinde iyileşiyor ve kısa sürede okul yaşantısına geri dönebiliyor

Beğeniler: 3
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2847
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 17.03.2010 19:17
geniz eti ameliyatı - geniz eti tedavisi - çocuklarda geniz eti ameliyatı - geniz eti büyüme belirtileriÇocuğunuzda geniz eti ameliyatı kaç yaşında yapılır? Geniz eti ameliyatı tehlikeli midir?
Çocuklarda geniz eti ameliyatı ne zaman gereklidir?
Çocuklarda geniz eti sorununun nasıl tedavi edileceğini, ameliyatın şart olup olmadığını biliyor musunuz? Geniz eti tedavisi ve ameliyatıyla ilgili sorularımızı Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Atilla Şengör yanıtlıyor.

Geniz eti, burun boşluğunun arka kısmıyla yumuşak damağın, yani boğazın üst kısmında yer alır. Genellikle çocuklar 14 yaşına gelene kadar küçülür ve kaybolur.

Geniz etini büyüten nedenler arasında enfeksiyonlar gelir. Aşırı büyük olduğu zaman burun boşluğunun gerisini tıkar ve bu nedenle burunda soluk alıp vermeyi güçleştirir. Çocuklarda buna bağlı olarak burun tıkanıklığı ya da apne (uykuda solunumun kısa süreli durması hali) gibi bazı sorunlar ortaya çıkar.

Geniz etinin büyüdüğü nasıl anlaşılır?

Çocuğunuzun işitme azlığı, sık geçirilen orta kulak enfeksiyonu, sinüzit, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi şikayetleri varsa geniz eti büyümüş olabilir.

Geniz eti tedavisinde ameliyat şart mı?

Geniz etinin neden büyüdüğü bu durumda önemlidir. Yapısal bir büyüme olabileceği gibi alerji ve geçirilen sık enfeksiyonlar nedeniyle de büyümüş olabilir. Bu durumda alerji belirtilerine yönelik birtakım tedaviler uygulanır. Ya da geçirilen sık enfeksiyonları azaltarak geniz etinde bir miktar küçülme beklenebilir.

Özellikle;

* Çocuğun ağız ve yüz gelişimini bozduğu,
* Müzmin orta kulak problemlerine neden olduğu durumlarda,
* Apne (uykuda solunumun kısa süreli durması hali) durumlarında ameliyat ediyoruz.


Geniz etinin alınması tehlikeli bir ameliyat mı?

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da bazı riskler vardır. Başlıca risk, kanamadır. Çocuklarda özellikle dikkat edilmesi gerekir. Çocuk, ameliyat sonrası herhangi bir kanama esnasında bunu ifade edemeyebilir. Bunun için çocuk ameliyat sonrasında gece, hastanede gözetim altında tutulmalıdır.

Anesteziyle ilgili birtakım riskler vardır. Ama son dönemlerde anestezi ilaçlarındaki ve tekniklerdeki gelişimlerle bunlar oldukça azaldı. Önemli olan anestezi veya ameliyatın yaratacağı sorunlar değil, ameliyatın genel olarak uygun donanımlı hastanelerde yapılmasıdır.

Genellikle ameliyatı takip eden sonraki sabahta çocuk taburcu edilir. Çocuğun ameliyat sonrası dönemde çok hareketli olmaması, sıcak ve sert gıdalar almaması, daha çok soğuk veya ılık, sıvı ağırlıklı beslenmesi gerekir.

Ameliyat sonrası gerçekleşebilecek enfeksiyonlara karşı antibiyotikler ve ağrı kesiciler kullanılabilir.

Geniz eti operasyonu hangi yaşta yapılmalı?

Üç yaşın altında genellikle ameliyat etmemeye çalışıyoruz. Ancak çocuğun gelişimini engelleyecek düzeyde bir solunum sıkıntısı varsa ya da sonraki yaşantısını olumsuz etkileyecek bir durum söz konusuysa, çocuk doktoru ve anestezi uzmanıyla görüşülüp bu yaş daha erkene çekilebilir.

Genel olarak geniz eti yaş ilerledikçe kendiliğinden küçülüp kaybolduğu için, 14 yaşından sonra pek uygulamıyoruz bu ameliyatı. Ama bir asimetri varsa ya da tümörel bir durumdan şüpheleniyorsak yaş sınırı yoktur, geniz etinden biyopsi ya da geniz eti ameliyatı uygulanabilir.

Geniz eti büyüdüğü halde alınmazsa ne olur?

Sürekli ağız solunumu yapan çocukta yumuşak ve sert damak bölgesi gerektiği gibi gelişemez. Bu gelişmenin düzgün olabilmesi için dilin damağa uygun şekilde temas etmesi gerekir. Çocuk, ağız solunumu yaparsa bu gelişim tam olamaz ve yüksek bir damak meydana gelir. Ayrıca yüzün ve dişlerin yapısı da olumsuz etkilenir. Çocukta ifadesiz bir yüz görünümü oluşur. Ayrıca yine benzer orta kulak ve uyku problemleriyle çocuğun okul başarısı da olumsuz yönde etkilenir.
deimonion Tarih: 01.05.2009 11:02
geniz etinin küçük ama rahatsız edici olduğu durumlarda da ameliyat edilmesi uygun olur mu?
music_angel Tarih: 19.04.2009 14:37
Bilgi için çok sağol sen de ne güzel bu konuda yazıyosun, bilgi veriyosun bizlere sağol