Programın Amacı

Paleoantropoloji (fosilbilim) programının amacı, insanın geçmişte ve bugün canlılar dünyasındaki yerini; primat (tüm maymun türlerini ve insanı da içeren memeliler) takımı üyelerinin benzer yapısal özellikleri açısından akrabalıklarını ve bunların tarih öncesinden ve tarih devirlerinden kalan fosil örnekleri ile yakınlık derecelerini ve çevre ile ilişkilerini incelemek ve bu alanda eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Paleoantropolji programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda genel paleoantropoloji ve primatoloji, Afrika, Asya Paleoantropolojisi, evrimin genetik temelleri, kan ve laboratuvar, biyometri ve istatistik gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Paleoantropolji programında okumak isteyenlerin biyolojiye ve sosyal bilimlere ilgili ve bu alanlarda başarılı, bilimsel araştırmaya meraklı, analitik düşünme gücü yüksek, okumaya meraklı kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Paleoantropoloji programını bitirenler "Paleoantropolog" unvanını ile görev alabilirler.

Paleoantropologlar genellikle bir araştırıcı olarak çalışır. İnsan fosillerinin yapısının incelemeye ve bunların hangi tarih dönemine ve hangi coğrafi bölgeye ait olduklarını saptamaya çalışır.

Çalışma Alanları

Paleoantropologlar tabiat tarihi müzelerinde, MTA'da görev alabilirler. Bu alanda iyi bir iş bulmak için bir yabancı dil bilmek gereklidir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 439
favori
like
share
Byk0k0 Tarih: 31.03.2009 12:02
İlginç bi alan.. bilgilendirme için teşekkürler.