Gerçek Atatürkçülük...

Siz Türkiye'nin ve Türk ulusunun bütünlüğünü her türlü dış ve iç tehlikelere karşı koruyabiliyor musunuz? Her zaman bilimin gösterdiği yoldan gidebiliyor musunuz?

Ulusal gelirin adil dağılmasını sağlayacak demokratik devrimleri, köklü bir düzen değişikliğini gerçekleştirerek zenginlerle fakirler arasındaki korkunç uçurumu kapatabiliyor musunuz?

Ayrıcalıksız bir toplum yaratabiliyor musunuz?

Amerika'ya ikili anlaşmalarla verilen ayrıcalıkları geri alabiliyor musunuz?

Bütün dünya uluslarıyla dostluğa dayanan ve hiçbir devletin dümen suyunda gitmeyen bağımsız bir dış politika izleyebiliyor musunuz?

"Yurtta barış, dünyada barış" ilkesine bağlı kalabiliyor musunuz?

Yurdumuzun ekonomisini IMF'nin ( Uluslararası Para Fonu ) ve diğer uluslararası finans kuruluşlarının güdümünden kurtarabiliyor ve ekonomik bağımsızlığı gerçekleştirebiliyor musunuz?

Gerçek çok partili, çoğulcu, özgürlükçü, demokrasiyi benimsiyor ve onu tüm kurumlarıyla işler hale getirebiliyor musunuz?

Emekçi sınıfların da tıpkı kapitalist sınıflar gibi örgütlenmesine ve demokratik yollarla iktidara gelmesine ve kendi düzenlerine kurmalarına razı olabiliyor musunuz?

Her çeşit fikrin açık ve seçik tartışılmasını istiyor, fikirlere copla, silahla, kelepçeyle, zindanla değil, fikirle cevap verebiliyor musunuz?

Ekonominin kilit noktalarını ve yeraltı servetlerini devletleştirebiliyor musunuz?

Sosyal adalete en iyi şekilde gerçekleştirebiliyor musunuz?

Bu yurdun insanlarını insan gibi yaşayabilecekleri bir gelire kavuşturabiliyor musunuz?

Mali güce göre vergi alma ilkesini, yani çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alma ilkesini uygulamaya geçirebiliyor musunuz?

Kırtasiyeciliği "Bugün git, yarın gel" i, tembelliği ortadan kaldırarak tıkır tıkır işleyen bir devlet mekanizması kurabiliyor musunuz?

Bütün yurttaşlarımızın geleceğini - doğumlarından ölümlerine dek - güven altına alabiliyor musunuz?

Herkese aynı fırsatı tanıyabiliyor, fırsat ve olanak eşitliğini ve yasa önünde eşitliği gerçekleştirebiliyor musunuz?

Tüketime ve ezberciliğe dayanan eskimiş eğitim sistemi yerine çağımızın ve yurdumuzun gerçeklerine uygun, yaratıcı ve üretici yepyeni bir eğitim sistemi yaratabiliyor musunuz?

Köklü bir toprak reformu yaparak ortaçağ artığı feodaliteleri, ağaları, beyleri, şeyhleri tarihe karıştırabiliyor musunuz?

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'yu "üvey evlat" olmaktan kurtarabiliyor musunuz?

Cehalet ve sefalet isimli canavarları öldürebiliyor musunuz?

Kooperatifçiliği geliştirerek üretici ve tüketicilerin aracı ve tefeciler tarafından sömürülmesini önleyebiliyor musunuz?

Sanayileşmeye önem veriyor ve yurdun dört bir yanını fabrikalarla donatabiliyor musunuz?

Kentleşme ve gecekondu sorunlarına bir çözüm yolu bulabiliyor musunuz?

Her çeşit kaçakçılığı (silah, uyuşturucu, madde, gümrük, altın, vergi, döviz vb.), karaborsacılığı, vurgunu, soygunu, sömürüyü, torpili, rüşveti, yiyiciliği, nemelâzımcılığı, vurdumduymazcılığı önleyebiliyor musunuz?

İşsizleri işe, ekmeksizleri ekmeğe, evsizleri eve, yolsuzları yola, susuzları suya, köprüsüzleri köprüye, okulsuzları okula, öğretmensizleri öğretmene, kitapsızları kitaba, deftersizleri deftere, kalemsizleri kaleme, kütüphanesizleri kütüphaneye, ışıksızları ışığa, ilaçsızları ilaca, doktorsuzları doktara, hastanesizleri hastaneye, arabasızları arabaya, tiyatrosuzları tiyatroya, sinamasızları sinemaya, televizyonsuzları televizyona, radyosuzları radyoya, telefonsuzları telefona kavuşturabiliyor musunuz?

Ağasız, beysiz, şeyhsiz, kompradorsuz, aracısız, tefecisiz, vurguncusuz, soyguncusuz, sömürücüsüz bir Türkiye yaratabiliyor musunuz?

İşte budur GERÇEK ATATÜRKÇÜLÜK...

Gerisi masaldır, hikâyedir, lafebeliğidir...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 988
favori
like
share
LEVIS-501 Tarih: 16.04.2009 04:23
Bir paylaşamadınız gitti.

Closed....
kalamış Tarih: 15.04.2009 22:24
arkadaşım anlama özürlüsün galiba, ben dinime bağlı biriyim çok şükür
ibadetimide gerektiği gibi yapmaya çalışıyorum allahıma şükür,
allah senin kalbine mühür vurmuşki ,sırf kötülüğe çalışıyo kalbin ortalığı kızıştırıp insanları birbirine tutturmaya çalışıyorsun, şimdi dinimizi neden heryere alet ediyorsun anlayamıyorum, herkez ibadetini kendi içinde yaşar vazifelerini gerçekleştirir
sana tavsiyem ilk önce herkeze saygı ve sevgiyle yaklaşki , sevap kazan , ne dersin
a-yan Tarih: 15.04.2009 21:59
Sen önce kendine acı gerçekleri anlama kapasitesi olmayan sizin gibilerdir Allah sizin kalplerinize kalplerinize mühür vurmuş gözünüze de perde çekmiş din hayatın her anına karışır din hayat nizamıdır ama siz karıştırmıyorsunuz dinin olmadığı yerde ne vardır?Cevabını siz verin{ Allah beni yarattı ama hayatıma karışamaz}diyenden ne farkınız var
kalamış Tarih: 15.04.2009 20:46
@ a-yan

Yine her konuya oldugu gibi bu konuyada dini karistirmissin. Bak bakalim senden önceki mesajlarda din ile alakali bir yazi varmi ? Her konuya dini karistirmazsan rahat edemiyormusun sen. Konu neyse ona göre cevap yazilir benim bildigim, alakali alakasiz seyler yazilmaz.


Dikkatimi çeken birsey var, devamli ayni seyleri söylüyorsun, her konuda ayni cümleler. Bilgin mi o kadar, düsüncen mi o kadar, kelime haznen mi o kadar çözemedim gitti.
Her konuya dini karistirmak imaninda artis saglar saniyorsun galiba. Atatürk'un ve onu sevenlerin müslümanligini konusmak senin gibilere kalmadi.

Tek derdin ortaligi karistirmak, konuya alakali mesaj yazmak filan degil.

sevgili havil öncelikle sizin gibi aklı başında bir arkadaşımı burada görmek ne güzel, senin yukarıda anlatmak istediğini , bende birilerine anlatmak istedim ama maalesef bir türlü anlamak istemiyor, ve ya anlıyamıyor kapasitesi okadar sanıyorum:72: her konuya dini karıştırıyor, senin de dediğin gibi ortamı germeye çalışıyor yazık acıyorum o şahsa
bizim müslümanlığımıza din uzatacak kadar kendini ne sanıyor , saygıdan yoksun şahıs
Atatürk'un ve onu sevenlerin müslümanligini konusmak senin gibilere kalmadi.
NaZ Tarih: 15.04.2009 18:07
Sen fazla ileri gidiyorsun. Sen kimsinki benim müslümanligim hakkinda konusuyorsun. Senin benim müslümanligimi anlamana gerek yok zaten, ALLAH'im beni biliyor sen kusur kal. Ayricada sana sormadim nasil yasayip yasamiyacagimi.

Her konuya dini karistirmak imaninda artis saglar saniyorsun galiba. Atatürk'un ve onu sevenlerin müslümanligini konusmak senin gibilere kalmadi.

Tek derdin ortaligi karistirmak, konuya alakali mesaj yazmak filan degil.
a-yan Tarih: 15.04.2009 17:16
Havil hanım benim her yazdığıma laf yetiştirmesen olmaz sanki bende senin muslumanliginı anlamadım gitti dinle ilgili kelimelere hazımsızlığın var galiba Islamın olmadığı bir hayat yaşamak istiyorsan buyur yaşa sana kimse karışmaz ama o zaman ben müslümanım deme müslümanım diyorsan o zaman Islami vicdanından çıkarıp hayatına tatbik edeceksin
conqueror Tarih: 15.04.2009 16:05
Her şeyi anlarımda bir tek şunu anlamam; dini gereği giyim kuşamına dikkat edenlerin neden temel haklarından olan devletin okulunda okumak ve kurumunda çalışmak hakkını eliniden alırlar? Bu kişilerin giyimlerini 'türban' kavramı içinde gösterip bir açıklama yapmayın komik oluyor veya devletin kanunu böyle deyip... Kimse kusursuz değildir, gerçek Atatürkçülük burda yazılmışlarla sınırla değildir. Bir devlet vatandaşlarının varlığıyla varlığını sürdürebilmekte ve eksik/yanlış uygulamaları düzenleyip her vatandaşının ihtiyaçlarını (birbaşka vatandaşının hak ve özgürlüğünü kısıtlamamak şartıyla) karşılamakla yükümlüdür.

Okullarda bana ulu önderimi eksik anlatmışlar. Burda iki şüpheye düşüyorum: Ya ulu önderimiz Atatürk halkıyla kendi görmek ve yaşamak istediği devleti kurdu ya da ulu önderim M.K Atatürk'ün adını kullanarak siyaset yapanlar kendi Atatürklerini anlatarak kendi düşüncelerine hak verenlerle yaşamak istedikleri gibi Türkiye'yi değiştirdiler.

MK Atatürk bugün mevcut koşullardaki haksızlıklara kayıtsız kalmaz, insanının hak ve özgürlüğünü koruyarak bir çözüm bulma arayışı içine girerdi.

Yazdıklarım sadece giyim kuşamdan bir örnekti, bana anlattıkları Atatürkçülükte ve Atatürk ilkelerinde, halkın sorunları kalıcı ve herkesin memnuniyetiyle sonuçlanacak kesin çözümler bulmak vardı.
NaZ Tarih: 15.04.2009 15:26
@ a-yan

Yine her konuya oldugu gibi bu konuyada dini karistirmissin. Bak bakalim senden önceki mesajlarda din ile alakali bir yazi varmi ? Her konuya dini karistirmazsan rahat edemiyormusun sen. Konu neyse ona göre cevap yazilir benim bildigim, alakali alakasiz seyler yazilmaz.

Dikkatimi çeken birsey var, devamli ayni seyleri söylüyorsun, her konuda ayni cümleler. Bilgin mi o kadar, düsüncen mi o kadar, kelime haznen mi o kadar çözemedim gitti.
a-yan Tarih: 15.04.2009 10:11
Senin gibiler ancak kendi kendilerini kandırır bende seni adam sanıp laf anlatmaya çalışıyorum yazdığın yazıdan nasıl biri olduğun belli Allah seni dünyada da ahirette de atatürkünden ayırmasın dünyada kendisini önder edindiğin gibi ahirette de önderin kılsın Amin