Açıköğretim Sistemi Nasıl Bir Sistemdir ?

Açıköğretim bir uzaktan eğitim sistemidir. Dolayısı ile örgün öğretimdeki gibi değildir. Açıköğretim programına kaydınızı bulunduğunuz şehirdeki açıköğretim bürolarından yaptırırsınız. Aynı şekilde mezun olana kadar bütün işlemleriniz (kitap, paso, tecil, öğrenci belgesi vs.) yine bürolarda işlem görür. Sınavlara bulunduğunuz şehirlerdeki okullarda girersiniz. (Aynı öss'de olduğu gibi). Sınav yerleriniz bir ay öncesinden evinize postalanır. Açıköğretim sisteminde 3 sınav vardır. (Ara sınav, final ve bütünleme) Ara sınavda kitabın yarısından final ve bütünlemede ise kitabın tamamından sorumlu olursunuz. Arasınav Nisanın ilk haftası, finaller haziranın ilk haftası, bütünlemeler ise Eylülün ilk haf tasında yapılır. Sınavlar haftasonu olur. Cumartasi günü 3 Pazar günü ise 4 dersten sınava girersiniz. Sınavlar test usulü olup 3 yanlış 1 doğruyu götürmemektedir. Ortalama bir dersten 30-35 soru gelir.

Arasınav'ın %30'u Final'in ise %70'i alınır. Baraj notu 50'dir. Başarısız olmanız halinde bütünlemeye kalırsınız. Sınav sonuçları sınavlardan 1 ay sonra adresinize postalanır.

En fazla 2 dersten borçlu olarak bir üst sınıfa geçebilirsiniz.

Sınavlara üniversitenin vermiş olduğu kitaplardan TRT 4'te yayınlanan tv yayınlarından veya internet üzerinden Anadolu Üniversitesi e-öğrenme sistemi ile hazırlanabilirsiniz.


Örgün Öğretim Programlarında Okuyan Öğrencilerine Sınavsız 2. Diploma Şansı

Şuan örgün öğretimde okumakta olan arkadaşlar eğer 2 yıllık bir bölüm okumaktaysanız ve bölümünüz eşit ağırlık veya sözel bir bölümse hiç sınava girmeden açıköğretim programına dahil 2 yıllık bir bölümdede aynı anda okuyabilirsiniz. Ayrıca 2 yıllık örgün öğretim programında okuyan bir öğrenci 4 yıllık bir açıköğretim programına okuduğu bölüm eşit ağırlık olması şartıyla (çünkü açıköğretimde sadece eşit ağırlıklı 4 yıllıklar var. İktisat, İşletme, Maliye, Kamu Yönetimi vs.) sınavsız yatay geçiş yapabilirler. Bunun yanında 4 yıllık örgün öğretim programlarında öğrenim gören arkadaşlarda yine bölümleri eşit ağırlık olması kaydıyla öss'ye girmeden açıköğretim programına dahil 4 yıllık bir bölüm de öğrenim görüp 2. bir diploma alabilirler.

İşte Açıköğretim'in Avantajları:

1- Mezun olduğunuzda Anadolu Üniversitesinden mezun olacaksınız. Diplomanızda Anadolu Üniversitesi mezunudur yazacak.

2- Üniversite eğitimi ile birlikte çalışma hayatına atılacağınızdan normal üniversite mezunlarından bir adım önde olacaksınız.

3- 4 yıllık bir bölümü bitirdiğinizde LES sınavına girip Master yapabilirsiniz. Ayrıca öğretmenlik, mali müşavirlik, memurluk ve müfettişlik sınavlarına gibi diğer üniversite mezunlarının girdiği sınavlara girebilirsiniz.

4-Erkek öğrenciler 4 yıllık bir bölümden mezun olmaları halinde 6 ay kısa dönem veya 12 ay yedek subay olarak askerlik yapabilir.

5- İki senelik herhangi bir bölümü bitirdiğinizde 4 senelik bir örgün eğitim veren üniversiteye dikey geçiş sınavı ile geçebilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3059
favori
like
share
FreddyKrueger Tarih: 10.04.2009 23:05
[COLOR="#c0ccf4"]IkinCi DipLoma Için Dü$ünüyordum... AnCak;

Bunun yanında 4 yıllık örgün öğretim programlarında öğrenim gören arkadaşlarda yine bölümleri eşit ağırlık olması kaydıyla öss'ye girmeden açıköğretim programına dahil 4 yıllık bir bölüm de öğrenim görüp 2. bir diploma alabilirler.

DeniLmi$... SayıSaLCıLar Bu Haktan YararLanamıyorSa Gerçekten SaçmaLık... Sonuçta Sınava GirSek I$Letme, IktiSat vS. Için Yeter Puanı aLabiLiriz...

Gerçi AÖF 'ün SiteSinde BöLümLe iLqiLi Bir $ey YazıLmamı$... En IyiSi BüroLardan BiLqi aLmak Sanırım...

Yazıyı AÖF 'ün SiteSinden Mi aLmı$tın AbLa ?