Türk Hava Yolları kuruluşunun 75.yılı kutlamaları çerçevesinde hazırladığımız “Türk Müziğinde 75 Büyük Bestekar” isimli 5 CD'lik albüm yayınlandı. 1300’lü yıllardan başlayıp günümüze kadar uzanan bir yelpaze içerisinde 75 Büyük Bestekar’ın 75 Eserini yorumladığımız bu projemizi, siz değerli sanat severlerle paylaşmanın mutluluğu içerisindeyiz.Türk Müziğinin bilinen ilk bestekarı Abdülkadir Meragi’den (14.y.y.) başlayarak çağımızın yaşayan bestekarlarının eserlerine kadar uzanan albüm, 5 CD’den oluşmaktadır. Albümün repertuarında Türk Müziği’nin beş ayrı döneminin en önemli bestekarlarının en sevilen eserleri yer almaktadır.

Projede; Türk Müziği’ne damgasını vuran ustalar içerisinde Rum, Ermeni, Musevi asıllı bestekarların eserlerine de yer verilerek, ne kadar büyük bir coğrafyanın ürünü olduğuna vurgu yapılmıştır. 75 ayrı tadın bir arada olduğu çalışma da, Klasik Türk Müziği dönemleri ile ilgili en güzel örnekleri bu albümde dinleme imkanı buluyoruz. Albüm gerçekleştirilirken repertuar seçimindeki titizlik ekip oluşturulurken de gözetilmiş, yaşayan Türk Müziğinin en iyi Solist ve Saz Sanatçıları bir araya getirilmiştir.

Sanatçılardan Meral Uğurlu, Klasik Türk Müziği’nin bir duayeni olarak 1.CD ye yılların tecrübesini ve usta yorumunu katarak tarihe önemli bir kayıt bırakmıştır. Sanatçının yarım yüzyılı geçen sanat hayatında bu projede yer alması sevenlerini mutlu etmiştir.

Türk Müziği Dönemlerini en güzel yorumlayan sanatçılarımız, Münip Utandı, Melihat Gülses, Elif Güreşçi ve Bekir Ünlüataer her biri katkılarıyla projenin sanatsal olarak en üst seviyeye ulaşmasını sağlamışlardır.

5 CD’lik sete ek olarak her bestekarın biyografilerinin İngilizce ve Türkçe yer aldığı 110 sayfalık kitapçık yer almaktadır.


Albüm İçerik

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1697
favori
like
share
MiSS-FENER Tarih: 29.10.2009 23:55
Albümler Tanıtım Amaçlıdır..
freakme Tarih: 29.10.2009 17:55
link yok mu?
PunqEniqma Tarih: 01.04.2009 18:25
paylasım için ty