KTÜ Yeni Trabzon Projesi

KTÜ'den Trabzon'a armağan:

Bu yıl ilk mezunlarını verecek olan Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, Haziran başında Trabzon'a tarihinin en önemli büyük katkılarından birini yapacak.
HEDİYE EDECEĞİZ
Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesindeki Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, bu yıl ilk mezunlarını vermeye hazırlanıyor.
Ve son sınıftaki öğrenciler, bitirme çalışmalarında ayrı ayrı ölçeklerle Trabzon'un şehir planlaması ile ilgili bitirme tezleri hazırlamaya başladı. Aylarca üzerinde çalışılarak bütün birimlerden alınan donelerle aydinger üzerinde tamamlanan bu tezler yarın ciddi birer lokal projeye dönüştürülerek şehrin Avrupai şekilde dizaynını sağlayabilecek. Çünkü Karadeniz Teknik Üniversiteli öğrenciler hesap, çizim ve düzenlemelerden oluşan tezlerini buradan giderken Trabzonlular'a hediye edecek.

BİLİMSEL KEŞİFLER
Son sınıf öğrencilerinden Özge Maraba ve Filiz Kaçar herkesin bireysel olarak yaklaşık 16 proje üzerinde aylardır çalıştığını söyledi. Özge Maraba, "Kendi konumuzu ve şehirle ilgili sorumuzu kendimiz seçtik. Ancak hocalarımızla birlikte Trabzon bazlı olmasını istedik. Hepimizin ayrı danışman hocaları var. Çömlekçi Dönüşümü, Erdoğdu Dönüşümü, Taksim gibi bölgelerin kentsel projelerle modernizasyonu üzerinde çalışılıyor. Şu anki durumuyla ideal halinin ne olması gerektiği üzerinde uğraş sarfediyoruz. Değirmendere-Sanayi Bölgesi'nin nereye taşınabileceğini bir arkadaşımız araştırıyor.�

BİRİMLERE ZİYARET
"Biz buradan mezun olduktan sonra Trabzon'a bir sürü proje bırakıp gideceğiz. Örneğin ben, çocuklar, yaşlılar ve engelliler için Kalkınma Mahallesinde bir proje ortaya koyacağım. Trafik Sakinleştirme Yöntemi ile kendi belirlediğim aksta orada konut alanları arasında sokak düzenlemesi yaparak insanların yaşayan sokaklar ortaya çıkarmak istiyorum. Arkadaşlarımız belediyeye, strateji planlama müdürlüğü, trafik müdürlüğü, valilik, emniyet gibi birimleri aşındırıyor. Haziran'ın ilk haftasında projeleri teslim edeceğiz.�

HOCALAR DA İÇİNDE
Filiz Kaçar da şunları söyledi: "Çoğumuz Trabzonlu değiliz. Ama örneğin bir arkadaşım Sanayi Sitesi'nin nereye ne şekilde nakledilebileceğini araştırıyor. Ben de şehrin Batı girişi üzerinde çalışıyorum. Haziran'da jürimiz olacak. Orada Trabzon'un kent planlaması ile ilgili bütün etüt, değerlendirme çalışmalarını öğretim üyelerinden oluşan jüriye sunacağız. Trabzonlular'ın ve kentin ileri gelenlerinin de bu projeleri izlemelerini temenni ediyoruz. 22-26 Nisan tarihleri arasında da KTÜ Osman Turan Kongre Merkezinde düzenleyeceğimiz ulusal programda şehir ve bölge planlaması konusunu masaya yatıracağız. İsmi 5. Ulusal Şehir ve Bölge Planlama Öğrenci Buluşması olacak.�Kaynak:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 956
favori
like
share
kerim hoca Tarih: 31.03.2009 22:34
bilgilrndirdiğin için sağol..