Gebe bayanların araç kullanırken dikkatli olmalarını tavsiye eden uzmanlar, aksi halde bebeğin de anne adayının da risk altında kalacağı uyarısında bulunuyor.


Bursa Zübeydehanım Doğumevi doktorlarından Op.Dr.Özer Kutlu, gebelikte araç kullanmakta bir sakınca olmadığını söyledi. Araç kullanırken emniyet kemerinin mutlaka takılması gerektiğini hatırlatan Kutlu, hamileler için emniyet kemerinin çok daha fazla önem taşıdığını kaydetti. Emniyet kemeri kullanmaksızın bir yere çarpma durumunda bebeğin ve anne adayının ağır şekilde yaralanabileceğini hatta ölebileceğini aktaran Kutlu, "Unutmayınız ki bebeğiniz ilk araba yolculuğunu sizin karnınızda yapmaktadır." dedi.

Dr. Kutlu, araç kullanan anne adaylarına şu önerilerde bulundu: "Daima 3 noktadan tesbit edilen emniyet kemeri kullanınız. Kemeri karnınızın üstüne değil kalça kemiklerinizin üstüne yerleştiriniz. Kemerin diğer kayışını göğüslerinizin arasından geçiriniz. Asla koltuk altından geçirmeyiniz. Kemerin sıkıca bağlı olduğundan emin olunuz. Gebeliğin özellikle ilerleyen dönemlerinde kendi başınıza uzun süreli araç kullanmayınız. Doktorunuza danışarak ne kadar süre araba kullanmaya devam edeceğinize karar veriniz. Gebelikde herhangi bir risk faktörü ortaya çıkmışsa araç kullanırken daha dikkatli olunuz."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 414
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 02.04.2009 09:26
Mecbur kalmadıkca kullanmamalı bence ani bir hareket ve heyecan anne ve bebege zarar verebilir.
Şayeste Tarih: 01.04.2009 12:11
Allah korusun ama ben bi zararını görmedim çok şükür
Sylar Tarih: 01.04.2009 10:43
Evet.
Ablamın kayınvalidesi araba yolculuğunda yanlış kalmamışsa aklımda 2 çocuğunu düşürmüş.
O şekilde de etki yapabiliyor ne yazık ki.