Genelde, evdeki kız çocuğu annesini örnek alır. Bunun için anne, her hali ile kızına örnek olmalıdır. İşte bütün genç kızlarımıza, asırlar önce yaşamış, hali vakti yerinde, soylu bir aileye mensup Ümame Hanımın, gelinlik çağındaki kızına yazdığı örnek mektubu sunmak istiyoruz. Bilhassa zamanımızda her genç kızın çok ihtiyacı olan bir nasihat bu:

Sevgili Kızım!

Bir kızın, annesi ve babası zengin, asil diye evlenmeye ihtiyacı olmasaydı, senin ve benim hiçbir zaman evlenmeye ihtiyacımız olmazdı. Fakat, durum böyle değildir.

Yavrum!

Şimdi sana kırk yıllık evliliğimin tecrübelerine dayanarak bazı tavsiyelerde bulunacağım. Bu tavsiyelerimi iyice öğrenip gerektiği şekilde hareket edersen, hayatın boyunca rahat edersin. Kocanla aranız hiçbir zaman bozulmaz. Bu dünyada mutlu bir ömür geçirdiğin gibi ahirette de ebedi saadete ulaşırsın.

1- Kanaatkar ol! Yani, kocan tarafından getirilen yiyecek ve giyecek herşeyi memnuniyetle, severek kabul et. Çünkü, kanaat, kalbi huzura kavuşturur.

2- Söylenenleri daima iyi dinle ve her zaman kocanın meşru sözlerine, isteklerine itaat üzere bulun. Kocana itiraz etme, karşı gelme. Onunla kaynaşmaya gayret göster. Bu şekilde hareketlerin aynı zamanda, Cenab-ı Hakkın rızasına da uygun olur.

3- Kocanın göreceği her yere, itina ve ihtimam göster. Gözüne çirkin bir şeyin ilişmesinden sakın. Dış görünüş içe, kalbe de tesir eder. Evin her zaman temiz, bakımlı ve güzel kokulu olsun.

4- Eşinin yemek saati ile uyku saatine dikkat etmelisin. Yemeğini adeti nasılsa ona göre hazırlamalısın. Vaktinde uyuması için işlerini zamanında bitir. Çünkü açlık insanı huysuz eder. Uykusuzluk ise, öfkelenmeye sebep olur.

5- Evinin mallarını ve eşyasını iyi koru. Mal ve eşyayı koruman senin iyi iş bildiğini gösterir. Yaptığın işleri, iyilikleri başına kakma! Başa kakarsan, iyilik fayda yerine zarar getirir.

6- Eşinin yakınlarına iyi davranışta bulun. Güzel davranışta bulun ki, o da senin yakınlarına iyi davransın. Gülü seven dikenine de katlanmalıdır. Zaten dünyada ni'metler ve sıkıntılar beraber bulunur. Kocanın evde, çocuklarına, yakınlarına karşı otoritesini sarsacak, onu küçük düşürecek söz ve hareketlerde sakın bulunma!

7- Kocanın sırlarını hiç kimseye söyleme. Eğer sırlarını etrafa yayacak olursan, sana darılır. Vefasızlık etmeyeceğinden bile emin olmaz. Sevgide azalma olur.

8- Eşine hürmette, isteklerini yerine getirmede kusur etmemelisin. Sözlerinin aksini söyleyerek, ona karşı gelmemelisin. Eğer karşı gelir, isyan edersen, kızıp öfkelenmesine, hatta düşmanca hareket etmesine sebep olursun. Eşinin, üzüntülü ve kederli zamanlarında sen de öyle görün! Onun üzüntüsünü onunla paylaş. O neşeli ise sen de neşeli görünmeye çalış.

9- Kocana ne kadar hürmet ve tazimde bulunursan, kendini ona o kadar çok sevdirirsin. Rızasına ne derece uygun hareket edersen, o nispette sevgisini kazanırsın.

10- Kocandan, almakta zorlanacağı, gücünün yetmeyeceği şeyleri isteme! Bu hem senin, hem de onun helakına sebep olur. Nitekim sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki:

"Bir zaman gelir ki, adamın helakı, hanımının, ana- babasının ve çocuğunun elinden olur. Onu fakirlikle ayıplarlar, gücünün yetmediği tekliflerde, isteklerde bulunurlar. Böylece o kimse, bu istekleri temin için dininin gideceği yollara sapar ve helak olur."

11- Kadının güzel huylusu, saliha olanı, eşine Cennet nimetidir. Kötüsü, şerlisi de Cehennem azabından sayılır. Sen kocana Cennet ni'meti ol! Azab çektirme!

Bunları yapabilmen ancak, onun isteklerini kendi isteklerine, onun rızasını kendi arzularına tercih etmenle mümkün olabilir. Hep kendi istek ve arzularını ön plana çıkartırsan, bu nasihatları tutabilmen mümkün olmaz.

Devletlerde, milletlerde, iş yerlerinde, ailelerde huzurun sağlanabilmesi için, son sözü bir kişinin söylemesi lazımdır. Her kafadan bir ses çıkarsı huzur olmaz.

Allahü teala, alide son sözü söylemeği erkeğe vermiştir. Cenab-ı Hak, Kur´an-ı kerimde, erkekleri kadınlar üzerine hakim kıldığını bildirmiştir. Nisa Suresinin 34.ayetinde, Erkekler kadınlar üzerine hakimdirler. buyurulmuştur. Bunun için kadın, düşüncesini söylemeli fakat son sözü kocasına bırakmalıdır. Erkek yanlış bile yapsa, dine uygun yapıldığı için, Allahü tela o işin neticesini hayra çevirir. Evde senin dediğin, benim dediğim olacak kavgası olursa o evde huzur olmaz.

Nasıl ki, bir erkek işyerinde, potronunu memnun etmek için çalışıyorsa; bu iş yerinde kalabilmesi için, potronun memnun olmasının şart olduğunu, iş huzurunun buna bağlı olduğunu biliyorsa; kadın da, kendi rahatı huzuru için bütün gücü ile kocasını memnun etmek için çalışması lazımdır. Kocasının, memnun olması rahat olması, kadının da rahat, huzurlu olması demektir.

Bu, kadın tarafından kabullenip tatbik edilmedikçe ailede huzur olmaz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4097
favori
like
share
Nirvana Tarih: 24.05.2011 00:29
Bu sözler üzerinde yaşayabilen eşlere kavuşabilenlere ne mutlu
Başka söze ne gerek:79:
inci kız Tarih: 27.02.2006 16:02
emeğine sağlık arkadaşım
Alliance Tarih: 27.04.2005 08:10
MEktup gerçekten güzel. Ama bu devirde böyle bir insan bulup evlenmek bence biraz zor. Eline sağlık.
NiSaN Tarih: 27.04.2005 07:55
sayın ferdifon5 arkadaşım. Bazı söylediklerine katılıyorum. Biz gerçekten etkileyici olmayı seviyoruz. Ama burada şunun altına çizmek isterim. Bunu sadece erkekler için yapmıyoruz. Örneğin günlere giden kadınların hallerini görmeni isterim. Dirseklerine kadar altınlar, en şık pahalı giysiler filan...O ortamda da erkek bulunmaz. Ama diyorum ya çevreyi etkileme çabası bizim doğamızda var. Bu yüzden belki haklısın. Ama şuda bir gerçekki eğer evli bir bayanın eşi bu tip kendini beğendirme çabalarına karşı ise bayanlar genellikle ya bundan vazgeçer yada en aza indirger. Bayanlar için eş çok önemli bir unsurdur, ama erkekler bu unsuru hayatlarına çok yansıtmaz. benim demek istediğimde buydu. Tabi bütün erkekler böyledir demek istemiyorum. daha önce bahsettiğim olumsuzluklar bulunmayan erkek arkadaşların bunları üstüne almasını istemem. Gerçi maalesef yapanlarda üstüne alınmaz yaa...
ShaMRocK Tarih: 22.04.2005 16:38
slm arkadaslar
annenin kizina verdigi nasihatler elbette ornek alinmasi hayata uygulanmasi gereken uygulandiginda aile huzurunu saglayacak ogutler ama gunumuzde bunlari yasamak yasatmak malesef cok zor gunumuzde yasanan bir cok sey gibi malesef evlilik muesseseside yipratilmis yozlastirilmis durumda.su unutulmamaliki hic bir sey tek tarafli yasanmaz,karsinizdakinden bir seyler bekliyorsaniz sizde fedakarlik edip ona birseyler verebilmelisiniz paylasim huzuru geterir,tek tarafin odumler vermesi belki bir sure mutluluk saglar ama sonuc muhakkakki husran olacaktir cunki hep verip karsilini alamamak insani mutsuz eder.bunu yasayanda malesef genelde kadinlar erkegi mutlu etmek herseyiyle kendini kocasina adamak kadinin gorevi tamam guzel ama erkegin yapmasi gereken ne kadin kendinden odumler verip yuvasina huzur saglamaya calisirken erkek gorevlerini yerine getiriryormu acaba?emanet aldigi esine ne kadar deger veriyor yoksa o benim nasilsa mantigiyla hareket edip kendi hayatinimi yasiyor genelde toplumumuzun icindeki evlilikler bundan ibaret ne yaziktirki.neden savas vermesi gereken sadece kadin?neden hayata karsi savasi birlikte verilmiyor?kadinin sizi kazanmak icin cabalar sarfetmesini bekliyorsunuz neden kacan siz kovalamasi gerekekn kadin?
dusunulmesi cevaplanmasi gereken soru su aslinda siz boyle bir ese ne kadar layiksiniz?ben suna inanaiyorum herkes layik oldugunu bulur iyi bir aile yasamiysa hedeflenen mutlu bir evlilikse herkes kendi payina duseni yapmali kendini hayalindeki ese hazirlamali bu kadin icinde erkek icinde boyle olmali ne zamanki hak ettiginize vicdanen rahat bir sekilde emin olursunuz esinizdende beklemek hakinizdir o zaman.
salamurayaprak Tarih: 18.04.2005 16:22
güzek mektupmus yaw

ellerine saglik allah razi olsun!
ferdifon5 Tarih: 18.04.2005 16:00
@nisanx
Sevgili Arkadasim Hani Bir Ata Sözü Vardir Pire Icin Yorgan Yakilmaz diye Ama sen Burada Bu Ata Sözünü uygulayip Yorgani Yaktin gitti Sizin Bu yazinizda Anlasiliyor ki Bütün Erkekleri Sorumlu Tutmussun. Ister Fikirlerime katil ister katilma ama Erkek ne kadar suclu ise kadin da Bence O kadar sucludur neden mi ?? Birincisi erkegi ni bir kadin elinde tutmasini bilmeli Bir kadin eger seviyorsa her ne olursa olsun erkegini elinde tutabilir eger kadin bunu basaramiyor sa erkek kadar olmasada kadin da sucludur bence Duyuyoruz yada cevremizde görüyoruz Bir kadin Nasil Alkolik Kumarbaz Kocasini Evine Bagliyor Nasil yapiyor bunu.egerki Sen ya benim esim Alkolik Baska kadinlara bakiyor deyipte üzülerek yerinde sayiyorsan esin icin savasmiyorsan O esinde nasil gelmisse öyle devam eder.


Birde Diyorsun ki Baska Kadin olayi Peki size sormak istiyorum Sakin Üstünüze alinmayin Genel olarak söylüyorum Mesela Bir Erkek evden Cikar iken Aynada Sadece sacina bakar ve mmm iyi cikar disariya Peki Bu kadin milleti Disariya cikar iken KIMIN icin SÜSLENIP PÜSLENIYOR Dar elbiseler makyaj falan filan Kimin icin Yapiyor bunlari EEEE Tabiki disarida kendisini Görecek olan Erkekler icin ama suda varki bu yazdiklarim istisnai seyler ve hal böyle oluncada Ister istemez Erkek bakiyor istiyor.

Bir Erkek le Kadin i Evden Cikar iken DOKUZ Tane Nefis le Cikarlar mis Ama Kadin Bu DOKUZ Nefisten Sekiz Tanesini Evde Birakir Bir tanesi ile devam edermis Ekek ise DOKUZ Nefisten Sadece Bir Tanesinio Evde BIrakma Gücü vardir Hal böyle oluncada Kadinda Erkekleri Bastan cikaracak sekilde Giyinir Süslenir se Bu sonuc ta kacinilmaz oluyor
Benim Anlatmak istedigim Burada Sadece Erkeklerde Suc Aramayiniz Siz Bayanlarda da SUC Var
NiSaN Tarih: 18.04.2005 10:27
güzel bir mektup ama siz erkeklere sesleniyorum. Sizler bunları hakedecek her davranışa sahipmisiniz. İçki içip yuvanın huzurunu bozmak, kumar oynayıp evin bereketini kaçırmak, kadın döverek egoyu tatmin etmek, başka bayanlara uçkur çözerek EVİNE sadık kalmamak, kadını aşağılamak, kullanmak, tacizlerde bulunmak....Ya hangi birini sayayım. Bunların hiç birini yapmayarak, eşine adil sevgi saygı dolu olmamakla bunları beklemeniz adilmi? Günümüzde boşanmalarının artmasının sebebi kadının bunları yapmamakta israr etmesimi, yani kadın olumsuz yönde evrimmi geçirdi. HAYIR. sadece kadın artık ayakları üstüne basarak sizin bu rezilliklerinize karşı restini çekti. Lütfen sizde Allahın istediği eş olun önce. Sonra bunları talep etmek gibi bir hakkınız olsun...Ekizkaya güzel söylemiş. Kadınlar Allahın bir emaneti size. Siz o emanete gözünüz gibi davranın önce bir bakalım...
Ekizkaya Tarih: 17.04.2005 20:14
Teşekkürler Kardeşim Sağolasın...
Kadınlar Bize Allah'ın Emanetidir....
Emanetlerimize Ship Çıkalım....