Dogal Tip Dernegi Baskani, Aile Hekimi, Ayurveda ve Akupunktur Uzmani Dr. Ender Saraç, hava degisimi nedeniyle bahar aylarinda özellikle üst solunum yollarinin bakteri ve virüslere karsi hassas hale geldigini bildirdi. Bu nedenle hasta olmayi beklemeden bazi kurallara dikkat etmek ve bazi bitkisel takviyeleri almak gerektigine dikkat çeken Saraç, "Bu dönemde soguk alginligina karsi bol ilik ve sicak su tüketimi, solunum yollarini nemlendiren basta ihlamur olmak üzere isirgan, nane, kusburnu gibi çaylari bol içmek yararlidir. Bedenin soguk alginligina karsi direncini artiran zencefil gibi baharatlari tüketmekte yararlidir" dedi.

Soguk alginligina karsi pek çok degisik preperatin mevcut olduguna dikkat çeken Saraç, bunlardan en önemlilerini söyle siraladi:� Kusburnu özleri: Genelde içerdikleri antosiyaninler ve antigripal özelliklerinden dolayi dogal bir koruyucudur.

� Sögüt kabugu özü: Salix alba ve diger sögüt türlerinin kabugundan elde edilen bir eksterdir. Soguk alginliginda kirikligin alinmasi için yararlidir.

� Ökaliptus: Iyi bir nefes açici, solunum yollarini kolaylastirici, oksijenlenmeyi artirici, sinüzitte ve solunum spazmlarinda yardimcidir.

� Hidrastis kökü(golden seal): Dokularin kronik veya siddetli yangisi(iltihabi) durumunda, örnegin sinüzit, saman nezlesi, allerjiler, gastrit, mide ülseri, kolit, ishal, bogaz agrisi, bademcik iltihabi gibi rahatsizliklarda yangiyi azaltir. Ates düsürür, bagisiklik sistemini güçlendirir. Zehirli oldugu için dikkatli kullanilmalidir.

� Isirgan otu: Dogal bir kan temizleyicidir. Allerjilerde vücudun bagisiklik sistemini kuvvetlendirmek için kullanilir. Belli aralarda arada vücudu dinlendirerek kür yapilmasi yararlidir.

� Zencefil: Hastalik yapici mikroorganizmalari yokedici, iltihap giderici ve vücudu soguk alginligina karsi koruyan etkili bir dogal maddedir. Tabletleri mevcuttur. Kurutulmus toz halde yemeklere serpilebilir. Kurutulmus köklerinden çay demlenilebilir. Taze sekilde yenerek tüketilebildigi gibi distan kompres yapilarak da kullanilabilir.

� Propolis: Arilarin yaptigi balmumunda bulunan mucizevi bir maddedir. dogal bir antimikrobiyaldir. Mikroplarin üremesini engeller.

� Ginseng(Sibirya): Geleneksel Çin tibbinda 2000 yildir kullanilan bu bitki bünyeyi güçlendirir, cinsel performansi artirir. Içindeki etkili maddeler sayesinde insanlarin ruhsal ve fiziksel stresle daha iyi basa çikmalarini saglar. Sibirya Ginseng´i gida takviyesi gibi alindigi zaman ise en önemli özelligi yaslanmaya karsi yararli oldugu belirtiliyor.

Saraç, dogal maddelerde büyük sifalar gizli olduguna dikkat çekerek, "Ancak bu bilimsel sekliyle yapilmali ve tedaviler hekim tarafindan yürütülmelidir" dedi. Avrupa ülkeleri ve Amerika´da insanlarin dogal tibba yöneldigini belirten Saraç, ancak Türkiye´nin bu alanda geri kaldigini dile getirdi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 490
favori
like
share
Şayeste Tarih: 10.04.2009 07:46
Ihlamur ısırgan, nane, kuşburnu soğuk algınlığına faydalı bitkiler..
Sağol..