Yirmi Yaş Dişi - Yirmi Yaş Dişlerinin Çekimi - Yirmi Yaş Dişleri Ne Zaman Çekilmeli

Yirmi yaş dişleri genellikle 17-25 yaşları arasında çıkmaya başlar. Yirmi yaş dişleri, ağızda en son çıkan ve en fazla soruna neden olan dişlerdir.

Çenede yeterli alan olmadığı durumlarda 20 yaş dişleri tam çıkamaz; gömük, ya da yarı gömük kalır. Diş yüzeye çıkamadığı için kişiye rahatsızlık verir, kimi durumlarda yüzde ani şişliklere veya çenelerin kilitlenmesine yol açar. Şiddetli ağrılar, görülür. Bu sebeplerle sorun yaratan 20'lik dişlerin mutlaka kontrol edilmesi ve diş hekiminin uygun görmesi halinde çekilmesi önemlidir. 20 yaş dişi için genç yaşlarda yapılan operasyonlar teknik bakımdan daha kolay olurken, iyileşme de daha kısa sürede olur.

Ağrı varsa doğru dişçi koltuğuna

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, 20 yaş dişinin şu durumlarda çekilmesi gerekebileceğini söylüyor:

- Çürük: 20 yaş dişinin pozisyonundan dolayı o dişte veya komşu dişte çürük görülebilir.
- Diş eti enfeksiyonu: 20 yaş dişinin tam çıkmadığı durumlarda yemek artıkları ve bakteriler 20 yaş dişinin çevresindeki diş etinin altına girerek enfeksiyona neden olur. Bunun sonucunda ağız kokusu, ağrı, yüzde şişme ve ağız açıklığında azalma görülebilir. Enfeksiyon lenfler aracılığı ile yanak ve boyuna doğru yayılabilir.
- Basınç ağrısı: Sürmeye çalışan 20 yaş dişinin komşu dişlere basınç yapmasından dolayı ağrı olabilir. Bazı vakalarda bu basınçtan dolayı dişlerde aşınma olur.
- Ortodonti: Pek çok genç hasta dişlerindeki çapraşıklıkları düzelttirtmek için ortodontik tedavi görmektedir. 20 yaş dişleri sürerken yer darlığı nedeniyle özellikle ön bölgede diş çapraşıklıklarının artmasına neden olur.
- Protez: Total protez kullanan hastalarda gömük 20 yaş dişleri sürmeye başlarsa protezde uyumsuzluk, vuruk ve kullanamama problemlerine sebep olabilirler. Bu yüzden total protez yapılacak hastalarda da panoromik röntgen incelemesi büyük önem taşır.
- Kist oluşumu: Gömük ya da yarı gömük 20 yaş dişinin çevresindeki yumuşak dokuda kist oluşabilir. Bu kist ve dişin alınması, ileride oluşabilecek kemik ve komşu diş harabiyetini önleme açısından büyük önem taşır. Nadiren de olsa kistin içinde tümör gelişebilir veya kistin aşırı büyümesine bağlı olarak çenede spontan kırıklar meydana gelebilir.

Düşünmeye gerek yok dokulara zararı yoksa kalsın

20 yaş dişlerinin ağızda bırakılıp bırakılmaması konusu tartışmalıdır. Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, 20 yaş dişi eğer doğru pozisyonda sürüyorsa ve çevre dokulara zarar vermiyorsa bu dişin yerinde kalmasında bir sakınca olmadığını söylüyor. Dr. Kışlaoğlu'na göre, çene kemiğine kaynaşmış ve anormal pozisyonlu bir dişin (röntgenle tespit edilmiş) ileride yol açacağı sıkıntılar göz önüne alınarak çekimine karar verilebilir. Diş arkındaki yer darlığı durumlarında dişin sürmesi dişeti- kemik ve diğer komşu diş engeline takılabilir.

Operasyon sonrası çok iyi bir bakım

- Diş hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, 20'lik dişin çekilmesinden sonra neler yapılması gerektiğini de şöyle anlattı:
- Yarayı kurcalamayın; yoksa ağrı, enfeksiyon veya kanama gelişebilir.
- İlk 24 saat çiğneme yapılmamalı.
- İlk 24 saat sigara içilmemeli. Çünkü sigara kanamayı arttırıp iyileşme sürecini uzatır.
-Hastanın tükürmemesi gerekir, yoksa kanama artar ve pıhtı yerinden oynayabilir.
- Eğer dikiş atılmamışsa steril gazlı bezle tampon yapılır. Pıhtı oluşumu için tampon yarım saat ağızda tutulmalı. Tampon alındıktan sonra kanama devam ediyorsa yenisi konur.
- Operasyon sonrası bölgeye soğuk bir tampon uygulayarak şişmesinin önüne geçilir. Uygulama şöyle olmalıdır: 20 dakika soğuk tampon, 20 dakika ara, sonra tekrar 20 dakika soğuk tampon şeklindeki periyotlarla devam edilir.
-İlk 24 saatten sonra her 2 saatte bir ılık tuzlu suyla ağzı gargara yapın. Karışım, 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz ilave edilerek hazırlanır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2000
favori
like
share
music_angel Tarih: 19.04.2009 14:55
önemli bi konu bence sağol bilgi için
G-FoRcEx Tarih: 05.04.2009 01:40
bilgi için tskler pek fazla fonksıyonu olmayan ve hafıfe alınmayacak dıs(20lik diş) ıhmal etmemekte fayda var....
NaZ Tarih: 02.04.2009 13:25
Hiç bir zaman dislerimden sorunum olmadi ama bu 20lik disler beni mahf etti. 3 tanesi sinirlere dayali ve asiri iltahapli çikti ve acilen çekilmek zorunda kaldi. 4. yolda bakalim bu nasil olacak.

Bilgiler için tesekkürler abla
nazan54 Tarih: 02.04.2009 10:03
çok teşekkürler su perisi bende 20 lik dişlerimden çok çektim halada çekiyorum eğer çok ağrınız varsa muhakkak bi diş hekimine gidip film çektirmenizi tavsiye ediyorum bende ağrılarım yüzünden gittim ve dişlerimin gömük diş olduğunu yatık bi şekilde ileri sürmeye çalıştığını öğrendim vede bir diş ve cene cerrahına ameliyatımı yaptırtım açarak ordaki gömük dişi aldılar ve şu anda 2 tane daha gömük dişim var ama nasıl aldıracağımı hiç bilmiyorum çünkü ameliyat sonrası biraz zor oluyor...
Piranha_TR Tarih: 01.04.2009 23:45
bilqi için teşekkürler