Katran ruhu, pire otu, güzel avrat otu, kenevir, kendir, hint yağı, çinko, cıva, arsenik gibi ürünlerin aktarlarda satılmasını yasaklayan Sağlık Bakanlığı, bu yasağı yeni bir genelge ile genişletmeye hazırlanıyor.

SAĞLIK Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Mahmut Tokaç, aktarların pek çok bitkiyi "her derde deva" diyerek sattıklarını, ancak aktarlarda satılması yasak olan bazı ürünler bulunduğunu bildirdi. "Bu nedenle, kullanmak istediğiniz bitkiler konusunda bilinçli olun. Mucize denilen bitkilere inanmayın" diyen Tokaç, bazı bitkilerin fazla kullanımının ölüme yol açabileceğini söyledi. Tokaç şu açıklamayı yaptı:

"Bu ürünlerin nasıl kullanılacağı konusunda çok kimsenin bilgisi yok. Örneğin, papatyanın bir cinsi kaynatılıp içildiğinde kişinin zehirlenmesine neden olabiliyor. Yer elması, kan şekerin düşmesini sağlıyor, ama fazlaca alınırsa kan şekerinin aşırı düşmesi sonucu ölüme sebebiyet verebiliyor. Acı kavun, sinüzitte, burun tıkanıklığının açılmasında damla şeklinde kullanılır. Fazla kullanımı solunum yollarında ödeme neden olur ve kişi boğularak ölür.

Bu kadar önemli sonuçlara neden olabilen ürünlerin satıldığı aktarlar ne yazık ki yeterince denetlenemiyor. Çünkü bu denetimler il sağlık müdürlükleri tarafından yapılıyor, ama eleman sıkıntısı bulunduğundan rutin denetimler bile yapılamıyor. Denetimler, ancak gelen şikáyetler üzerine gerçekleştiriliyor."

İşte yasaklı bitkiler

Adasoğanı: Aşırı dozda zehirlenmeye neden olabilir.

Katran ruhu: Yakıcı bir sıvıdır.

Güzel avrat otu: Bitki doğrudan kullanılırsa çok zehirli olabilir.

Yüksük otu: Zehirlidir.

Tatula yaprak ve çiçeği: Alışkanlık tehlikesi vardır.

Balık otu: Fazla yenmesi durumunda zehirli bir bitkidir.

Ebu cehil karpuzu: 2 gramdan fazlası öldürebilir.hürriyet

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 962
favori
like
share
Şayeste Tarih: 10.04.2009 07:43
Sağol canım..