selam ve dua Allah ve Resulüne kıyamete kadar tabi olanların üzerine olsun...

-13 yasinda olan AbdulMecid koskoca Hilafet Devletini yönetirken, bügünki 13 yasindaki cocuk halen oyuncaklariyla oynar ve hayatta neler oldugunun farkina dahi varmaz. Cünku henuz 5 yasindaki cocuk gibidir.

-5 yasindaki Quran-i ezbere bilen Ebu Hanife o zaman herkes tarafindan sevilip övülürken bugunun 5 yasindaki cocuk henuz konusmayi ögrenmedigi gibi küfürlü sözler söyledigi vakit büyükleri tarafindan sevinilip, öpülür.. hatta grur kaynagi olur..

-O dönemdeki iffetli, namuslu ve cesaretli olan müslüman kadinlar, savastan kacan erkeklere ”Gidinde evinizde örgü örün biz sizin yerinize cihada gideriz” diyen kadinlar Cihadin ön saflarinda görünürken, bugunki kadinlar ise dizilerin önünde ya da cekirdek citlemekte ya da kardeslerinin etini yemekle (gıybet yapmakla) mesgul olmaktadirlar..

-Hz. Ibrahim daha henuz 7 yasindayken kainatin bir yaraticisinin oldugunu tek basina düsünüp buldugu gibi Dünyada Allaha kulluk etmek icin var oldugunu kavramisti... Bügün onlarca müsluman islami , anne-babalarindan miras olarak aldiklari gibi halen nicin yaratildiklarini /hayatta nicin var olduklarini anlamis degillerdir..

-Ölümü hatirlamak icin evinin icine tabut koyan Hz. Omer B. Hattab her gece taputun icine girerek ölümü hatirlarken, bugünün müslumani mezarliklarin önlerinden gecmekten dahi korktuklari gibi Ölüm adinada hic bisey duymak istemezler..

-Gene Hz. Omer kendisine magrufu emretmesi icin bir adam kiralarken, bugunun muslumanina Allahin emri hatirlatildigi vakit ”Bu seni ne ilgilendiriyor, Hayat benim hayatim degil mi, nasil istersem öyle yasarim”der oldular

-O dönemdeki kadin, kocasinin izni olmadigi icin fena hastalanan babasini dahi ziyarete gitmiyen , hatta babasinin ölüm haberi geldigi halde, ona ragmen gene evinden cikmiyan kadin, bügün kadin-erkek esitliginden söz ederken ayni zamanda her gece kocasini razi etmeden Allah´in lanetlisi oldugu halde rahatca uyuyabiliyor..

-O dönemde islamdan vazgecmeleri icin binlerce iskence görenler, hatta davalarindan vaz gecmedikleri icin yakilarak, taslanarak veya kirbaçlanarak Sehid edilen, bügün Esarbindan dolayi is bulamadigi icin veya okula alinmadigi icin taviz vererek Rabbisinin emrini ikinci plana alabiliyor.

-O dönemde müsriklerin hazirladiklari boykottan dolayi 3 sene boyunca su ve hurmayla yasiyan musluman, bugun is yerinde namaza izin verilmedigi icin, isi birakmasi gerekirken Allah´in emrini birakiliyor hemde ac kalma korkusundan dolayi..

SubhanAllah.. Müslumanlar nasil oluyorda boyle bir duruma dusebiliyorlar ..?? Nasil olurda Hilafet döneminde ve öncesinde bu kadar imanli, namuslu, serefli, iffetli, casaretli, azimli ve ciddi olurken biz, nasil olduda pasif, korkak, pisirik ve ciddiyetsiz bir duruma düsebildik.. Bu örnekleri çoğaltabiliriz...

Öyle ya insan merak ediyor; Zirvede parlayan bir yildizken nasil oldu da bu kadar cökebildik

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 465
favori
like
share
doorcap Tarih: 03.04.2009 14:15
[COLOR="PaleTurquoise"]Çok düşünülecek bir konu.
Bizler bu değişimin gayri ihtiyari ve tesadüfen oluştuğuna mı inanıcaz (dünyanın yaratılışı tesadüftür diyenler gibi) Yoksa; birileri veya bizler yaptığımız büyük değişiklikler sonunda toplum buraya getirildi mi ? diyecez.
Acaba yüzümüzü batıya çevirirken kalbimizide mi çevirdik..?
Acaba medeni toplumlar arasına girecez diye temelimizdeki taşları mı oynattık. ?
Acaba geleceğimizi oluşturacak çocuklarımıza fenni ilimleri öğretirken maneviyatı unuttuk mu ?
Bunları bilmeden mi yaptık, tesadüfi mi oldu, yoksa yaptırıldı mı ?

Ama Ümitliyiz..
Peygamber efendimize (sav) gelecekte ümmeti hakkında ne düşündüğü sorulunca , " Bana bir bir gösterildiki dünyanın her yerinde müslümanlar var İslam her yere hakim olmuş "
diyor..
Bediüzzaman da diyor ki; " Ümitvar olunuz istikbal inkılabı içinde en gür seda islamın sedası olacaktır"
nichole Tarih: 02.04.2009 21:35
Allah razı olsun ellerine sağlık rabbim cümlemizi kendisine layıkıyla teslim oldum diyebilenlerden eylesin inşaallah.
NaZ Tarih: 02.04.2009 16:57
Yüce Mevlam yolundan sasirtmasin, sonumuzu hayir etsin insaallah
everekli38 Tarih: 02.04.2009 16:52
ALLAH razı olsun...

sonumuzu Rabbim hayırlı kılsın...

zamane cocukları diyoruz ama bu kadar değişiklik olmaz kiii
Asiyan Tarih: 02.04.2009 16:40
Allah sonumuzu hayır etsin nereye gidiyoruz böyle belli değil Allah akıbetimizi güzel eylesin