Ergen çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada, şiddet içeren video oyunlarının beynin kendine hâkimiyetle ilgili bölümünün etkinliğini azalttığı saptandı.

Araştırmada, rastgele seçilen 44 ergenden 30 dakika boyunca şiddet içeren veya içermeyen video oyunu oynamaları istendi ve beyinleri fMRI cihazıyla incelendi. Ölçümler sonucunda, şiddet içeren video oyunu oynayanların amigdala bölgesindeki faaliyetin, oynamayan çocuklara oranla daha yüksek olduğu görüldü.

Araştırmayı yöneten Indiana Üniversitesi Tıp Okulu’ndan Dr. Vincent Mathews, “Şiddet içeren video oyunlarının beynin fizyolojisini ve beynin çalışma biçimini etkilediği ilk kez gözlemlendi” diye konuştu. Dr. Vincent Mathews, “Şiddet içeren bir video oyunu izledikten sonra ergenlerde, beynin duygusal yükselişle ilgili amigdala bölgesinin aktivitesinin artığı görüldü” dedi.

Bunun yanı sıra ergenlerde beynin kendini kontrol edebilmeyle ilgili bölümlerinde faaliyetin azaldığı görüldü.

Aynı zamanda şiddet içeren video oyunu oynayanların beyinlerinin kendine hâkimiyet, çekingenlik ve konsantrasyonla ilgili bölgesindeki aktivitenin yavaşladığı belirlendi. Mathews, bulguların, şiddet içerikli video oyunlarının beyin üzerindeki etkisini gösterdiği ve bu etkinin muhtemelen davranışlara da yansıyacağını belirtti

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 934
favori
like
share
Şayeste Tarih: 05.04.2009 13:17
Olabildiğince uzak tutmalıyız çocuklarımızı..
Bilgiler için teşekkürler..