İstanbulda KOLBASTI paneli

Son günlerin popüler dansı Kolbastı, İstanbul'da akademisyen, yazar ve sanatçıların katılacağı bir panelle masaya yatırılıyor.

Trabzon Eğitim-Kültür-Sanat Derneği Başkanı Seyfi Erbaş, panelle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Karadeniz'in zengin folklor coğrafyası çok eskiden beri oynanan kolbastıyı ortaya çıkardı. Aslında bölgede eskiden beri oynanan bir dans ama sınırlı bölgede oynandığı için yaygınlaşamadı. Son dönemde popülaritesi arttıkça, dans hakkında yanlış bilgiler de ortalıkta dolaşmaya başladı. Trabzon kentinin sosyo-kültürel yapısıyla yakından ilgilenen derneğimiz, içerinden akademisyen, yazar ve sanatçıların bulunduğu çerçevesi geniş bir panele imza atacak. Böylece kolbastı ilk kez bu kadar yetkin konuklarla kamuoyu ile paylaşılacak şeklinde konuştu.


Panele, TRT sanatçısı İbrahim Can dışında, İTÜ Öğretim Üyesi Süleyman Şenel, yazar Ayhan Yüksel, İTÜ Öğretim Görevlisi Cavit Şentürk ve Grup Feluka'nın solisti, müzikolog Abdullah Akat konuşmacı olarak katılacak. Trabzon Eğitim-Kültür-Sanat Derneği'nin Beşiktaş'taki merkezinde 4 Nisan Cumartesi saat 13:00'de başlayacak panel halka açık olacak. Panel hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler 0212 236 62 61 nolu telefonu arayabilir.
Aytekin Akay / haber61.net
Kaynak:

Kolbastı Toplantısı - Kolbastı Sempozyumu - Kolbastı Paneli Dünden Bugüne Kolbastı - Kolbastının Dünü Bügünü

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 578
favori
like
share
HaSaN Tarih: 03.04.2009 19:43
Sanirim YoreseL KoLbaSti Ile Suan GencLiqin Oynadiqi KoLbaSti Arasinda Bir Cok Fark var...

Tum Turkiyeyi CiLqin qibi Sardi. Bu PaneLin Pek Ise Yarayacaqini Sanmiyorum ne Kadarda Ozunu AcikLarLarsa acikLsindaLar GencLik BiLdiqinden Sa$maz (:

EywaLLah Agam...