YAPIMCI - Osman Sınav
YÖNETMEN - Tevfik Şenol
SENARYO - Aybars Bora Kahyaoğlu, Onur Şener, Selman Kılıçaslan
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ - Engin Saygılı
MÜZIK - Aytuğ Yargıç
GENEL SANAT YÖNETMENİ - Sırma Bradley
KURGU - Murat Bör
SANAT YÖNETMENİ - Taha Ketenci

Oyuncular
Erol Babaoğlu - Barudi Kasım
Birce Akalay - Sevtap
Bilge Şen - Fadik Nine
Salih Kalyon - Mahallenin Muhtarı Sıtkı
Önder Açıkbaş - Cemşit
İbrahim Can - Simsar Faruk
Ragıp Gülen - Serkan
Pelin Keskin - Naciye
Dilşad Çelebi - Muhtarın Kızı Merve
Emir & Eren Koç - Metin-Oktay
Nuri Alço - Sevtap’ın Belalısı Nuri


Barudi Kasım, 34 yaşında... Mafya aleminde, hatırı sayılır, güçlü bir adam... Sivri dili, kurnazlığı, onu diğer mafyalardan ayıran özelliği... Hem merhametli, hem acımasız... Hem alaycı, hem ciddi... Hem kalabalık, hem tek tabanca... Ama en çok kimseye eyvallahı olmamasıyla tanınır alemde... Bir haksızlık gördüğü yerde, mizahi üslubuyla, asi tavrını gösterir: ALAYINA İSYAN...
Çek senet tahsilatı, ihale işleri, komisyon ve haraç; Barudi'nin gelir kaynakları... Maddi olarak hiç bir sıkıntısı olmayan, kazandığı paralarla lüks içinde yaşayan Barudi'nin, içine zaman zaman kurt düşmüyor değil. Hak etmeden, alın teri dökmeden kazandığı para, onun vicdanını rahatsız ediyor.

Barudi'nin sivri dilinden, kestiği cezalardan, aldığı haraçlardan bıkan iş adamları Barudi'yi alemden silmeye yemin ederler. Mafya bağlantılarını kullanarak Barudi'yi tuzağa düşürürler. Bütün mal varlığını elinden aldıktan sonra, kenara köşeye sakladığı, yastık altı paralarına gelir sıra. Tam da bu noktada ninesi olaylara dahil olur. Çünkü Barudi, paralarını ninesinin tek başına yaşadığı köydeki tavuk kümesine saklamıştır. Onu yetiştirip, büyüten, saf ve temiz bir Anadolu kadını olan ninesi, paraları sırtladığı gibi İstanbul’un yolunu tutar. Ölümle burun buruna olan Barudi’yi mafyanın elinden kurtarır. Tabii paraları da... Barudi, hem hayatını, hem de paraları kurtardığı için ninesine minnettar...Fakat nine, Barudi'ye karşı soğuk ve kızgın... Barudi, elinde kalan son parayla yeniden aleme dönme planları yapadursun; nine son sözünü söyler. "Bu parayı sana bir şartla veririm. Eğer helalinden kazanıp, helal süt emmiş bir kızla evlenirsen, temiz bir hayat sürmeye başlarsan, para senin olur. Yok ben haram yemeğe devam edeceğim dersen bu paraya bir daha dokunamazsın.” Barudi, dünyada tek kıramayacağı, lafını çiğneyemeceği kişi olan ninesinin bu sözü karşısında çaresiz kalır. Elinde kalan son parasını yeniden kazanabilmek için her şeyi bırakıp, ninesiyle beraber, temiz, namuslu bir hayata yelken açar.Fakat, durum o kadar toz pembe değildir. Elinde hiç bir sanatı ve mesleği bulunmayan, o güne kadar hep kirli ve yanlış yollardan para kazanmış Barudi Kasım, namusuyla hayatını kazanmayı başararak ninesini ikna edebilecek midir?

Artık en aşağıdan, sokaktan başlayacaktır çalışmaya... Bu masum ve temiz isteğinin, onu sürüklediği komik maceralar, toplumun kirli taraflarını ortaya çıkaracaktır. Dürüst bir hayat yaşamak mümkün müdür? Barudi, sokağın acımasız kanunu içinde, bu soruyla her karşılaştığında, her tereddüte düştüğünde, ninesine verdiği sözü hatırlayacak ve adaletsizliğe, haksızlığa karşı durup, bütün gücüyle haykıracaktır:

Alayına İsyan...

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 988
favori
like
share