Öyle bir yüreğiniz olmalı ki, sadece kendinizin değil, çevrenizdekilerin, komşularınızın bütün yurtta hatta bütün dünyadaki insanların dertleri ile hemhemal olabilmelisiniz. Onların dertlerine derman bulabilmek için dağları bile delmeyi göze almalısınız. Kendinizi unutup kendinden geçmelisiniz. Ben yerine, bizler diyerek bütün insanlığa koşmalısınız…

Herkesin yükünü çekmeye aday olmalı ancak kendi yükünüzü asla başkasına çektirmemelisiniz. En zorlu yokuşları dizlerinizin mecal kuvvetine bakmadan ve düşünmeden tırmanmaya çalışmalısınız. Çıkmaz sokaklarda biten yalnızlığınıza aldırmadan, bir gül goncasına, bir bebek yüzüne bakarak; kuş sesi, su şırıltısı dinleyerek yalnızlığın en koyusundan kolayca sıyrılabilmelisiniz.

Öyle bir yüreğiniz olmalı ki, havanın, denizin, suyun ve toprağın kıymetini bilmeli ve üzerine titremelisiniz. Kirletmeden, bozmadan, yıkmadan, tüketmeden ve o muhteşem dengeyi bozmadan, adaletli bir şekilde bütün insanlığın istifadesine çalışmalısınız.

Her baharda tomurcuğa ve çiçeğe duran ağaçların sevincini paylaşmalı ama her hazanda düşen bir yaprağın acısını da duymalısınız. Uzakta kırılan bir söğüt dalının feryadını işitebilmeli, kayıp giden bir yıldızın hüznünü yaşayabilmelisiniz.

Öyle bir yüreğiniz olmalı ki, ağlayan bütün gözleri silecek mendil, susuz dudaklara bir damla su olmalısınız. Benlik elbisesinden ve kendi gölgenizden sıyrılıp, çağın getirdiği, o ayaklara pranga vuran hırslardan, nice gailelerden kısacası; geçici hevesler için daima çamaşır yıkayan içinizdeki o sese kulak tıkamalı, boş ambar için boş kavgalardan kaçıp en büyük kavgaya soyunabilmelisiniz.

Her gelen günün bir akşamı olduğunu, her inişin bir yokuşu, her baharın sonunun hazan, her yolun mutlaka son durağı, akan her ırmağın önünde sonunda mutlaka bir ummana ulaştığını ver her doğan canlının mutlaka bir gün yitip gideceğini düşünerek çarpan bir yüreğiniz olmalı… Bu yüreğin damarlarınıza pompaladığı kan ile hayat sevincinizi doyasıya yaşayabilmeli ve bunun da şükrünü yapabilmelisiniz. Bu şükür ve katmerlenen sevinç ile varlığınızın ne denli önemli olduğunu da düşünebilmelisiniz…
İsmail Bilgin

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 293
favori
like
share
EZqiiiii Tarih: 04.04.2009 16:09
Her gelen günün bir akşamı olduğunu, her inişin bir yokuşu, her baharın sonunun hazan, her yolun mutlaka son durağı, akan her ırmağın önünde sonunda mutlaka bir ummana ulaştığını..

Keşke bunLarı hep hatırLaya biLseq tşkLer cnm payLaşım içn..