Elektrik Balığı ELEKTRİK BALIĞl Torpedo marmorata


Elektrik Balığıbir doğa harikası olupKaradenizin dışında tüm denizlerimizde yaşar.Kıyıların 2-3 kulaç sığlıklarına kadar yaklaşır.vücudu daire şeklindendirdipte yaşadığından yassı bir görüntü almıştır.Yüzgeçlerigemi dümeni şeklinde biten kamçı kuyruğunun üzerindeüstte bir çift yanlarda birer adet olmak üzere 4 tanedir.
Elektrik Balığının yetişkinleri 60-80 cm. boyunda25kg.ağırlığında olur.Derisinin rengi kahverenginin çeşitli tonlarındadır;kirli sarı benekleri ve dalgalı bir deseni vardır.İki yanında yer alan ve Elektrot özelliği olan organlarıyla 45-200 volt gerilimli bir statik elektrik üretir.Tehlike anında elektrik şarjı yapan bu canlı akümülatörünenerji dolduğu renginin kızarmasından anlaşılır.Dokunan biri olursabalık bu enerjiyi bir anda boşaltır.Elektrik akımı zararsız olmasına rağmen dokunanı şiddetle sarsar.Eti yenmeyen bir köpekbalığıdır



ELEKTRİK BALIĞl (Torpedo marmorata)
Bir köpek balığı türüdür. Sıcak ve ılıman denizlerin 100-150 metreye varan diplerinde fazla göç etmeden yaşar. Boyu 150 santimetre olabilir. Genelde avlanmak için veya tehlike halinde 100-220 volta varan, insan için tehlikeli fakat öldürücü olmayan kısa süreli elektrik çarpması yapar. Bahar-yaz aylarında çiftleşerek ürer. Dişileri 14-15 canlı yavru yapar. Eti yenebilir, fakat ülkemizde fazla tüketilmez.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1615
favori
like
share
Piranha_TR Tarih: 04.04.2009 18:30
işte bu balık çok manyak emeğine sağlık abi