balık avcılığı - çapari ile balık avı - çaparilerin özellikleri - balık avında çapari kullanımıÇaparinin gerçek uygulama alanı teknedir, balık nerede av veriyorsa tekne ile oraya gitmek icap eder. İskandile gelince en az (15 iğne için) 200gr ağırlık gerekir. Suların durumuna göre çapari uçurtma olmayacak şekilde bu ağırlık arttırılabilir. Çapari gündüzleri iş yapar.

Çapariler sürekli hareket halinde olması gereken av araçlarındandır bu sebeple sandaldan sürekli bir aşağı bir yukarı sallanmaları gerekir. Kıyıdan ise atıp çekme başarılı olabilir. Özellikle ayna sular veya kanalda motor üstünde çok ağır yollu sürüklemede iyi iş yapar (sürüklerken yine sallanarak hareket ettirmek gerekir).

Çinekop çaparisinde balık ararken dipte çapari yapmak gerekir. Şu anda biz No:3 Mustad ref:1799D düz kalaylı beyaz iğne, kırmızı ibrişim, beyaz horoz boyun tüyü ucu, 12cm köstek, köstek:0.30mm, beden 0.35mm çapari kullanıyoruz.

Öğlen saatlerinde ise yine aynı takım yalnız iğneler ateşte karartılmış (siyah iğne) çapari kullanıyoruz. Çaparicilikte tek tavsiyem çaparinizi kendinizin bağlamasıdır.

Tüyler:

Çaparilerde bilinen ve çoğunluk yazılanın aksine su kuşlarının tüyleri pek makbul değildir. Bunun sadece çok az istisnası vardır. Su kuşlarının tüyleri hidrofobik (susevmez) bir yapıya sahiptir bu sebeple su içesinde teleklenip avlanacak balık için tahrik edici olmazlar. Her türlü çaparide kullanılacak en ideal tüy horozun boyun ve üst sırt kısımlarındaki tüylerdir. Ancak özellikle çinekop, lüfer ve Marmaradan geri dönen ufak boy palamutlar için ve kışboyu Boğaza yayılmış sözkonusu balıklar için ince çaparide birbirine yapışan, teleklenmek yerine stabil bir yapı oluşturan tüye ihtiyaç vardır.

Tüy sınıf ve boylarına göre zarf veya ufak poşetlere konulabileceği gibi, tüm veya bölgesel olarak deri ile birlikte ayrılıp (tulum çıkartılıp) işlemden geçirildikten sonra da tek tek kopartılarak kullanılabilir. Bunun için yapılması gerekenler çok basittir:

1-İstenilen bölge veya tam olarak tulum çıkartılır,

2-Tulum genelde kanat açıklıkları boyunca kesilerek düz bir hale getirilir,

3-Tüyler alta gelecek şekilde, deri bir tahtaya kenarlarından sık olarak iğne, çivi gibi bir malzeme ile gerilir

4-Deri ete bakan tarafından bol "asitborik" ile tuzlanır, ve asitborik kuru kalana kadar bu tekrarlanır.

ÇAPARİ YAPIMI (genel)

Çaparilerde bilinen ve çoğunluk yazılanın aksine su kuşlarının tüyleri pek makbul değildir. Bunun sadece çok az istisnası vardır.
Su kuşlarının tüyleri hidrofobik (susevmez) bir yapıya sahiptir bu sebeple su içesinde teleklenip avlanacak balık için tahrik edici olmazlar. Her türlü çaparide kullanılacak en ideal tüy horozun boyun ve üst sırt kısımlarındaki tüylerdir.
Ancak özellikle çinekop, lüfer ve Marmaradan geri dönen ufak boy palamutlar için ve kışboyu Boğaza yayılmış sözkonusu balıklar için ince çaparide birbirine yapışan, teleklenmek yerine stabil bir yapı oluşturan tüye ihtiyaç vardır. (Herhalde o dönemin yemlik balıklarına benzediğinden). Bu sebeple profesyoneller bu çaparileri martı tüyünden yaparlar, kızıl olması gerektiğinden de kına ile boyarlar. Ben martının sadece bir capariye tüy yapmak amacı ile vurulmasına karşıyım.
Sözkonusu gurup çapari için özellikle elmabaş ördeğin kızılımsı boyun ve kahve "gözlü" göğüs tüyleri çok makbuldür. Tüy boyu ise max.1/0 iğneye bağlanacak boyudur. İkinci sırada ise yeşil dişisinin kahve-kırçıllı tüyleri gelmektedir.
Bunun yanısıra Fly-cılar için, kendi sineklerini bağlarken her türlü tüy ve özellikle su kuşlarının gerisinin üzerindeki yağ bezesinin etrafında yer alan az sayıdaki özel "yağlama tüyleri" en makbule geçen tüylerdir. (cul de canard tüyleri)
Tüy sınıf ve boylarına göre zarf veya ufak poşetlere konulabileceği gibi, tüm veya bölgesel olarak deri ile birlikte ayrılıp (tulum çıkartılıp) işlemden geçirildikten sonra da tek tek kopartılarak kullanılabilir.
Bunun için yapılması gerekenler çok basittir.
1-İstenilen bölge tam olarak tulum çıkartılır,
2-Tulum genelde kanat açıklıkları boyunca kesilerek düz bir hale getirilir,
3-Tüyler alta gelecek şekilde, deri bir tahtaya kenarlarından sık olarak iğne, çivi gibi bir malzeme ile gerilir
4-Deri ete bakan tarafından bol "asitborik" ile tuzlanır, ve asitborik kuru kalana kadar bu tekrarlanır.
Normal oda sıcaklığında yaklaşık 1 hafta sonra işlem tamamlanır. Bu yöntemle istenilen tüy, istenilen boy ve bölgeden rahatlıkla kullanılabılır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3377
favori
like
share