Rahmetli babam biz su içerken,"Oğlum ayakta su içmek günahtır" derdi.Bizler de "Babam da herşeye günah diyor" diye düşünür,pek umursamazdık.

Bugünkü Sabah gazetesinde okuduğum bir yazıyı okuyunca,babamın haklı olduğunu anladım,ama ne zaman,en az 40 sene sonra.Yazıyı sizlerle paylaşmak istedim,buyurun.

Bir doktor arkadaşım anlattı.İnsan midesinin ayakta ve oturur vaziyetteki pozisyonu farklıymış.Ayakta duran bir insanın içtiği sıvı gıda,doğrudan doğruya onikiparmak bağırsağına geçiyormuş.

Midenin küçük eğriliğine uyan kısmında Waldeyerin mide caddesi denen bir oluk bulunurmuş.Sıvı gıdalar bu yolu takip ederek,zaten devamlı küçük bir açıklığı olan mide çıkışını(pilor) geçerek onikiparmak bağırsağına (duodenum) geçermiş.

Ama eğer insan,sıvı gıdayı oturarak içerse,bunlar önce midede birikir,mide asidi ile karışarak,mikropları ölür ve sonra onikiparmak bağırsağına geçermiş.

Bu durumda insan,oturarak su içmekle,kolera dahil bir çok hastalıktan korunurmuş.Rastgele yerlerde ayakta meşrubat içenler ise bu tehlikeye daha fazla maruz kalırmış.

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 2377
favori
like
share
erenmelek Tarih: 07.04.2009 19:30
Merak ettiğim bir konuydu...Bilgileriniz için teşekkürler...
ayrılıkların şairi Tarih: 06.04.2009 20:46
ee demek büyüklerin bi bildigi var
ona göre hareket etmeliyiz
tesekkürlerr